Drukarki atramentowe A4

Platforma testowa:

Testy wszystkich drukarek atramentowych wykonywane w naszym Laboratorium przeprowadzane są z wykorzystaniem jednej, nie ulegającej zmianie w czasie “życia procedury” platformie. W jej skład wchodzą następujące podzespoły: Procesor: Intel Core 2 Duo E6600 RAM: Corsair XMS2 CM2X1024-6400 (2 × 1 GB DDR2) Płyta główna: Gigabyte 965P-DS3P Karta graficzna: Sapphire Radeon X1650 Pro HDD: Seagate Barracuda 7200.9 250 GB (ST3250824AS) System: Windows XP 32-bit

Ocena jakości drukowania tekstu (25%)

W tej kategorii punkty przydzielamy za jakość wydruków tekstowych na papierze zwykłym i lepszej jakości. Wydruk skanujemy w wysokiej rozdzielczości a następnie przyglądamy mu się na ekranie komputera. Pod uwagę bierzemy takie elementy jak ewentualne rozmazania atramentu, czy też rozlany po włóknach papieru tusz.

Ocena jakości drukowania grafiki i zdjęć (25%)

Na tę część końcowej oceny składają się punkty za jakość wydruków wzorca zawierającego grafikę wektorową (cienkie linie, jednolite powierzchnie, przejścia tonalne) oraz zdjęcia w formacie TIF (brak widocznego rastra, wierność kolorów w tym szarości i naturalna barwa skóry, brak szumów).

Ocena prędkości drukowania (15%)

Przy pomocy stopera mierzymy czas wydruku 5-stronicowego dokumentu tekstowego, dokumentu graficznego w najwyższej dostępnej rozdzielczości na papierze do grafiki (o ile producent taki posiada w swojej ofercie) oraz jednego zdjęcia w formacie A4 i czterech zdjęć 10×15 również w najwyższej jakości i na najlepszym dostępnym papierze foto. Jeśli urządzenie zostało wyposażone w czytnik kart pamięci dodatkowo mierzymy czas wydruku czterech zdjęć 10×15 bezpośrednio z karty SD.

Ocena wyposażenia i dokumentacji (15%)

Przyznajemy punkty za pojemność podajników i odbiorników papieru, możliwość druku dwustronnego, typ i wielkość wyświetlacza (jeżeli jest obecny) a także funkcje sterownika. Weryfikacji podlega także zestaw złączy do komunikacji z komputerem (w tym karty sieciowe) oraz liczba systemów operacyjnych dla których są dostępne sterowniki. W ostatnim kroku oceniamy zawartość dokumentacji drukowanej oraz elektronicznej dostarczonej na płycie CD-ROM.

Ocena kosztów druku (10%)

Obliczamy rzeczywiste koszty druku dla każdego urządzenia. Procedura obejmuje ważenie pełnych kartridży, po wydrukowaniu określonej liczby stron oraz po wyczerpaniu tuszu. Koszty druku tekstowego oceniamy drukując dwukrotnie 100-stronicowy dokument tekstowy mono o pokryciu 5%. Następnie przeliczamy ilość zużytego tuszu i cenę jego zakupu oraz koszt papieru na koszt druku jednej strony tekstu. Podobnie z grafiką wektorową (50 stron), oraz zdjęciem A4 bez marginesów (20 stron).

Ocena ergonomii i serwisu (10%)

W tej kategorii oceniamy łatwość instalacji urządzeń. Mierzymy także głośność każdej drukarki w specjalnie do tego celu przystosowanym pomieszczeniu. Mikrofon jest umieszczony w odległości 1 m pod kątem 45 stopni. Dodatkowe punkty przyznajemy za długość gwarancji oraz za to czy obejmuje ona serwis na miejscu u klienta (ang. on site) lub bezpłatną wysyłkę kurierem do punktu serwisowego (ang. door to door).