Fałszywy antywirus imituje aktualizację Microsoftu

Sophos ostrzega użytkowników systemu Windows przed najnowszym atakiem fałszywego oprogramowania antywirusowego, które udaje aktualizację bezpieczeństwa Microsoftu.
Wygląda identycznie, ale... działa pod Firefoksem

Wygląda identycznie, ale… działa pod Firefoksem

Użytkownicy dotknięci atakiem zobaczą dokładną kopię oficjalnej strony Microsoft Update – z tą różnicą, że strona oszustów pojawia się podczas surfowania w Firefoxie, a prawdziwa witryna Microsoft Update wymaga użycia przeglądarki Internet Explorer. Zdaniem specjalistów z Sophos, ataki fake av stają się coraz bardziej wyrafinowane i wyglądają na tyle profesjonalnie, że są w stanie przekonać więcej nieświadomych zagrożeń użytkowników. Wykorzystanie wysokiej jakości grafik i zaawansowanych interfejsów oznacza, że na scam może się nabrać wiele osób.

– Użytkownicy muszą być bardziej czujni niż kiedykolwiek, jako że sfingowane alerty bezpieczeństwa wyskakują w ich przeglądarkach. Ataki fałszywych antywirusów to duży biznes dla cyberprzestępców, którzy inwestują swój czas i wysiłek, by złośliwe oprogramowanie było jak najbardziej przekonujące – mówi Graham Cluley, starszy konsultant ds. technologii w Sophos. – Hakerzy coraz częściej sięgają po rozmaite sztuczki socjotechniczne i istnieje ryzyko, że użytkownicy przestraszeni spreparowanymi komunikatami o zagrożeniach zdecydują się przekazać pieniądze oszustom na rozwiązywanie problemów, które nigdy nie miały miejsca – dodaje.

2
Źródło: Sophos
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.