Tego nie możesz przegapić: przegląd najciekawszych informacji z mijającego tygodnia [21.03 – 25.03]

Polecamy również nasze stałe punkty programu czyli:
Tego nie możesz przegapić: przegląd najciekawszych informacji z mijającego tygodnia [21.03 – 25.03]

Chrome ma teraz najbrzydsze logo

Google, oprócz uproszczenia, przyspieszenia i zabezpieczenia swojej przeglądarki internetowej, zmienia także jej logo, które zachowuje wcześniejszą kolorystykę, ale jest znacznie prostsze. Oczywiście gusta są różne i się o nich nie dyskutuje, jednak w naszej redakcji wszyscy są zgodni – zmiana jest zdecydowanie in minus. A jakie jest wasze zdanie? Więcej projektów logotypu Chrome’a możecie znaleźć na stronie Google’a.

Galaxy Tab 10.1 – cieńszy, lżejszy i w cenie iPada 2!

Musimy przyznać, że Samsung nas zadziwił. Nie tak dawno przecież oficjalnie prezentował swojego Galaxy Taba 10.1, który miał rywalizować z jeszcze niezapowiedzianym wtedy iPadem 2. Po premierze tabletu Apple’a wszystkim, mówiąc kolokwialnie, opadły szczęki. Samsungowi także. Koreański producent postanowił więc wziąć się w garść i już mamy tego efekty – jego nowe urządzenie jest lżejsze (595 gramów w porównaniu z 601 gramami iPada 2) i cieńsze (8,6 mm versus 8,8 mm) od iPada 2, a sprzedawane będzie w tej samej cenie. Zdziwieni?

Twórcy gier nie chcą DirectX, twierdzi AMD

Nawet największy obrońca OpenGL, czyli studio id Software, w końcu skapitulował i przerzucił się na platformę Microsoftu. Dziś DirectX to potęga, a konkurencji ciężko zaistnieć – nie licząc kilku projektów, wszystkie gry na Windows porozumiewają się ze sprzętem poprzez owo API Microsoftu. Zdaniem Richarda Huddy’ego, programiści jednak mają go dość. Nie tylko DirectX-a, ale i jakiegokolwiek API.

Nagie zdjęcia gwiazdki w Sieci, FBI wkracza do gry

Według Vanessy Hudgens, jej nagie zdjęcia znalazły się w Sieci za sprawą “gangu” hakerów, którzy wykradają prywatne fotografie z kont e-mailowych gwiazd, w tym przypadku z Gmaila. Młoda gwiazda “High School Musical” nie daruje tego występku hakerom i już zgłosiła sprawę agentom FBI. Według Hudgsens, nie tylko ona padła ofiarą hakerów, ale także wiele, wiele innych aktorek, piosenkarek i innych gwiazdek. Z agentami FBI spotkała się także Scarlett Johansson, aby omówić domniemane przestępstwa.

HTC Pyramid z Androidem 2.4 i ekranem qHD

Według niepotwierdzonych informacji, opartych na zdjęciach smartfona i dokumentacji, HTC Pyramid będzie posiadał, tak jak zapowiadano, 1,2-gigahercowy dwurdzeniowy procesor, 768 MB RAM-u, 8-megapikselowy aparat, najnowszą wersję nakładki HTC Sense i, co ciekawe, Android 2.4. Ciekawe są również proporcje ekranu. Wygląda na to, że ekran będzie w standardzie qHD (540 x 960 pikseli), wyznaczonym przez Motorolę.

iPhone 5 niczym karta kredytowa

Plotki pochodzą od osoby zatrudnionej w firmie Foxconn, która jest jednym z głównych dostawców części składowych iPhone’a. Według niej, nowy iPhone pozbędzie się szklanego spodu obudowy na rzecz metalowego. Co więcej, ma on ponoć obsługiwać technikę Near Field Comunication, czyli płatności zbliżeniowe.

AutoMapa 6.8 ma zredukować problem korków

AutoMapa 6.8 jest już drugą tegoroczną aktualizacją map i programu. Mapy Polski opracowane zostały przez polskiego dostawcę map – Geosystems Polska, w ostatnich dniach lutego 2011 roku. Liczba miejscowości w AutoMapie wzrosła do ponad 103,5 tys. Liczba miast i miejscowości z kształtami budynków i ich adresami punktowymi wzrosła o 15% i osiągnęła poziom 5 060 sztuk. 98% ludzi mieszkających w miastach objętych jest adresami punktowymi pozwalającymi na nawigację do konkretnego budynku z przypisanym adresem. Dzięki temu, łączna baza punktów adresowych w Polsce przekroczyła poziom 2 mln 966 tys. W nowej AutoMapie 6.8 uwzględniono również liczbę ponad 639 tys Użytecznych Punktów.

Smartfon HTC z kamerą 3D

Amerykański operator Sprint wraz z firmą HTC, zapowiadają premierę nowego smartfona o nazwie EVO 3D. Urządzenie posiadać będzie 4,3-calowy ekran dotykowy 3D o rozdzielczości 960 x 540 pikseli, do oglądania którego nie są wymagane stereoskopowe okulary, a także 5-megapikselowy aparat z dwoma obiektywami, który rejestruje materiały 3D w rozdzielczości 720p.

Firefox 5 już w czerwcu

Finalną wersję Firefoksa 4 już możecie pobrać z serwerów ftp Mozilli, choć oficjalnie nie została ona jeszcze wydana. Mimo opóźnień w wydaniu czwartej wersji, która miała pojawić się na rynku jeszcze w 2010 roku, fundacja chce teraz znacznie przyspieszyć prace nad nowymi edycjami swojej przeglądarki. Następne główne wydanie, oznaczone numerkiem 5, zaplanowane jest już na ostatni tydzień czerwca 2011 roku, według Roba Sayre’a z Mozilli.

Koniec otwartości – Google zamyka Androida

Jak wiemy, system operacyjny Android 3.0 Honeycomb został zaprojektowany z myślą o tabletach, a więc jest zoptymalizowany pod ekrany dotykowe o przekątnej ekranu co najmniej 7 cali. Jednakże, Android to system otwarty, a więc programiści w zasadzie mają wolną rękę przy zmienianiu jego kodu i eksperymentowaniu. To znaczy mieli. Google bowiem zamknęło dostęp do kodu źródłowego swojego systemu, twierdząc, iż nie jest on gotowy do użycia na smartfonach.