Microsoft pokazuje Windows 8!

Firma z Redmond wreszcie pokazała publicznie swój najnowszy system operacyjny – Windows 8. Głównym założeniem nowej platformy, jest przeniesienie znanego nam stylu Metro z mniejszych ekranów, na te większe – zarówno dla dotykowych tabletów, jak i niedotykowych ekranów w notebookach, monitorach itd. Na pierwszy rzut oka widać ogromny wpływ stylu Metro w interfejsie użytkownika nowego OS-u. Na ekranie startowym zobaczymy same, znane nam z mobilnych okienek kwadraty. Większość proponowanych zmian wprowadzonych jest z myślą o tabletach, zatem jednym ruchem Microsoft chce powalczyć nie tylko z Mac OS X, ale także z mobilnym systemami Google’a i Apple’a dla tabletów.
Microsoft pokazuje Windows 8!
Kwadraty, widzę kwadraty

Kwadraty, widzę kwadraty

Nowy Windows 8 będzie wspierać zarówno procesory w architekturze ARM (w tym układy SoC od Nvidii (Tegra 3), Qualcomma (2- i 4-rdzeniowe Snapdragony) czy wielordzeniowe układy TI OMAP, jak również procesory w architekturze x86 od Intela oraz AMD. Nowy system Microsoftu będzie więc przeznaczony dla bardzo szerokiej gamy urządzeń, od tabletów i ultramobilnych urządzeń, po desktopy i serwery.

Jedną z najważniejszych funkcji przy projektowaniu Windowsa 8, jest wielozadaniowość, zwłaszcza na tabletach. Microsoft obiecuje możliwość umieszczenia na pulpicie dwóch okienek z aplikacjami jednocześnie – nawet, jeśli jedna jest aplikacją mobilną, a druga to typowa aplikacja desktopowa. Wszystko ma działać tak, jak na normalnych komputerach klasy PC. W systemie będzie można także uruchomić aplikację w trybie pełnoekranowym, dzięki kombinacji języków HTML5 oraz Javascript. To pozwoli także na wymianę aplikacji między tabletem, desktopem i telefonem. W trybie pełnoekranowym pokazano między innymi Internet Explorera 10, który został zoptymalizowany pod dotyk. W nowym systemie będzie także zintegrowany nowy pakiet Office 365, opierający się na przetwarzaniu w chmurze.

Razem z Windows 8 wystartuje także sklep z aplikacjami dla tego systemu. Z Windows Store będzie można pobierać/kupować aplikacje bezpośrednio z poziomu urządzenia. Microsoft ma zamiar także obniżyć wymagania sprzętowe dla systemu, w porównaniu z Windows 7, co jest niezbędne, aby wprowadzić w życie plan: “Windows 8 dla wszystkich urządzeń”.

Microsoft nie podał konkretnej daty rynkowej premiery systemu Windows 8. Wiadomo, że nie pojawi się on w tym roku, a najprawdopodobniej zadebiutuje w drugiej połowie 2012 roku.

Teraz mała demonstracja: