Silicon Power Armor A80 SP640GBPHDA80S3B 640GB

Silicon Power Armor A80 to wytrzymały dysk przenośny dla aktywnych użytkowników, ceniących sobie niezawodność w każdych warunkach. Masywna obudowa dysku wykonana została niemal w całości z aluminium. Jest nieco większa i cięższa od większości dysków przenośnych oferowanych na rynku. Dwa boki obudowy wykonane z tworzywa można z łatwością odczepić. W tym celu wystarczy odkręcić cztery śrubki. Umożliwia to w razie konieczności szybką wymianę dysku pracującego wewnątrz.
Silicon Power Armor A80 SP640GBPHDA80S3B 640GB

Samsung S2 Portable 3.0 oferuje najkrótszy czas dostępu

Samsung S2 Portable 3.0 oferuje najkrótszy czas dostępu

Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest umiejscowienie na jednym z boków obudowy specjalnego schowka na krótki kabel USB, zabieranie ze sobą dłuższego przewodu będącego również w zestawie nie zawsze będzie konieczne. Przeciwny bok obudowy otrzymał gniazdo USB 3.0 chronione gumową zatyczką. Zarówno złącze jak boki są bardzo dobrze zabezpieczone, nigdzie nie ma luzów, szczelin itp. A80 jest dyskiem odpornym na wodę, nacisk, wibracje i upadki. Według informacji producenta pomyślnie przeszedł test polegający na 30 minutowym zanurzeniu na głębokość jednego metra, bez utraty zdolności operacyjnych.

Najszybszy z tej trójki 640-tek jest Samsung S2 Portable 3.0 - wyposażony jest jako jedyny w dysk pracujacy z szybkością 7200 obr./min wspomagany 16-megabajtowym buforem pamięci podręcznej

Najszybszy z tej trójki 640-tek jest Samsung S2 Portable 3.0 – wyposażony jest jako jedyny w dysk pracujacy z szybkością 7200 obr./min wspomagany 16-megabajtowym buforem pamięci podręcznej

Bez problemu powinien przetrwać nieoczekiwane przygody jak deszcz, przypadkowe zalanie czy zachlapanie cieczą. Aby wyciszyć i zabezpieczyć przed wibracjami i wstrząsami dysk wewnątrz obudowy, zabezpieczono go naklejanymi elementami z gumy. Nośnik  spełnia rygorystyczne wymogi wojskowych standardów odporności na upadki stosowane w armii amerykańskiej (MIL-STD-810F,Method 516.5, Procedure IV). W procedurze tej dysk narażany był na  upadki z wysokości 122 cm. Wewnątrz obudowy umieszczono dwutalerzowy, obsługiwany przez cztery głowice dysk Samsung-a SpinPoint M7E HM641JI. Jest to standardowy dysk ze złączem SATA, który w razie konieczności można bez problemu wymienić (np.: na model o większej pojemności). Pracuje on z prędkością 5400 obr./min, wspomagany przez bufor pamięci podręcznej wielkości 8 MB. Pomimo niemal “specjalistycznego” charakteru nośnika Armor A80, dobrano do obudowy zwykły dysk notebookowy bez czujnika swobodnego upadku (Free Fall Sensor). Jego obecność zwiększyłaby stopień bezpieczeństwa przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Podczas zapisu Samsung 3.0 jest także bezkonkurencyjny

Podczas zapisu Samsung 3.0 jest także bezkonkurencyjny

W testach wydajności, Armor A80 uzyskał dobre wyniki. Jego średnia szybkość przesyłania danych podczas odczytu i zapisu wynosiła 74,1 i 73,9 MB/s z czasem dostępu 16,7 ms (HD Tach). Maksymalna szybkość transferu danych osiągała 90 MB/s (CHIP Diskbench). W pomiarze rzeczywistym szybkości odczytu i zapisu, wzorcową paczkę danych o wielkości 4,3 GB (DVD) udało się zapisać na dysku w 50,9 s (84,3 MB/s), a odczytać z dysku w 49,6 s. (86,6 MB/s). W testach aplikacyjnych PC Mark05 HDD Armor A80 zdobył 5465 punktów. Pracy dysku nie słychać, jest niemal bezszelestny. Zmierzony w komorze bezechowej poziom szumu wynosił zaledwie 20,8 dB (0,3 sona) w trybie jałowym i 23,6 dB (0,5 sona) podczas pracy. Obudowa dysku nagrzewała się podczas testów do temperatury 38°C czyli nieznacznie. Pobór energii A80 jest na niskim poziomie, choć podczas rozpędzania zużycie osiąga 3,6 W, to później podczas odczytu wynosi już tylko 2 W, w trybie jałowym 1,6 W, po automatycznym przejściu w tryb uśpienia 1,4 W.

Armor A80 jest dużo wydajniejszy w testach aplikacyjnych od PQI H566.

Armor A80 jest dużo wydajniejszy w testach aplikacyjnych od PQI H566.

Armor A80 został wyposażony w bardzo wszechstronne oprogramowanie do synchronizacji i backupu danych, szyfrowania, ma także funkcję PC Lock.Dysk do blokowania komputera (SP Widget backup & security software). Armor oprócz wymienionych wcześniej, ma jeszcze jedną zaletę, a mianowicie atrakcyjną cenę w jakiej jest oferowany. 1GB przestrzeni na dysku kosztuje 55 gr. Objęty jest gwarancją 3-letnią.

Arkadiusz Uriasz