HP EliteBook 8740w

Osoby wykorzystujące komputery do pracy z aplikacjami typu CAD lub tworzenia grafiki 2D/3D szukają przede wszystkim wydajnych maszyn z ekranem o wysokiej rozdzielczości i matrycy, która zapewnia jak najbardziej rzeczywiste odzwierciedlenie kolorów. Do takich urządzeń zalicza się testowany notebook EliteBook 8740w-WD942EA. Jednak, chociażby z racji swoich gabarytów, jest to bardziej mobilna stacja robocza niż typowy komputer przenośny. Testowana wersja wyposażona była w wydajny, czterordzeniowy procesor Intel Core i7-740QM. Zaletą konstrukcji jest 17-calowy ekran z matrycą IPS z technologią DreamColor. Do generowanie obrazu wykorzystywana jest grafika Nvidii – FX 3800M. Jest to układ z rodziny Quadro, przeznaczony do zastosowań profesjonalnych. W ofercie dostępne są także konfiguracje z kartą ATI FirePro M7820. Dla zewnętrznych wyświetlaczy obrazu – projektorów, monitorów – dostępne jest złącze DisplayPort oraz tradycyjny D-Sub.
HP EliteBook 8740w

 HP EliteBook 8740w to duży i ciężki notebook, który należy traktowac jako

HP EliteBook 8740w to duży i ciężki notebook, który należy traktowac jako “przenośną” alternatywę dla stacjonarnego komputera.

W testowanym komputerze zainstalowano 8 GB pamięci DDR3 – 1333 MHz. Wbudowany, tradycyjny dysk twardy 7200 obr./min. ma pojemność 500GB. Szkoda, że w tak drogim i wydajnym sprzęcie nie zdecydowano się na szybki dysk SSD, który można wybrać jako opcjonalne wyposażenie, co niestety zwiększy jeszcze cenę o sporą kwotę.

Wydajność graficzna jest bardzo dobra i lepsze są tylko modele przeznaczone dla graczy.

Wydajność graficzna jest bardzo dobra i lepsze są tylko modele przeznaczone dla graczy.

Zastosowane podzespoły zapewniają wysoką wydajność co potwierdzają wyniki testów. Jednakże wydajność samego procesora ustępuje pola maszynom wyposażonym w jego nowsze odmiany z rodziny Sandy Bridge. Widać to szczególnie w teście Cinebench, gdzie do generowania obrazu wykorzystywany jest procesor. Najwydajniejsze układy radzą sobie z tym zadaniem prawie dwukrotnie szybciej.

Zastosowanie mocnego ukałdu garficznego Nvidii z rodziny Quadro FX zapewnia dużą wydajność w generowaniu grafiki 3D.

Zastosowanie mocnego ukałdu garficznego Nvidii z rodziny Quadro FX zapewnia dużą wydajność w generowaniu grafiki 3D.

17-calowy model 8740w należy do biznesowej serii notebooków HP EliteBook, które charakteryzują się między innymi wysoką jakością wykonania oraz wzmocnioną magnezowo-aluminiową konstrukcją. Poza tym zastosowano wzmocnione zawiasy oraz zaczepy blokujące otwieranie pokrywy podczas transportu. Komputer ma złącze dla stacji dokującej, co pozwoli na zwiększenie jego funkcjonalności podczas pracy na biurku z podłączonym dodatkowym monitorem oraz zewnętrzną klawiaturą i myszką. Po bokach obudowy rozmieszczono liczne złącza dla urządzeń zewnętrznych w tym cztery USB z czego dwa w wersji USB 3.0 (SuperSpeed). Nie zabrakło także popularnego złącza eSATA oraz małego portu FireWire (i-Link). Do bogatego wyposażenia zalicza się także gniazdo kart ExpressCard, czytnik kart pamięci SD oraz kamera internetowa.

Ogólna wydajność jest na wysokim poziomie z racji zastoswania czterordzeniowego procesora Intel Core i7.

Ogólna wydajność jest na wysokim poziomie z racji zastosowania czterordzeniowego procesora Intel Core i7.

Jak na biznesową maszynę przystało urządzenie HP zapewnia wysoki poziom zabezpieczeń dostępu do systemu i danych. Składają się na nie miedzy innymi wbudowany czytnik linii papilarnych, czytnik kart procesorowych (Smart Card) oraz moduł szyfrujący TPM. Pozwala to na bardzo skuteczną ochronę danych i zabezpiecza komputer przed nieuprawionymi użytkownikami.

Czas pracy na baterii nie zapewni wygodnej pracy w terenie, ale jka na wbudowany UPS jest całkiem nieźle.

Czas pracy na baterii nie zapewni wygodnej pracy w terenie, ale jka na wbudowany UPS jest całkiem nieźle.

Testowany komputer zasilany był litowo-jonowym ogniwem o pojemności 4722 mAh. Niestety ogromne rozmiary i wysoka moc obliczeniowa skutkują szybkim wyczerpywaniem się baterii. W czasie testów EliteBook 8740w osiągnął wynik jednej godziny i pięciu minut odtwarzania filmu z napędu DVD oraz nieco ponad dwóch godzin pracy w trybie oszczędnym. Nie jest to więc mobilna maszyna do pracy w terenie. Baterię należy raczej traktować jako wbudowanego UPS-a, która podtrzyma pracę w czasie zaniku napięcia w sieci lub podczas krótkiej prezentacji.

Niesteyt wydajność procesora jest wyrażnie słabsza w teście renderowania obrazu od konkurencyjnych modeli wyposażonych w nowsze układy Sandy Bridge.

Niestety wydajność procesora jest wyraźnie słabsza w teście renderowania obrazu od konkurencyjnych modeli wyposażonych w nowsze układy Sandy Bridge.

Do wad testowanego woła roboczego od HP należy jego dość głośna praca. Podczas obciążenia układ chłodzenia generuje hałas o natężeniu dochodzącym do 32,6 dB (A).

Podsumowując HP EliteBook to wydajny i bardzo solidny komputer, przeznaczony głównie dla zastosowań profesjonalnych takich jak tworzenie projektów graficznych, w których liczy się przede wszystkim odwzorowanie kolorów na ekranie a także bezpieczeństwo danych zgromadzonych na dysku.

Karol Kulas

Więcej:HP