Dostawcy są gotowi do wdrażania satelitarnego Internetu w Polsce

UKE testował internet satelitarny

Specjaliści Urzędu Komunikacji Elektronicznej podsumowali wyniki badań technicznych przeprowadzonych na usłudze szerokopasmowego Internetu satelitarnego.

Badania UKE potwierdziły wysokie parametry usługi szerokopasmowego Internetu satelitarnego oraz fakt spełniania standardów gwarantujących użytkownikom komfort korzystania z Internetu. Testy polegały na sprawdzeniu wskaźników dostępności i jakości połączenia w przypadku korzystania z popularnych aplikacji internetowych.

Celem testów rozpoczętych w grudniu ubiegłego roku było zbadanie jakości Internetu satelitarnego nawet przy niekorzystnych warunkach pogodowych. Specjaliści Urzędu Komunikacji Elektronicznej i Instytutu Łączności – Państwowego Instytutu Badawczego, chcieli także sprawdzić jej konkurencyjność w stosunku do internetu naziemnego. Testowanymi wskaźnikami były: szybkość, stabilność, opóźnienia i wrażliwość na warunki pogodowe.

– Satelitarny Internet szerokopasmowy jest dobrą alternatywą wobec oferty operatorów naziemnych, zwłaszcza, jeśli rozpatrujemy programy współfinansowane ze środków UE. To ważne przede wszystkim dla tych miejsc, gdzie budowa i doprowadzenie infrastruktury naziemnej jest zbyt kosztowne – mówi Sławomir Nowak z firmy Skylogic.

– O skuteczności takiego Internetu świadczą testy przeprowadzone przez UKE. Przy sprawdzaniu jakości najczęściej używanych aplikacji internetowych wynikło m.in., że nieskuteczność dostępów do serwerów w badanym okresie w zdecydowanej większości przypadków wynosiła 0% – dodaje.

Przez Internet szerokopasmowy rozumie się usługę, dla której przepustowość łącza dla użytkownika krańcowego wynosi co najmniej 2 Mb/s. Dostęp satelitarny spełnia to założenie. Ogólna ocena produktu łącza satelitarnego jest zadowalająca. Średni czas dostępu użytkowników do serwerów i zasobów www nie przekracza 1 s. Szerokopasmowy dostęp do Internetu dedykowany jest dla użytkownika indywidualnego.

W UKE natomiast system testowany był przez 14 osób w tym samym czasie. Mimo tego – jak czytamy w raporcie – dostępność usług była zachowana na poziomie porównywalnym z systemami realizującymi usługę „Dostęp do Internetu” w innych technologiach.

– Internet satelitarny jest rozwiązaniem dla Klientów, którzy nie chcą czekać na realizację programów UE, w ramach których dopiero za 5 lat mogą powstać pierwsze naziemne sieci szerokopasmowego dostępu do internetu. Większość krajów Europy Zachodniej, decyduje się na wdrożenie technologii satelitarnej, jako doskonałego uzupełnienia w programach przeciwdziałających wykluczeniu cyfrowemu. Na chwilę obecną moglibyśmy podłączyć szerokopasmowe łącze do około 200 tys. użytkowników indywidualnych w Polsce – tłumaczy Nowak.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.