Szachy, miłość, wolne oprogramowanie i… plagiat?

Mieszkający w Polsce mistrz szachowy i autor superprogramu do gry w szachy jest oskarżany o plagiat

Wielokrotnie nagradzany silnik Rybka jest plagiatem?

Wielokrotnie nagradzany silnik Rybka jest plagiatem?

Autorem programu jest Vasik Rajlich. 42-latek posiadający dwa obywatelstwa – czeskie i amerykańskie. Mieszka w Warszawie wraz z żoną, Polką, światowej klasy mistrzynią szachową, która pomagała mu w pracy nad Rybką i testowaniu programu. Vasik ukończył MIT i sam też jest międzynarodowym mistrzem szachów, jednak głównie znany jest właśnie jako autor silnika Rybka – czterokrotnie zdobywającego mistrzostwo świata wśród szachowych programów komputerowych.

Nie wszystko jest jednak tak piękne, jakby się wydawało – Rajlich wielokrotnie był oskarżany o to, że jego program oparty jest na silniku Crafty lub rozpowszechnianym na licencji GPL programie szachowym Fruit 2.1. Czternastu znanych programistów napisało otwarty list do zarządu ICGA (International Computer Games Association), załączając niezbite ich zdaniem dowody na to, że pierwsze główne wydanie Rybki 1.0 beta jest kopią programu Fruit. Rezultaty dochodzenia ICGA na razie nie są znane.

Żadnego z tych zarzutów nie można jednak udowodnić, bowiem kod źródłowy Rybki jest tajny, a autor nie zamierza odpowiadać na oskarżenia.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News