Pojedynek! HTC Sensation kontra Samsung Galaxy S II

Galaxy S II jest lżejszy i cieńszy, ale za to cały plastikowy, a jego kształt jest daleki od tego, co można by uznać za ergonomiczne. Wyraźnie cięższy i trochę grubszy Sensation doskonale leży w dłoni dzięki obłym, zaokrąglonym kształtom, a jego fantastycznie sztywna obudowa jest (oprócz dwóch zaślepek z tworzywa) wycięta z jednego kawałka aluminium. Twórcy Sensation z kolei popisali się inwencją, zabezpieczając ekran przed porysowaniem za pomocą milimetrowej wysokości rantu na krawędzi obudowy. To działa i do tego fajnie wygląda. Lekkość i cienkość kontra solidność i wygodny chwyt… Trudny wybór. Wolimy jednak to drugie, dlatego
Pojedynek! HTC Sensation kontra Samsung Galaxy S II

Runda 1. Obudowa, kształt, wykonanie

Samsung jest nieco większy, bardziej kanciasty i cały z plastiku

Samsung jest nieco większy, bardziej kanciasty i cały z plastiku

zwycięża HTC Sensation

Runda 2. Ergonomia

Przycisk włączania umieszczony z boku - to się przydaje!

Przycisk włączania umieszczony z boku – to się przydaje!

Czasem o przyjemności – lub braku przyjemności z używania telefonu decydują drobiazgi. Takim istotnym drobiazgiem jest fakt, że przycisk Power w Samsungu znajduje się z boku urządzenia, a nie na górze, jak w HTC. Dzięki temu możliwe jest łatwe włączanie telefonu bez zmieniania chwytu, co jest nie tylko przyjemniejsze, ale i bezpieczniejsze. Również układ przycisków nawigacyjnych w Galaxy S II spodobał nam się znacznie bardziej, niż w Sensation: doskonale sprawdza się duży, umieszczony centralnie, sprzętowy klawisz Home, w który bardzo łatwo trafić i który ma dobrze wyczuwalny klik. W HTC znacznie mniejszy, dotykowy przycisk Home umieszczono w skrajnym lewym położeniu, zmuszając tych, którzy trzymają swoje telefony w lewej ręce do nienaturalnego wyginania kciuka.

Tą konkurencję zdecydowanie wygrywa Samsung

.

Runda 3.Wyposażenie

Galaxy S II jest wyraźnie cieńszy, ale Sensation lepiej leży w ręku

Galaxy S II jest wyraźnie cieńszy, ale Sensation lepiej leży w ręku

Pomińmy to, co mają obydwa: żyroskop, akcelerometr, czujnik światła, czujnik zbliżeniowy, kompas cyfrowy, odbiornik GPS, WiFi, Bluetooth… Pomińmy złącza micro USB, umożliwiające wyprowadzenie sygnału HDMI. Pomińmy też procesory, których wydajnością zajmiemy się później. Różnice leżą w pamięci – Galaxy S II ma 1 GB RAM-u i 32 GB wbudowanej pamięci masowej, podczas gdy Sensation wyposażony jest w 786 MB pamięci operacyjnej i tylko 1 GB flasha na nasze aplikacje, empetrójki, filmy i zdjęcia. Oczywiście oba mają złącza kast microSD, ale tak czy inaczej tą rundę zdecydowanie zwycięża Samsung !

Runda 4. Ekran

Super AMOLED Plus Samsunga sprawia, że HTC nie ma szans jeśli chodzi o reprodukcję kolorów i kontrasty...

Tu będzie się działo! Obydwa telefony są unikalne, jeśli chodzi o zastosowane w nich ekrany. Chociaż oba mają przekątną długości 4,3″, w Samsungu zastosowano wyświetlacz o standardowej rozdzielczości 800×480, za to w technologii Super AMOLED Plus, podczas gdy HTC ma zwykły S-LCD, jednak mający aż 960×540 pikseli. Różnice widać gołym okiem i to bez specjalnych badań.

Superrozdzielczość w akcji: Sensation wyświetla wyraźnie więcej treści

Superrozdzielczość w akcji: Sensation wyświetla wyraźnie
więcej treści

Ekran Galaxy S II wyświetla piękne, żywe isoczyste kolory z doskonałą czernią i świetnym kontrastem, podczas gdy Sensation pokazuje świat znacznie bardziej wyprany, stonowany, mniej intensywny. Jego czerń jest tak naprawdę szara, ale za to biel nie ma typowego dla AMOLED-ów niebieskiego odcienia. Bardzo dobrze widać też różnicę w rozdzielczości. Tu HTC zostawia rywala w tyle, wyświetlając o wiele więcej treści na stronie WWW, albo tekstu w dokumencie czy mailu – tekstu, dodajmy, który pozostaje czytelny nawet w dużym pomniejszeniu. Co lepsze, piękne kolory, czy więcej treści i większa ostrość obrazu? Serce wskazuje to pierwsze, ale rozum drugie. O kolorach zapominamy kiedy tylko przestaniemy patrzeć na dwa telefony jednocześnie, a wyższa rozdzielczość jest nie tylko przyjemnością, ale czymś naprawdę przydatnym w praktyce. A więc, po ciężkim boju i z ciężkim sercem, ale wybieramy Sensation .

Runda 5. Wydajność

Demony szybkości – tak mówią o nich producenci, tak postrzegają je użytkownicy. Oba mają wydajne, dwurdzeniowe procesory, oba mają mocne chipy graficzne. Ale który jest szybszy? W codziennym używaniu różnicy się nie wyczuwa. W obu przypadkach nie trzeba czekać na żadne menu, powiększanie nawet dużych grafik odbywa się z idealną płynnością, filmy odtwarzają się bez zacięć. Jeśli jednak będziemy dociekliwi i sięgniemy do syntetycznych testów wydajności, okaże się, że Super Samsung niewiele, ale wyraźnie góruje nad flagowym telefonem HTC. Można się spierać, czy takie porównanie ma sens, skoro nie odczujemy praktycznej różnicy, ale prawa pojedynku są nieubłagane a liczby nie kłamią: jak bardzo Sensation by się nie starał, Galaxy S II jest po prostu najszybszy, koniec, kropka.

Runda 6. Oprogramowanie

HTC Sense 3.0. Jak na razie nie do pobicia.

Ekran Sensation ma dużo wyższą
rozdzielczość. To widać.

Kolejny punkt, w którym wiele zależy od indywidualnych preferencji. Zarówno TouchWiz 4, jak i Sense 3 bardzo zmieniają zarówno wygląd, jak i sposób działania interfejsu Androida, w obu przypadkach producenci dodają też wiele swoich własnych, nowych funkcji czy aplikacji. Nie podejmujemy się oceniać wyglądu i estetyki, które są jednak kwestią gustu – jeśli zaś chodzi o funkcjonalność, to naszym zdaniem przewagę ma HTC Sense, który jest bardziej kompleksowy, konsekwentny i wydaje się oferować więcej ułatwień i udogodnień. Ogromną zaletą HTC jest też zainstalowana nawigacja pozwalająca pobrać na kartę pamięci mapy dowolnych regionów i używać ich offline, bez naliczania opłat za połączenie. Podczas zagranicznych wakacji to funkcja nie do przecenienia, a i w Polsce też trudno uznać ją za zbędną.

Zwycięstwo przyznajemy HTC Sensation

, ale przyznajemy, że TouchWiz robi się z wersji na wersję coraz lepszy i wybór nie jest już tak oczywisty, jak jeszcze rok temu.

Runda 7. Czas pracy na baterii

Parametr wstydliwy i bolesny w porównaniu do wszystkich pozostałych “naj” i “super”. Na szczęście, w obu przypadkach testy wykazały że jest lepiej, niż się spodziewaliśmy. Oba telefony podczas typowego użytkowania są w stanie wytrzymać dzień bez ładowania, choć jeśli zdecydujecie się włączyć wszystkie funkcje synchronizacyjne, obejrzycie film a potem będziecie grali w wymagającą grę, możecie nagle zostać bez łączności ze światem. W praktyce trochę lepiej wypadł wyposażony w pojemniejszą baterię Samsung (1650 mAh wobec 1560 mAh w HTC), mający w dodatku ekran zużywający mniej prądu podczas wyświetlania czerni – której w Androidzie z TouchWiz 4 jest bardzo dużo. Choć możliwości są podobne, p almę pierwszeństwa przyznajemy Galaxy S II .

Runda 8. Zdjęcia

A teraz, pora na porównanie jakości zdjęć robionych przez aparaty fotograficzne obu smartfonów. Przypomnijmy, że Samsung jest wyposażony w aparat z matrycą 8 Mpix i lampą błyskową LED, zupełnie jak HTC, który jednak może pochwalić się podwójną lampą. Jak sprawdzają się “w praniu”?

Samsung Galaxy S IIHTC Sensation

Wszystkie zdjęcia zrobiliśmy przy ustawieniach domyślnych dla każdego urządzenia. Jak widać, oprogramowanie HTC bardzo mocno ingeruje w kolory “poprawiając” je aż stają się nienaturalne. Z kolei Samsung ma poważne kłopoty ze złapaniem ostrości przy fotografowaniu z bardzo bliska, a czekanie aż będzie gotów do zdjęcia z lampą błyskową trwa wieki – zupełnie inaczej, niż w Sensation, który błyska nomen-omen błyskawicznie.Po długim namyśle uznaliśmy, że ta konkurencja zakończy się remisem .

PODSUMOWANIE:

Pięć punktów na korzyść Samsunga, cztery dla HTC

, werdykt jest więc jasny: nasz pojedynek wygrywa Samsung Galaxy S II! Zanim jednak pobiegniecie do sklepów, zwróćcie uwagę, że dla uproszczenia potraktowaliśmy wszystkie punkty jako tak samo istotne, podczas gdy dla was niektóre cechy czy możliwości mogą być ważniejsze od innych. Jedno możemy powiedzieć na pewno –

wybierając między tymi dwoma telefonami na pewno się nie zawiedziecie

.