Wirus na Mac OS X? Pomoc techniczna Apple’a nie może ci pomóc

Trudno nazwać MAC Defendera dużym zagrożeniem. Nie rozprzestrzeniał się samoczynnie i wymagał od użytkownika potwierdzenia jego instalacji. Można więc rzec, że bardziej wykorzystywał lukę w zabezpieczeniach zdrowego rozsądku użytkowników, niż samego Mac OS-a.
Wirus na Mac OS X? Pomoc techniczna Apple’a nie może ci pomóc
Mac OS jest dość bezpieczny. Ale ryzyko istnieje na każdym systemie.

Mac OS jest dość bezpieczny. Ale ryzyko istnieje na każdym systemie.

Okazuje się jednak, że takich osób było całkiem sporo. W związku z tym wzrosła też ilość telefonów do pomocy technicznej Apple z prośba o pomoc w usunięciu szkodnika, a także, by… reklamować produkty, które były sprzedawane jako “urządzenia, na które nie ma wirusów znanych z konkurencyjnych produktów”. Apple ma na to karkołomną metodę: AppleCare otrzymało przykaz nie pomagać użytkownikom w usuwaniu złośliwego oprogramowania, powołując się na warunki korzystania z usługi. Niektórzy pracownicy pomagają i tak. Oto fragment wywiadu, jaki przeprowadził z jednym z pracowników autor bloga Ed Bott’s Microsoft Report:

Reprezentant AppleCare:

Pewnie wiesz, że Mac Defender wyskakuje na środek ekranu, jeśli nie zapłacisz haraczu. Tuż przed weekendem dzwoniła do mnie jakaś mama, krzycząca na dzieci, by wyszły z pokoju, by nie widziały obrazków umieszczanych na ekranie. Nauczyciel też do mnie dzwonił

Ed Bott:

Więc masz im mówić, że w myśl warunków korzystania usługi, nie możesz im pomóc. Więc powinni… właściwie co powinni robić?

Reprezentant AppleCare:

Umowa świadczenia usługi wyraźnie mówi, że nie pomagamy ze złośliwym oprogramowaniem. Jednak, mimo nakazu, większość z nas pomaga.

Ed Bott:

Ryzykujecie? Jak rozumiem, wasze rozmowy są nagrywane. A służbiści znajdą się wszędzie.

Reprezentant AppleCare:

Tak, jesteśmy nagrywani, ale nie potrafię jakoś odmówić ojcu, który panikuje z powodu tego, co zobaczyła jego 6-letnia córeczka. Nasi szefowie i goście od kontroli jakości przymykają na to oko. Ale jeżeli ktoś się przyczepi z góry, mogą nas czekać umowy a nawet zwolnienia.

Co robić, jeżeli nie czujesz się na siłach sam zabezpieczyć twój komputer? Korzystaj z aplikacji wyłącznie z Mac App Store, a także zaopatrz się w program antywirusowy, to zdecydowanie powinno wystarczyć. Mac OS wciąż jeszcze nie jest tak często atakowany, jak jego konkurent, Windows.