Miła odmiana od Gracjana Roztockiego...

Papież mówi: Technologia nie uczyni was równymi Bogu!

Papież Benedykt XVI ostrzega, że wraz z większymi możliwościami do czynienia dobra, nowoczesna technika daje nam większe możliwości do czynienia zła.

Jak jednak możemy dotrzymać kroku w tej wspinaczce? Czyż nie przerasta ona naszych sił? Tak, jest ponad nasze własne możliwości. Od zawsze przepełniało ludzi – a dziś przepełnia jak nigdy – pragnienie, ażeby „być jak Bóg”, by samemu osiągnąć wysokość Boga. We wszystkich wynalazkach ducha ludzkiego szuka się w ostatecznym rozrachunku zdobycia skrzydeł, aby móc wznieść się na wysokość Bytu, by stać się niezależnym, całkowicie wolnym, jak Bóg.

Wraz z osiągnięciami techniki wzrosły także „możliwości zła” i ludzkie ograniczenia

– mówił Benedykt XVI do 40 tysięcy zgromadzonych podczas nabożeństwa Niedzieli Palmowej.

Tak wiele rzeczy ludzkość zdołała zrealizować: jesteśmy w stanie latać. Możemy widzieć się, słyszeć i rozmawiać ze sobą, będąc na różnych krańcach świata. A jednak siła przyciągania, która ciągnie nas w dół, jest potężna. Razem z naszymi zdolnościami nie wzrosło jedynie dobro. Wzrosły również możliwości zła i gromadzą się niby groźne burze nad historią

– kontynuował Papież. –

Jak jednak możemy dotrzymać kroku w tej wspinaczce? Czyż nie przerasta ona naszych sił? Tak, jest ponad nasze własne możliwości. Od zawsze przepełniało ludzi – a dziś przepełnia jak nigdy – pragnienie, ażeby „być jak Bóg”, by samemu osiągnąć wysokość Boga. We wszystkich wynalazkach ducha ludzkiego szuka się w ostatecznym rozrachunku zdobycia skrzydeł, aby móc wznieść się na wysokość Bytu, by stać się niezależnym, całkowicie wolnym, jak Bóg

– podkreślił Benedykt XVI.

Nie da się ukryć. Technika zwiększa nasze możliwości we wszystkim. Nie tylko w rozwoju, ale i w regresie poprzez uzależnienie się od maszyn. Nie tylko z możliwości pomagania, ale i krzywdzenia. Niby nic odkrywczego, ale warto o tym pamiętać.

Tłumaczenie wypowiedzi Benedykta XVI za portalem TVN24.pl.

0
Źródło: TVN24.pl
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.