Czy Firefox może czuć się bezpieczny? Pomimo pokonania IE pojawił się nowy groźny przeciwnik – Chrome.

Tuning Firefoksa 4.0 – wygodniejszy i nawet 9x szybszy!

Od teraz nie tylko gry będą wykorzystywały możliwości układów graficznych. Najnowsze przeglądarki, jak Firefox 4.0, Chrome 10, czy też Internet Explorer 9 potrafią wykorzystać moc drzemiącą w GPU do wyświetlania stron internetowych. Właśnie dlatego należy zadbać o najnowszą wersję sterowników karty graficznej.

W dalszej części tekstu znajdziecie też kilka przydatnych rozszerzeń do Firefoksa 4.0, które sprawią, że interfejs tej przeglądarki będzie jeszcze wygodniejszy.

Przypominam też o artykule Firefox 4.0 kontra Internet Explorer 9.0 – ostateczne starcie, gdzie porównuję dwie najnowsze przeglądarki.

Nowy sterownik karty graficznej – nawet 9x szybciej!

Warto o tym przypomnieć, gdyż niewiele osób dba o aktualizację tego typu oprogramowania. Przecież jak działa – po co ruszać. Dlatego na jednym z redakcyjnych komputerów zainstalowałem Firefoksa 4.0. Sprzęt działał pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 7 i do tej pory nic nie zdradzało potrzeby zmiany drivera na nowszy. Zainstalowany był tam Catalyst 9.7, którego zmieniłem na aktualną wersję – Catalyst 11.2. Najnowsze wersje sterowników do kart graficznych można pobrać ze stron www.amd.com (karty z procesorem Radeon) oraz www.nvidia.com (karty z procesorem GeForce).

Jak się okazuje efekty aktualizacji są delikatnie mówiąc zaskakujące. Co ciekawe, pozostałe przeglądarki z obsługą GPU – Google Chrome 10 oraz Internet Explorer 9 – zupełnie nie zareagowały na wymianę sterowników.

FishIE Tank testujący wykorzystanie GPU przyspieszył aż… 9-krotnie! Zmiana płynności jest olbrzymia.

GUIMark2 nie jest typowym testem badającym tylko i wyłącznie wydajność GPU. Jak się jednak okazuje liczba wyświetlanych klatek wzrosła ponad 4-krotnie!

Kolejnym testem jest LucidChart. Świetna aplikacja webowa służąca do tworzenia przeróżnych schematów. LucidChart również odnotował drobne przyspieszenie.

Na koniec WebGL, czyli 3D w przeglądarce. Instalacja nowego drivera zaowocowała ponad 2x większą liczbą wyświetlanych klatek.

Przypinaj katy aplikacji

Firefox 4.0 wprowadza bardzo wygodną opcję przypinania kart aplikacji. Cóż kryje się pod tym tajemniczym pojęciem? Otóż taka karta zmniejsza się do rozmiaru ikony ulubionych i jest na stałe przytwierdzona do paska. Uruchamia się automatycznie nawet po całkowitym wyłączeniu przeglądarki. To idealne miejsce na internetowe aplikacje. Osobiście mam przypiętego m.in. GMaila, Facebooka oraz Czytnik Google.

Jak przypiąć kartę? To banalnie proste. Wystarczy na niej kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać Przypnij jako kartę aplikacji .

Ale w jaki sposób mam się dowiedzieć o nadchodzącej poczcie? Ciągłe sprawdzanie otwartej karty aplikacji nie jest zbyt wygodne, więc z pomocą przychodzi dodatek o nazwie Tab Badge. Jego rola to informowanie nas o nowej poczcie, powiadomieniach na Facebooku, Twitterze i innych tego typu usługach.

Popraw wyszukiwanie z paska adresu

W jaki sposób wygodnie przeszukiwać zasoby Sieci? Wystarczy zainstalować dodatek InstantFox. Umożliwia on bezpośrednie przeszukiwanie takich usług jak Google, YouTube, Twitter, Bing, Wikipedia i inne. Aby rozpocząć wyszukiwanie należy wpisać w pasek adresu odpowiednią literę, a następnie hasło – skojarzenia z Operą są jak najbardziej prawidłowe.

Dużą zaletą rozszerzenia InstantFox jest wyszukiwanie w trybie Instant Search, czyli na bieżąco – bez konieczności zatwierdzania wyniku przyciskiem Enter. Poniżej efekt przeszukiwania YouTube. W tym celu wpisałem literę „y” a następnie hasło, które chciałem odnaleźć. Zadziałało bezbłędnie.

Aby w tak wygodny sposób przeszukiwać poszczególne serwisy, trzeba zapamiętać kilka logicznie dobranych liter liter. Jednak bez obaw, gdy wpiszemy coś nie tak, InstantSearch automatycznie wyświetli listę prawidłowych skrótów.

 • g – Google Search
 • i – Google Images
 • m – Google Maps
 • y – Youtube
 • t – Twitter
 • w – Wikipedia
 • a – Amazon
 • e – eBay
 • b – Bing
 • yh – Yahoo
 • wa – Wolframalpha
 • f – Weather Forecast
 • c – Calulator

Dodatkowy pasek boczny

Gdy brakuje ci miejsca na dodatkowe przyciski – co w Firefoksie 4.0 może się zdarzyć – warto zainstalować rozszerzenie o nazwie Vertical Toolbar. Jeżeli te kilka pikseli to mimo wszystko za dużo, nie ma problemu, gdyż pasek ma wygodną opcję autoukrywania. Efekt działania widać poniżej. Listę wyświetlanych przycisków można dowolnie modyfikować.

Podgląd otwartych kart

Podgląd otwartych kart to funkcja znana przede wszystkim z Opery. Jak się okazuje, nie ma najmniejszego problemu, aby Firefox uzyskał niemal identyczne możliwości. Po zainstalowaniu dodatku TabScope, gdy tylko najedziemy na kartę, zobaczymy miniatury otwartych stron. Rozszerzenie umożliwia także natychmiastowe przejście do poprzedniej/następnej strony, przypięcie karty jako aplikację, przeszukanie strony, a także szybkie przejście do grupowania kart. Idealne uzupełnienie możliwości nowego Firefoksa.