Tego nie możesz przegapić! Przegląd najciekawszych informacji mijającego tygodnia [18.04 – 22.04]

Przegląd najciekawszych informacji z całego tygodnia. Sprawdź co przegapiłeś!

A oprócz cotygodniowego przeglądu najświeższych wiadomości z kraju i ze świata polecamy:

Galaxy Tab 10.1 przetestowany. Lepszy od iPada 2?

Samsung myślał, myślał i wymyślił jakby tu dobrać się do skóry (tudzież obudowy) iPadowi. Koreańczycy najpierw pokazali niezbyt miłego dla oka Galaxy Taba 10.1, aby po premierze iPada 2 zadziwić świat i zaprezentować cieńszego i lżejszego Galaxy Taba, także z ekranem o przekątnej 10,1 cala. Czy jednak kosmetyczne zmiany w designie tabletu wystarczyły, aby zagrozić nowemu urządzeniu Apple’a?

Internet Explorer 10 – pierwsze testy wydajności

Internet Explorer 6 zadebiutował w 2001 roku. Aż 5 lat musieliśmy czekać na kolejną odsłonę przeglądarki – Internet Explorer 7. Ósma edycja IE zadebiutowała po kolejnych trzech latach – w 2009 roku. Internet Explorer 9 to już „tylko” dwa lata przerwy. Myślicie, że na kolejną wersję IE znów trzeba będzie czekać kilka lat? Nic bardziej mylnego – pierwszy, testowy build IE10 właśnie pojawił się w Sieci. W niecały miesiąc po premierze IE9.

Galaxy S to podróbka iPhone’a? Apple pozywa Samsunga!

Sądowa batalia pomiędzy Apple’em i Samsungiem wisiała w powietrzu już od dawna. Pomimo tego, że produkty koreańskiego producenta używają systemu operacyjnego Android, to nie da się ukryć faktu, że wygląd chociażby ikonek, do złudzenia przypomina system iOS na iPhone’ie i iPadzie. Apple wreszcie zdecydowało się na złożenie pozwu, zwracając uwagę w jego treści nie tylko na „niewolnicze” kopiowanie swoich produktów w zakresie sprzętu i wyglądu oprogramowania, ale także na naruszenie patentów i znaków towarowych przez Samsunga.

Piractwo jako religia. Czy to wyznanie będzie dyskryminowane?

„Nie kradnij!” – znamy to z Pisma Świętego. Ale są też inne religie i twory polityczne, które czasem wręcz opierają się o kradzież. A dużo osób potrafiło wywalczyć prawo do praktykowania swoich wymyślnych wierzeń. Dla przykładu, pewien miłośnik muzyki heavy-metalu stwierdził, że ta muzyka to dla niego religia, więc udało mu się sądownie wywalczyć prawo do odwiedzania koncertów swoich ulubionych zespołów, a jego pracodawca ma obowiązek mu na ten czas przydzielić dodatkowy, płatny urlop. Skoro jest to możliwe, to czemu nie wymyśleć czegoś innego? Na przykład Misyjnego Kościołu Kopizmu?

Microsoft uwolni świat od klątwy patentów? Będzie proces stulecia!

Proces sądowy z firmą i4i wydaje się nie mieć końca. Jak na razie, Microsoft musi zapłacić firmie i4i dwieście milionów dolarów. Powód? Edytor tekstu Word wykorzystuje metodę przetwarzania XML opatentowaną przez i4i. Microsoft przegrał proces sądowy, przegrał apelację a teraz udaje się do Sądu Najwyższego. To jedna z najważniejszych spraw patentowych, bowiem kolejne tego typu rozprawy będą z niej czerpać pełnymi garściami. Obie firmy mają duże wsparcie. i4i wspierają 3M, Proctor & Gamble, General Electric, Dolby Laboratories, Eli Lilly i Bayer, a także kilka firm typu venture capital i uniwersytetów a także… rząd Stanów Zjednoczonych, który będzie zeznawał na korzyść i4i. Z kolei za Microsoftem stoją Hewlett-Packard, Dell, HTC, Facebook, eBay, LinkedIn, Netflix, a także, co ciekawe, jego wielcy konkurenci: Apple i Google. Przedstawiciele wszystkich wyżej wymienionych firm będą zeznawać lub prezentować ekspertyzy przed Sądem Najwyższym na korzyść stron, które popierają.

Sex-domeny już w sieci!

Przyrostek dla witryn internetowych tylko dla dorosłych został zaproponowany już w 2000 roku i zatwierdzony w 2005 roku przez instytucję ICANN (nternetowa Korporacja ds. Nadawania Nazw i Numerów). Wtedy jednak cały proces został zablokowany przez administrację prezydenta Busha, po wywarciu nacisków przez grupy chrześcijańskie. Teraz przyrostek.xxx został oficjalnie dodany do Systemu Nazw Domen (DNS) i dołączył do takich domen, jak.com, .gov, czy.net.

Samsung szykuje „mocną odpowiedź” – Apple może mieć duże problemy!

Apple wypowiedziało wojnę Samsungowi. Obie firmy jednak do niedawna żyły w ścisłej symbiozie. Apple bowiem kupiło od Samsunga części składowe do swoich urządzeń warte 5,7 miliarda dolarów. Apple miałoby duży kłopot bez tych części. Samsung miałby duży kłopot bez tych pieniędzy. Apple jest drugim największym klientem Samsunga, pierwszym jest sony.

Koniec OpenOffice.org!

OpenOffice.org to największy konkurent Microsoft Office. Niestety, odkąd opiekę nad pakietem przejęło Oracle, owemu oprogramowaniu nie wiedzie się za dobrze. Twórcy OO.org byli zdegustowani do tego stopnia, że postanowili wypiąć się na Oracle’a i rozwijać pakiet w wymarzonym przez nich kierunku. Nowe dzieło, wciąż darmowe, oparte jest na kodzie źródłowym OpenOffice.org i nosi miano LibreOffice.

Striptizerka prześladuje twórców Google’a

Na początku roku Mark Pincus, dyrektor generalny firmy Zynga (tej od Cityville i Farmville), złożył doniesienie przeciwko Verze Svechinie i zażądał zakazu zbliżania się. Powód? Była striptizerka go prześladowała. Wkrótce po tym, za cel młoda kobieta obrała założycieli Google’a – Sergeya Brina i Larry’ego Page’a.

Nokia spada coraz szybciej, katastrofa o krok?

Udział na rynku smartfonów spada Symbianowi i innych systemów Nokii na łeb i na szyję. Spadł on do poziomu 26 procent a zysk operacyjny skurczył się o 17 procent w porównaniu do sytuacji sprzed roku.  Firmie udało się co prawda w tym kwartale dostarczyć o procent więcej telefonów, niż rok temu, ale o 18 procent mniej, niż w ostatnim kwartale poprzedniego roku.