HTC Flyer UMTS

Flyer jest nowym 7-calowym tabletem produkcji HTC z systemem Android, pomyślanym tak, aby zagrozić tabletowi Samsung Galaxy Tab P1000. Nasz test wyjaśnia, dlaczego HTC Flyer jest na wyższej pozycji w rankingu.
HTC Flyer UMTS

HTC Flyer: elegancki interfejs HTC Sense.

HTC Flyer: elegancki interfejs HTC Sense.

HTC przekształciło się w ostatnich latach z mało znanego producenta komórek, pracującego dla T-Mobile & Co, w jednego z największych producentów dobrych smartphone’ów. Tajwański producent zamierza teraz osiągnąć jeszcze większe sukcesy wkraczając na rynek tabletów i wprowadzając swoje nowe urządzenie: HTC Flyer. Wyróżnia się ono od innych dostępnych na rynku tabletów pod wieloma względami. W przeciwieństwie do najnowszych 10-calowych urządzeń, HTC wypuszcza swój produkt z systemem Android w wersji 2.3.3, a nie 3.0.

Poza tym, już przy pierwszym uruchomieniu rzuca się w oczy, że HTC zastąpiło tradycyjny homescreen Androida swoim własnym interfejsem – HTC Sense. Dzięki tej zmianie ekran powitalny wygląda atrakcyjnie i działa znacznie płynniej niż klasyczny pulpit systemu Android w innych tabletach – np. kiedy obróci się Flyer-a o 90 stopni, ekran obraca się w tym samym kierunku bardzo płynnie. I to wszystko jest możliwe, chociaż w środku Flyer-a pracuje tylko jednordzeniowy procesor produkcji Qualcomm, którego taktowanie wynosi 1,5 GHz. Nawet w Motoroli Xoom, która ma procesor dwurdzeniowy, całe to menu nie działa tak szybko i płynnie jak tutaj. Występują jednak małe zawieszenia w nawigowaniu w menu i aplikacjach.

Rysik służy tylko do robienia notatek

Mimo, że Flyer jest wyposażony w pojemnościowy dotykowy wyświetlacz, dołączany do niego jest także rysik. Przy użyciu oprogramowania nazwanego HTC Scribe można na przykład tworzyć notatki i rysować obrazki. Notatki można z kolei zsynchronizować z popularną usługą Evernote dostępną w Chmurze. Jednak nie można tym rysikiem obsługiwać Flyer-a. Obsługa tego pojemnościowego dotykowego ekranu jest możliwa tylko za pomocą koniuszków palców. W dodatku jest denerwujące, że rysika nie można schować ani pod obudowę ani nigdzie w obudowie. Szerzej o subiektywnych wrażeniach w operowania tym ciekawym rysikiem piszemy TUTAJ.

TC Flyer: super-wyświetlacz i jednordzeniowy procesor.

HTC Flyer: super-wyświetlacz i jednordzeniowy procesor.

Obsługuje mało formatów

Podczas testu Flyer nie miał żadnych problemów z mniej wymagającymi zadaniami, takimi jak surfowanie w Internecie czy odtwarzanie plików Flash i muzyki. Jednak jeśli chodzi o odtwarzanie wideo, musi on ustąpić konkurencji. Flyer okazuje się kapryśny nawet w przypadku bardzo popularnych formatów multimediów: w przeciwieństwie do Galaxy Tab P1000, nie odtwarza on ani filmów w formacie XviD ani Matroska, a przy materiałach wideo z Youtube w przeglądarce brakuje elementów nawigacji. Jednak chociaż procesor jest tylko jednordzeniowy, ten tablet HTC odtwarza płynnie pliki HD w rozdzielczości 720p. Lepiej jest już z formatami audio, ponieważ obsługuje on bez problemu pliki MP3, OGG, WAV, WMA i wszystkie popularne formaty dźwiękowe.

Wyposażenie: dużo pamięci i lampa błyskowa LED

Rozdzielczość siedmiocalowego dotykowego wyświetlacza wynosi 1024×600 pikseli. Wbudowaną pamięć o pojemności 32 GB można rozszerzyć o następne 32 GB za pomocą karty microSD. Wejście dla niej znajduje się pod przysłoną na górnej krawędzi wyświetlacza, której demontaż – konieczny przed wymianą karty SD – kosztuje sporo zachodu. HTC mogło to rozwiązać w bardziej elegancki sposób..

Kamera o rozdzielczości 1,3 megapiksela umożliwia prowadzenie rozmów wideo, a zdjęcia robi się wbudowanym z tyłu, 5-megapikselowym aparatem, który jest wyposażony w lampę błyskową LED i funkcję rozpoznawania twarzy. W przypadku naszych testowych zdjęć, w porównaniu z innymi tabletami, jakość była naprawdę dobra. Nawet w słabym świetle widocznych jest dużo szczegółów.

Jeśli chodzi o komunikację ze światem zewnętrznym, do wyboru są dwa warianty Flyer-a. Prezentowana wersja z WLAN, Quad Band GSM i HSPA kosztuje około 3200 zł, a uboższa wersja z samym WiFi jakieś 800 zł mniej. Sporo. Poza tym urządzenie ma też Bluetooth, moduł GPS-Modul i flashową przeglądarkę.

Elegancki: tylny panel jest wykonany z aluminium i przypomina iPad-a.

Elegancki: tylny panel jest wykonany z aluminium i przypomina iPad-a.

Super-wyświetlacz
HTC udowodniło swoim Flyer-em, że 7-calowe urządzenie może mieć również bardzo dobry i jasny wyświetlacz. Jasność w naszych pomiarach wyniosła 339,7 cd/m2, czyli prawie tyle samo, co w pierwszym iPadzie (335 cd/m2) i znacznie więcej niż w przypadku wyświetlacza tabletu Galaxy Tab P1000 (266 cd/m2). Jest też opcja automatycznego ustawiania jasności za pomocą czujnika. Także kontrast szachownicy tego tabletu HTC jest wysoki (prawie 160:1), a kąty widzenia są wystarczająco szerokie. Kolory są oddawane w dobrej jakości, nawet jeśli nie patrzy się na ekran z pozycji frontalnej. Wyświetlacz jednak odbija dość mocno światło, ale u konkurencji również nie wygląda to inaczej.

Topowe wykonanie, bardzo dobry czas pracy na baterii
Tak samo jak iPad, również HTC Flyer posiada metalową obudowę, która jest wykonana nadzwyczaj dobrze i elegancko wygląda. Dzięki matowym elementom z plastyku wygląda to naprawdę dobrze. Wymiary tabletu wynoszą 195x122x13 milimetrów, czyli jest on mniej więcej tej samej wielkości co Samsung Galaxy Tab. HTC waży jednak około 40 g więcej niż koreański konkurent, co daje się odczuć podczas codziennego używania. Tablety o przekątnej 7 cali można zabierać ze sobą właściwie wszędzie, ale HTC w praktyce ze swoją wagą jest trochę za ciężki, by go nosić w kieszeni spodni czy kurtki.

Za to punkty zdobywa on w teście czasu pracy akumulatora, który wynosi 6 godzin i 32 minuty przy przeglądaniu Internetu w połączeniu wlan i 5 godzin i 2 minuty w przypadku ciągłego odtwarzania wideo. W tym zakresie wyraźnie bije na głowę na przykład siedmiocalowego Dell’A Streak 7.

Podsumowanie
Wiadomo, że HTC wie, jak tworzy się dobre SMARTFONY. Flyer-em Tajwańczycy pokazują, że również na rynku tabletów mają niemało do powiedzenia. Chociaż ostatnio głośno w prasie o wersji Honeycomb systemu Android i procesorach dwurdzeniowych używanych w tabletach, to Flyer nie ma ani jednego ani drugiego. Mimo tego używanie go to przyjemność ponieważ elegancki interfejs HTC Sense reaguje błyskawicznie, a surfowanie w Sieci w wygodnej pozycji na kanapie to najlepsza rozrywka. Wykonanie tabletu jest naprawdę dobre. Rysik jest fajnym dodatkiem, ale jego praktyczne używanie jest w pewien sposób ograniczone. Ogólnie pozytywny efekt psuje jedynie niedopracowane odtwarzanie wideo, a jeszcze bardziej zniechęca bardzo wysoka cena, którą HTC ustaliło na około 3200 zł.

Alternatywa
Jeśli szukacie przystępnego cenowo tabletu o przekątnej ekranu 7 cali, weźcie pod uwagę zakup Samsunga Galaxy Tab GT-P1000, który obecnie kosztuje około 1500 zł bez umowy. Nie jest on już może pierwszej świeżości, ale wciąż pozostaje najlepszym urządzeniem tej klasy, a kosztuje o połowę mniej niż Flyer. Jeśli ten tablet jest za mały, iPad 2 oferuje ekran o przekątnej 10 cali, dłuższy czas pracy na baterii, lepszy wyświetlacz, a kosztuje prawie tyle samo co HTC Flyer. Zostaniecie za to skazani na iTunes i brak obsługi flash’a.

HTC Flyer

Bardzo dobre wykonanie, elegancki tablet z bardzo dobrym wyświetlaczem, ale także z ograniczeniami w zakresie obsługi formatów wideo. Poza tym jest bardzo drogi.

PLUSY:

wykonanie
czas pracy na baterii
wyświetlacz
ładny interfejs użytkownika

MINUSY:
odtwarza mało formatów
wysoka cena

Więcej:HTCtablety