Tego nie możesz przegapić: przegląd najciekawszych informacji z mijającego tygodnia [14.03 – 18.03]

Polecamy również nasze stałe punkty programu, czyli:
Tego nie możesz przegapić: przegląd najciekawszych informacji z mijającego tygodnia [14.03 – 18.03]

Tak wygląda Windows 8!

Serwis winreview.ru, który już wcześniej dostarczył nam zdjęcia nowego paska narzędzi systemu Windows 8, tym razem zamieścił w Sieci zrzut z ekranu całego pulpitu. Oczywiście jest to wczesna kompilacja OS-u i zbyt wielu szczegółów nam nie zdradza. Możemy jednak obejrzeć nowy motyw interfejsu Aero Lite, który ma być przeznaczony dla sprzętu o słabszej specyfikacji, dla którego wyświetlenie w pełni trójwymiarowego UI będzie niewykonalne. Jak widać na załączonych obrazkach, Microsoft kieruje się w stronę stylu “Metro”, znanego już z innych produktów firmy z Redmond – między innymi Windows Phone 7, Xboksa 360 czy Zune’a

Sprawdź, jak wygląda Office 15

Windows 8 nie jest jedynym produktem, nad którym Microsoft pracuje ostatnio w pocie czoła. Tak jak w przypadku systemu, nowa wersja pakietu biurowego Office wyciekła do Sieci. Rosyjski serwis Winreview już zdążył zrecenzować cały pakiet. Chociaż jest to jeszcze wczesna kompilacja Office’a 15, to już możemy przyjrzeć się temu, co nas czeka najpierw w wersji beta, a potem już w finalnym produkcie.

Budowa iPada 2 kosztuje 337 dolarów

Firma iSuppli, znana z rozbierania nowych produktów na części i analizowania kosztów ich budowy, tym razem za cel obrała najnowszego iPada 2. Według jej analizy, koszt wszystkich komponentów tabletu Apple’a z 32 GB wbudowanej pamięci i łącznością 3G wynosi 326,6 dolara. Koszt wyprodukowania jednego egzemplarza to 10 dolarów. Łącznie zatem, nie biorąc pod uwagę rzecz jasna wszelkich innych kosztów, poniesionych przez firmę z Cupertino, wersję która w sklepie kosztuje 729 dolarów, Apple buduje za niespełna 337 dolarów.

Internet Explorer 9 już jest!

Windows Internet Explorer od lat jest… niezbyt poważanym produktem. I, nie oszukujmy się, całkiem zasłużenie. “Dziewiątka” ma to zmienić. Najnowsza wersja przeglądarki Microsoftu (na razie wciąż jej nie ma na Windows Update, niecierpliwi mogą jednak wymusić ręczną aktualizację) stawia na standard HTML5 i stara się być z nim jak najbardziej zgodna. Co więcej, nowa aplikacja jest wydajniejsza od poprzedniczki i ma zupełnie nowy interfejs.

Bon Jovi: Jobs zabił branżę muzyczną

W dobie szerzącego się piractwa, branża muzyczna tonie. Pytanie, kogo za to winić? Tego, co owe piractwo “wymyślił”, czyli twórcę Napstera? Czy może setki milionów ludzi, którzy zamiast kupować w sklepach płyty, pobierają je w Sieci? Niespodzianka, za upadek branży muzycznej odpowiedzialny jest… Steve Jobs, przynajmniej według rockmena Johna Bongioviego, znanego bardziej jako John Bon Jovi, lidera zespołu Bon Jovi.

Mozilla: Pożegnajcie się z Flashem

Wiceprezydent ds. produktu w fundacji Mozilla, Jay Sullivan, nazywa technologię Flash “plug-inowym więzieniem”, od której uwolnić nas może właśnie standard HTML5. Standard ten zapewnia użytkownikom możliwość wyświetlania multimediów, bez konieczności instalowania zewnętrznych aplikacji, jak Adobe Flash.

Jak oszukać rozpoznawanie twarzy

Masz już dość tego, że w Sieci jakiekolwiek twoje zdjęcie może być z łatwością dopasowane do twojej osoby i otagowane? Adam Harley ma dla ciebie rozwiązanie… może niezbyt praktyczne, ale skuteczne. Musisz się tylko przemóc i zacząć stosować cyberpunkowy makijaż.

Problem z zabezpieczeniami Internet Explorera 9

Windows Internet Explorer 9 pozwala na wyłączenie śledzenia poczynań użytkownika przez firmy trzecie. Blokuje ciasteczka flaszowe i inne mechanizmy śledzące, by nie były w stanie zbierać danych statystycznych. Ale, jak się okazuje, tylko w teorii…

Szok! Odkryto, że powodem piractwa są zbyt wysokie ceny

Nowojorski Instytut Badań Nauk Społecznych ogłosił wszem i wobec, że za piractwo odpowiedzialne są zbyt wysokie ceny. Tę przełomową sentencję zawarto w specjalnie przygotowanym raporcie Media Piracy in Emerging Economies. Badaniem objęto takie kraje, jak Brazylia, Indie, Meksyk czy Rosja. Głównym powodem piractwa w tych krajach są zbyt wysokie ceny “wszystkiego”. Lokalne ceny pakietu Microsoft Office są nawet pięciokrotnie wyższe, niż w Stanach Zjednoczonych. W Brazylii za studencką wersję Office for Mac trzeba zapłacić równowartość 750 dolarów! Brzmi znajomo?

Elektroniczne dowody osobiste nie przed 2012 r.

Elektroniczne dowody osobiste miały pojawić się już od l lipca. Przyjdzie nam jednak poczekać nieco więcej na efekty tej pokaźnej inwestycji z pieniędzy podatników. Co najmniej do 2012 roku. Co więcej, mieliśmy zapomnieć o problemach z rejestracją w placówkach służby zdrowia, bez wychodzenia z domu zamówić akt urodzenia czy też zmienić meldunek. Druki RMUA? Przeszłość! Niestety… niezupełnie.