Google vs. PayPal: brudne triki

Osama Bedier i Stephanie Tilenius odpowiedzialni są za niemałe zamieszanie przy premierze Google Wallet. PayPal oskarża ich i Google’a sprzeniewierzenie tajemnicy handlowej i naruszenie obowiązku powierniczego. Osama Bedier był wiceprzewodniczącym działu mobilnego i układów zewnętrznych w PayPalu zanim przeszedł do działu Google Android. Tilenius również była pracownicą PayPala zanim przeszła do Google’a.
Google vs. PayPal: brudne triki
Osama Bedier

Osama Bedier

Jak utrzymuje PayPal w 2010 roku prowadzone były rozmowy między PayPalem i Google’em. Po stronie PayPala stał Bedier. Umowa miała zostać sfinalizowana 26 października 2010 roku. 21 października Bedier zakończył rozmowę o pracę w Google. Gigant wtedy wycofał się z umowy, którą sam zaproponował PayPalowi, mimo, że obie firmy miały już ustalony harmonogram jej wdrażania, i zatrudnił Bediera 31 października. Od stycznia pracuje on w tej firmie już oficjalnie.

Bedier znał, jak twierdzi pozew sądowy, wszystkie plany PayPala na przyszłość dotyczące mobilnych płatności a także słabości Google’a w tej dziedzinie. Zdaniem PayPala, na bazie tej wiedzy Bediera powstał Google Wallet. Co więcej, jak utrzymuje PayPal w pozwie, Bedier wykorzystuje swoją wiedzę na temat tajemnic handlowych PayPala podczas negocjacji z partnerami dla Google Wallet, wskazując “wyimaginowane słabości” produktów giganta e-płatności, które nie zostały jeszcze nikomu zaprezentowane.

Dolina Krzemowa oparta jest o możliwość wykorzystywana swojej wiedzy i znajomości branży do znalezienia lepszego miejsca zatrudnienia. Owa możliwość jest chroniona przez prawo Kalifornii i narodowe. Szanujemy tajemnice handlowe, będziemy się bronić przed tymi zarzutami — komentuje Google. 2011 Paypal Doc