LG P990 Swift (Optimus) Speed

LG P990 Swift Speed obiecuje przede wszystkim jedno: dużą szybkość działania, którą gwarantuje procesor z podwójnym rdzeniem taktowany z częstotliwością 1 GHz.
LG P990 Swift (Optimus) Speed

Test pokazuje, że to coś więcej niż marketingowe hasła.

LG Optimus Speed: z dwurdzeniowym procesorem

LG Optimus Speed: z dwurdzeniowym procesorem

Nomen omen – LG Swift Speed obiecuje przede wszystkim szybkie tempo pracy. Ten elegancki smartfon jest na pewno dobrze do tego przygotowany. Moc obliczeniową zapewnia podwójne serce w postaci dwurdzeniowego procesora taktowanego z częstotliwością jednego gigaherca. Daje się to zauważyć, ponieważ w praktyce szybkość pracy jest naprawdę duża. Uruchamianie aplikacji, wyświetlanie zdjęć, zoomowanie stron internetowych za pomocą techniki multitouch, czy też przewijanie menu działa w P990 bardzo sprawnie i nie ma przy tym denerwujących skoków. Systemem operacyjnym telefonu jest Android 2.2 (Froyo), a ściślej mówiąc wersja 2.2.2 firmware’u. LG wykorzystało swój własny interfejs użytkownika, ale nie jest on tak dobry jak rdzenny interfejs Androida 2.2.

Szybka przeglądarka, średnie połączenie 3G

Oprócz wielu testowanych przez nas aspektów smartfona interesowała nas przede wszystkim szybkość tego LG. Urządzenie noszące taką nazwę, powinno przecież spełniać to, co obiecuje. Dlatego też prędkość powinna zostać sprawdzona za pomocą specjalnego, dodatkowego pomiaru. Zmierzono zatem, ile trwa otwieranie często używanych aplikacji takich jak, “pisanie SMS-ów”, “książka telefoniczna” “przeglądarka”. Wszystkie aplikacje uruchamiane są w mniej niż sekundę – to świetny wynik! Dla porównania: telefony z systemem Windows Phone 7 potrzebują na te punkty menu dwóch sekund, a telefony z Symbianem aż sześciu sekund na start przeglądarki.

W teście przeglądarki, korzystając z sieci WLAN, Speed daje porządnie czadu. Nasza testowa strona, która zajmuje 600 KB, została do końca załadowana w jedyne 4,3 sekundy. Mniejsza strona przeznaczona dla urządzeń przenośnych została wyświetlona w 2,8 sekundy. W sieci telefonii komórkowej trzeba było jednak trochę poczekać, ponieważ ten sam pomiar (wykonany o różnych porach dnia i w różne dni) przyniósł znacznie słabszy rezultat: niecałe 18 sekund trwało, aż została załadowana 600-kilobajtowa strona testowa. Telefon potrzebował niecałe 9 sekund na otworzenie szczuplejszej strony dla urządzeń przenośnych. Test Browsermark pokazał, że zależy to przede wszystkim od połączenia sieciowego. Tutaj telefon uzyskał porządny wynik: 51860 punktów. Dla porównania: Apple iPhone 4 uzyskał niecałe 32000 punktów, a Samsung Galaxy S 28000 punktów.

Jest się czym chwalić, ale aparat jest przeciętny

Również jeśli chodzi o wytrzymałość, Speed wypada pozytywnie. Wprawdzie telefon trzeba ładować bardzo długo, bo ponad dwie godziny, ale za to na baterii wytrzymuje on również długo: 6 godzin i 28 minuty na pełnej wydajności GSM w trybie rozmowy i niecałe 6 godzin w teście online. Również profil obudowy LG Speed jest udany. Ten płaski telefon o wymiarach 124x63x13 milimetrów dobrze leży w dłoni, przy czym najgrubszy jest tam gdzie znajduje się aparat. Ekran TFT reaguje na komendy bardzo szybko i wyświetla wszystkie informacje w dobrym kontraście, na jasnym polu o przekątnej 4 cale.

Odtwarzacz muzyki pozwala za pomocą predefiniowanych ustawień dopasować parametry dźwięku do własnych upodobań. Dołączone do zestawu słuchawki nie zapewniają jednak optymalnej jakości dźwięku. Wyraźnie brakuje w nim dobrego basu. Kto oczekuje więcej, powinien zaopatrzyć się w opcjonalne słuchawki wkładane do uszu. Do podłączenia ich służy 3,5-milimetrowe złącze typu mini jack. Jeśli ktoś chce używać tego telefonu jako cyfrowego przewodnika, może wykorzystać fabrycznie zainstalowaną nawigację Google. Ten zewnętrzny system wymaga jednak przy każdym obliczaniu trasy wczytywania danych z serwera. To może szybko odbić się na finansach, jeśli nie posiadamy korzystnej taryfy.

Aparat nas rozczarował. Chociaż nie jest to główne kryterium oceniania telefonów, to od 8-megapikselowego aparatu można oczekiwać zdjęć co najmniej wartych oglądania, a Speed robi bardzo rozmyte zdjęcia, które wyglądają w najlepszym przypadku jak szybko robione migawki.

Zdjęcie testowe nr 1

Zdjęcie testowe nr 1
Zdjęcie testowe nr 2

Zdjęcie testowe nr 2
Zdjęcie testowe nr 3

Zdjęcie testowe nr 3

Podsumowanie: nie należy mu się pierwsze miejsce
Dobre wykonanie, bardzo duża wydajność i dobry czas pracy na baterii – z tego powodu LG Swift Speed P990 sprzedawany w innych krajach pod nazwą Optimus Speed jest produktem flagowym serii Swift (Optimus) i zasłużył sobie w opinii naszych testerów na wysokie piąte miejsce. Mniej nas zachwyciła przeciętna jakość zdjęć i dość ślamazarne tempo 3G. Kto chce być posiadaczem Swifta Speed, musi wydać sporo: w trakcie testowania telefon ten kosztował około 1600 zł bez umowy.

Alternatywa

Jeśli ma to być model telefonu z Androidem, jasnym wyświetlaczem, tak samo szybki, ale z o niebo lepszym aparatem, alternatywę można znaleźć szybko. Od razu przychodzi nam na myśl Samsung Galaxy S, który w dodatku kosztuje znacznie mniej. Samsunga Galaxy S można kupić obecnie za niecałe 1200 zł bez umowy.

LG P990 Swift (Optimus) Speed

Szybki, płaski jak naleśnik telefon z Androidem i procesorem z podwójnym rdzeniem taktowanym z częstotliwością 1 GHz, ale słabszym aparatem.

PLUSY:

wysoka wydajność
HSPA, WLAN-n
nawigacja GPS
długi czas pracy na baterii

MINUSY:
przeciętny aparat

Więcej:LGsmartfony