Tego nie możesz przegapić! Przegląd najciekawszych informacji mijającego tygodnia [02.05 – 06.05]

Wielkopolski Inotel uruchomił drugi publiczny w Polsce PoP SixXS. To odpowiedź na zagrożenie wynikające z kończącej się puli adresów IPv4, a jednocześnie początek nowej ery internetowych adresów. Na polskim rynku usług IT funkcjonują trzy PoPy SixXS – z czego tylko dwa mają charakter publiczny. Na całym świecie jest ich zaledwie 46, choć w większości stanowią kanały publiczne. Nowe tunele dają użytkownikom możliwość korzystania z adresacji IPv6 już dziś, nawet jeśli ich obecni ISP oferują wyłącznie standard IPv4.
Tego nie możesz przegapić! Przegląd najciekawszych informacji mijającego tygodnia [02.05 – 06.05]

Polski tunel do IPv6

Zmodyfikowane wirusy ulepszą baterie słoneczne

Naukowcy z MIT znaleźli metodę na znaczne ulepszenie wydajności ogniw słonecznych, zaprzęgając do pracy wirusy, które zajmują się montażem mechanizmu w mikroskopowej skali. W ogniwie słonecznym światło trafia na materiał, który zajmuje się jego zbieraniem, co z kolei powoduje uwolnienie elektronów, które mogą być zebrane i wykorzystane do produkcji prądu. Według najnowszych badan, prosto z MIT, nanorurki węglowe mogą zwiększyć wydajność zbierania owych elektronów z powierzchni ogniwa.

Nowe iMaki już są!

Apple w dniu dzisiejszym odświeża swoją linię iMaków. Nowe modele posiadają czterordzeniowe procesory, lepszą grafikę i złącze Thunderbolt. Apple aktualizuje swoją linię komputerów all-in-one. Nowe iMaki wyposażone są w ekrany LED o wysokiej rozdzielczości (21,5″ – 1920 x 1080 pikseli, 27″ – 2560 x 1440 pikseli), czterordzeniowe procesory Intel Core i5 (2, 5, 2,7 lub 3,1 GHz) lub Core i7 (2,8 albo 3,4 GHz), 4 GB pamięci DDR3, maksymalnie 1-terabajtowy dysk twardy (7200 rpm), oddzielną grafikę AMD Radeon HD 6750M/HD 6770M z 512 MB pamięci lub Radeon HD 6970M z 1 GB pamięci GDDR5, kamerę internetową FaceTimeHD, WiFi i Bluetooth, dwa 17-watowe wzmacniacze, głośniki stereo, wbudowany mikrofon, jeden lub dwa porty Thunderbolt, FireWire 800, miniDisplayPort, cztery porty USB 2.0, nagrywarkę DVD typu slot-in oraz gniazdo kart pamięci SDXC.

Najszybsze cztery rdzenie w ofercie AMD

Nowy układ AMD to najszybszy czterordzeniowy procesor w ofercie obozu zielonych – pracuje z częstotliwością 3,7 GHz. Słowa “Black Edition” w jego nazwie oznaczają, iż posiada on odblokowany mnożnik, a co za tym idzie entuzjaści podkręcania mogą wyciągnąć z niego znacznie wyższą częstotliwość pracy. Procesor Phenom II X4 980 Black Edition posiada ponadto 6 MB podręcznej pamięci L3 cache, pełne wsparcie DirectX 11, współczynnik TDP na poziomie 125W oraz wsparcie dla technologii HyperTransport.

Facebook – niszczyciel małżeństw!

Rozwody to rzecz niemłoda, ale coraz częściej, jako dowód, przedstawiane są materiały z sieci społecznościowej. Niektórzy prawnicy z USA donoszą, że już 90 procent rozpraw ociera się o dowody z… Facebooka. Carin Constantine, prawnik z Florydy, twierdzi, że patrząc w papiery rozwodowe większości par, można stwierdzić, że Facebook to jeden wielki niszczyciel małżeństw. Powodami do rozstań są najczęściej fotografie. Fotografie mężów ze striptizerkami, wydruki flirtów z opiekunkami do dzieci, teraz to jest głównym dowodem w sprawie. Wszystko znalezione oczywiście w Sieci.

Osama wpadł, bo nie miał Internetu

Jedenasty września to moment, w którym Ameryka, ze zrozumiałych względów, postawiła na szybki rozwój śledzenia poszczególnych osób. Akcja U.S. Navy SEAL była kulminacją tych osiągnięć. Na Osamę bin Ladena Amerykanie polowali dobrą dekadę. Wykorzystano do tego najnowsze zdobycze techniki, które monitorowały połączenia telefoniczne, które angażowały farmy komputerów w przeszukiwanie informacji publikowanych na świecie. Osama bin Laden o tym wiedział, więc unikał elektroniki i podróż za wszelką cenę. I tu właśnie tkwił jego błąd. Jego dom, pozbawiony jakiejkolwiek linii telefonicznej lub internetowej wyróżniał się wśród innych w okolicy i przez to wpadł w oko, czy raczej obiektyw amerykańskim latającym dronom zwiadowczym.

Nowy laptop Della będzie nieprawdopodobnie cienki, zaskakująco tani

Według zaufanych źródeł serwisu CNET, Dell szykuje prawdziwą bombę na rynku notebooków. Supercienki laptop z 15,6-calowym ekranem i jednym z procesorów Core i5/i7 ma być wykonany ze “specjalnych” materiałów, a jego cena ma zmieścić się w granicy 1000 dolarów. Dell zatem wyciągnął wnioski z nieudanego projektu Adamo, który był co prawda najcieńszym notebookiem na świecie (ledwie 10 milimetrów grubości), ale jego astronomiczna cena i krótkie działanie na baterii skutecznie odstraszyły klientów. Tym razem ma być inaczej. My już nie możemy się doczekać.

Jako pierwsi mamy w sprzedaży supersmartfona Galaxy S II

Komputronik, a co za tym idzie także nasz sklep Chip.pl, to pierwsza sieć salonów komputerowych, która umożliwiła polskim miłośnikom nowych technologii kupno ekskluzywnego smartfona Samsung Galaxy S II. W najbardziej smukłej obudowie świata (8,49 mm) zmieścił się dwurdzeniowy procesor 1,2 GHz i moduły umożliwiające ściąganie danych z Internetu z prędkością do 21 Mbps.

Wiedźmin 2 i kalendarz tylko dla dorosłych

Wiedźmin 2 jest bardzo solidnie promowany. Znalazł się już na okładce polskiego Playboy’a, a w rozrywkowych mediach grę będzie promował zespół Riverside. A w Rosji? Trwa sesja zdjęciowa do kalendarza, który będzie promował grę. Sesja, co najmniej, odważna i z pewnością wzbudzi dyskusję wokół gry. Chcielibyście coś takiego również i na polskim rynku?