Dyski NAS

Wyliczenia oceny Możliwości (POWER):

Poniżej wyjaśniamy jak testujemy w laboratorium Serwery NAS.

Wykonywane testy:

– Podczas testów mierzymy czas kopiowania paczek danych określonej wielkości z dysku lokalnego komputera do urządzenia NAS oraz z powrotem.

– Intel NAS Performance Toolkit 1.7.1

Budowa i wyposażenie (20%)

W tym miejscu przyznajemy punkty za wbudowany dysk twardy (jeśli producent dostarcza go wraz z urządzeniem), liczbę i rodzaj złączy LAN, ewentualne interfejsy audio/wideo, złącze do podpięcia linki zabezpieczającej przed kradzieżą oraz obsługę kart pamięci. Przyglądamy się także wymiarom oraz wadze urządzenia. Punktujemy całe dostarczone w komplecie wyposażenie takie jak podstawki czy kable oraz oprogramowanie. Ważna jest nie tylko liczba ale przede wszystkim funkcjonalność programów, która przekłada się na ich użyteczność. Osobnej ocenie podlega też dokumentacja, zarówno ta papierowa jak i w formie elektronicznej. Szczególną wagę przywiązujemy do tłumaczeń na różne języki (przede wszystkim polski). W opisywanej kategorii przyznajemy też dodatkowe punkty, które otrzymują urządzenia wyróżniające się na tle konkurencji innowacyjnością i wyposażeniem.

Funkcjonalność (40%)

Podczas oceny funkcjonalności ogromne znaczenie ma poziom bezpieczeństwa danych jaki zapewnia serwer NAS. Ważne jest zatem aby pozwalał na tworzenie macierzy RAID, także w konfiguracji z dyskiem zewnętrznym. Ocenie w tej kategorii podlegała również możliwość szybkiego backupu zawartości dysków na pamięć zewnętrzną USB oraz analogicznie w drugą stronę. Punkty przyznawaliśmy też za możliwość zarządzania kontami użytkowników ze zwróceniem uwagi na uprawnienia i przydzielanie przestrzeni dyskowej. Ważnym elementem jest też funkcja zdalnej diagnostyki sprzętu i zarządzania trybami oszczędzania energii.

Sprawdzeniu podlegały także dostępne usługi, takie jak serwery FTP i http, obsługa PHP oraz MySQL, serwer drukarek, UPnP, możliwość pobierania danych przez http, FTP i BT bezpośrednio na dysk urządzenia. Kolejne punkty zdobywa sprzęt, który oferuje funkcjonalność odtwarzacza multimedialnego. Sprawdzamy jak radzi sobie z plikami graficznymi, wideo, audio oraz tekstowymi. Podobnie jak w przypadku “Budowy i wyposażenia” dodatkowe punkty przyznajemy za funkcje sięgające poza standard.

Wydajność i ergonomia (40%)

Równie ważnym jak funkcjonalność składnikiem końcowej oceny jest wydajność i ergonomia NAS-a. Na ten aspekt składają się: prędkość przesyłania danych, głośność pracy oraz zużycie energii. Transfery wyznaczamy mierząc czas przesyłania jednego dużeg dużego (700 MB) i zbioru małych plików (w sumie 200 MB) do i z serwera NAS z użyciem protokołu SMB oraz FTP przy wykorzystaniu standardowych dostępnych w Windows XP narzędzi. Głośność pracy mierzymy w trzech stanach: tryb jałowy, odczyt danych oraz tryb oszczędzania energii.

Zużycie energii sprawdzamy w czterech momentach: trybie jałowym, odczycie danych, trybie oszczędzania energii oraz gdy urządzenie jest wyłączone przyciskiem na obudowie ale podłączone do sieci.

Platforma testowa:

Intel Core 2 Duo E6600 2,4 GHz

Płyta główna: Gigabyte GA-965P-DS3P

2×1024 PC2-6400

HDD Seagate ST3250824AS 250GB (7200 RPM)

Karta Gigabit LAN (Marvell Yukon 88E8056 PCI-E Gigabit)

System operacyjny Windows 7 Professional SP1

Wyliczenia oceny ECONO

Ocena ECONO jest wyliczana na podstawie ilorazu możliwości POWER przez cenę urządzenia a następnie przeskalowana tak, aby najlepsze pod tym względem urządzenie otrzymywało 100 punktów.