Bezprzewodowa komunikacja 60 GHz dla smartfonów

Panasonic opracował technologię komunikacji bezprzewodowej z częstotliwością 60 GHz – 20 razy szybszą niż używane dziś bezprzewodowe sieci LAN.
Panasonic opracowuje nową technologię łączności dla smartfonów

Panasonic opracowuje nową technologię łączności dla smartfonów

Nowa, wielogigabitowa technologia przekazu danych powstała z myślą o urządzeniach mobilnych takich jak smartfony. Dotychczas do szybkiej komunikacji bezprzewodowej z urządzeniami mobilnymi używane były tylko pasma 2,4 GHz i 5 GHz, natomiast ultraszybka komunikacja bezprzewodowa 60 GHz jest wykorzystywana tylko w urządzeniach stacjonarnych, takich jak telewizory. Stosowanie jej w urządzeniach mobilnych utrudniało większe zużycie energii związane z szerszym pasmem częstotliwości. Nowe rozwiązanie, zgodne ze specyfikacjami WiGig i/lub IEEE802.11ad (wersja robocza), dzięki optymalizacji rdzenia transceivera i obwodów peryferyjnych, cechuje się poborem mocy mniejszym niż 1 W.

Nowa technologia charakteryzuje się następującymi cechami:

  1. Generator sygnałów wzorcowych o najniższym na świecie poziomie szumów
    (-95 dBc/Hz przy przesunięciu częstotliwości 1 MHz) umożliwia transmisję bezprzewodową z wysoką czułością. Transceiver jest wbudowany w układ CMOS, co umożliwia miniaturyzację urządzeń mobilnych.
  2. W celu zapewnienia niezawodności w szybkiej komunikacji bezprzewodowej konieczna jest korekcja błędów FEC. Dzięki optymalizacji obwodów dekodujących blok dekodera jest o 30% mniejszy niż w konwencjonalnej architekturze firmy Panasonic. Efektem tego zmniejszenia jest niższy pobór mocy.
  3. Zestaw układów jest zgodny ze specyfikacją WiGig, która stanie się standardem branżowym wielogigabitowych systemów komunikacji bezprzewodowej krótkiego zasięgu. Technologia ta zapewni zgodność operacyjną różnych urządzeń.
2
Źródło: Panasonic
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.