Acer Aspire TimelineX 5830TG

Seria notebooków Aspire TimelineX firmy Acer, zasłynęła w naszym rankingu utrzymując czołową pozycję dzięki modelowi 5820TG, który oferował wysoką wydajność oraz rekordowo długo pracował na baterii. Teraz przyszedł czas na jego następcę – oznaczonego jako model 5830TG. I jak się można było spodziewać okazał się jeszcze lepszy, wydajniejszy i…. również zdobył podium w naszym zestawieniu.
Acer Aspire TimelineX 5830TG

Nowy Acer potrafi być głośny przy pełnym obciążeniu.

Nowy Acer potrafi być głośny przy pełnym obciążeniu.

Nowy model został zmieniony zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz. Obudowa w niebieskiej kolorystyce, może się podobać – jest bardziej “żywa” i ładniejsza od poprzednika. Co ciekawe producent zastosował nietypowe rozwiązania w jej konstrukcji – bateria jest schowana i nie da się jej wydobyć bez rozebrania komputera. Sercem testowanego modelu jest najnowszy, dwurdzeniowy procesor Core i7 drugiej generacji, a dokładnie Core i7-2620M taktowany nominalnie zegarem 2,7 GHz. Jest to najlepsza z obecnie dostępnych konfiguracji. W ofercie są także wersje z wolniejszymi procesorami Core i3 oraz Core i5. Notebook ma zainstalowaną pamięć RAM DDR3 o standardowej dziś pojemności 4 GB.

Nowy model troszeczkę przytył w porównaniu do poprzednika.

Nowy model troszeczkę przytył w porównaniu do poprzednika.

Za generowanie obrazu odpowiada hybrydowy tandem grafiki zintegrowanej z procesorem – Intel GMA HD 3000 oraz wydajnego układu Nvidia GeForce GT 540M. Nad przełączaniem pomiędzy układami czuwa znana już technologia Nvidia Optimus, która do zwykłej pracy biurowej aktywuje zintegrowaną grafikę Intela a do wymagających zadań 3D (np. gier) angażuje znacznie szybszą, ale bardziej energochłonną grafikę Nvidii.

Wydajność graficzna jest wysoka dzięki dyskretnemu ukłądowi Nvidia GeForce GT 540M.

Wydajność graficzna jest wysoka dzięki dyskretnemu układowi Nvidia GeForce GT 540M.

Obraz wyświetlany jest na błyszczącym 15-calowym ekranie z matrycą o typowe rozdzielczości 1366×768 pikseli. Szkoda zwłaszcza, że zainstalowany GPU z powodzeniem obsłużyłby grafikę 3D o wyższej rozdzielczości. Dla zewnętrznego wyświetlacza obrazu dostępne są złącza HDMI oraz D-Sub.

Acer TimelineX 5830TG dzięki nowemu procesorowi Intel Core i7 wykazuje się wysoką wydajnością ogólną.

Acer TimelineX 5830TG dzięki nowemu procesorowi Intel Core i7 wykazuje się wysoką wydajnością ogólną.

Widać że Acer stawia na niskie zużycie energii bo zdecydowano się na wolny ale oszczędny dysk twardy 5400 obr./min. Można było co prawda wybrać SSD, ale jak wiadomo nośnik ten znacznie podwyższyłby cenę notebooka. Niestety zainstalowany dysk ma też skromną jak na dzisiejsze standardy pojemność wynoszącą zaledwie 250 GB. Dla urządzeń zewnętrznych dostępne są cztery złącza USB z czego jedno w nowej wersji 3.0. Na uwagę zasługuje dobra jakość głośników, z których wydobywa się dźwięk wyraźnie lepszy od tego jakie oferują przeciętne notebooki. Poza tym komputer ma wbudowane standardowe akcesoria jak czytnik kart pamięci oraz kamera internetowa.

Prawie pięć godzin czasu odtwarzani filmu DVD to bardzodobry wynik, lepszy jest tylko konkurent od Della.

Prawie pięć godzin czasu odtwarzani filmu DVD to bardzodobry wynik, lepszy jest tylko konkurent od Della.

W nowej wersji zastosowano litowo-jonową baterię o tej samej pojemności 6000 mAh. Również osiągnięte długości czasu pracy są zbliżone do poprzedniego modelu 5820TG, czyli niespełna jedenaście godzin w trybie oszczędnym i ponad cztery i pół godziny odtwarzania filmu z DVD. Podsumowując nowy Acer z serii TimelineX to idealny komputer dla użytkowników, którzy potrzebują wydajnego komputera z dużym ekranem i pozwalającego na długą pracę w plenerze.

Prawie jedennaście godzin pracy biurowej na baterii to jeden z najlepszych wyników w naszym rankingu.

Prawie jedenaście godzin pracy biurowej na baterii to jeden z najlepszych wyników w naszym rankingu.

Co ciekawe ten wydajny i funkcjonalny notebook wykazuje wysoką opłacalności zakupu o czym świadczy nota Econo – 80 punktów. Za niespełna cztery tysiące złotych otrzymujemy komputer, którego konstrukcja jest bardzo uniwersalna. Jest wydajny, a do tego działa na baterii dłużej niż typowy netbook. Szkoda tylko, że zabrakło ekranu o wyższej niż standardowa rozdzielczości i szybszego dysku twardego o większej pojemności.

Karol Kulas

Więcej:Acer