MSI Z68A-GD80 B3

Nasz ranking płyt głównych wyposażonych w złącze LGA1155 jest stosunkowo młody stąd też staramy się go rozbudować jak najszybciej. Tym razem nasz opis dotyczył będzie płyty głównej przeznaczonej dla nowych procesorów Sany Bridge a wyposażonej w najnowszy z trzech przewidzianych dla niego chipsetów – Intel Z68.
MSI Z68A-GD80 B3

O nowym, trzecim już chipsecie, więcej pisałem w momencie jego premiery. W dużym skrócie można powiedzieć iż łączy on w sobie cechy zarówno P67 (możliwości OC) oraz H67 (wyjście graficzne oraz możliwość podkręcania GPU). Dodatkowo też na nowych płytach głównych spotkamy się z oprogramowaniem Lucid Virtu oraz Intel Smart Response. Tyle w kwestii przypomnienia.

W testowanym przez nas MSI Z68A-GD80 został wykorzystany 12-fazowy system zasilania procesora. Jak przystało na produkt z górnej półki, użyte tu zostały jedynie komponenty najwyższej jakości – cewki SFC (ang. Super Ferrite Choke) oraz kondensatory Hi-C Cap. Charakteryzują się one sprawnością lepszą o 20% (przy średnim obciążeniu) niż te, oferowane przez konkurencyjne rozwiązania. Mają również wyższą stabilność w trakcie podkręcania a także niższą temperaturę pracy.

Na tylnym panelu znajdziemy ilość złączy w pełni wystarczającą normalnemu użytkownikowi. Umieszczone tam zostały cztery porty USB 2.0, dwa nowsze USB 3.0 (kontrolowane poprzez układ NEC’a), jedno FireWire 1394a, jedno eSATA a także widywane dotychczas tylko w konstrukcjach H67 wyjścia wideo – DVI oraz pełnowymiarowe HDMI.

Do chłodzenia Z68A-GD80 wykorzystany został pasywny system chłodzenia. W jego skład wchodzą dwa radiatory (widoczne na powyższym zdjęciu) umieszczone na sekcji zasilania i połączone rurką heat-pipe. Uzupełnieniem chłodzenia płyty jest dużych rozmiarów aluminiowy radiator umieszczony na chipsecie.

Nad najwyżej umieszczonym gniazdem PCI-Express x1 znajduje się sześciopinowe złącze zasilania przeznaczone dla kart graficznych. Jego zadaniem jest dostarczenie dodatkowego napięcia w celu ustabilizowania pracy karty graficznej w momencie jej podkręcania.

Na laminacie MSI umieszczone zostały cztery gniazda pamięci DDR3. W każdym z nich możemy obsadzić moduły o pojemności do 8 GB, co daje maksymalnie 32 GB. Oficjalnie najszybsze obsługiwane zestawy mogą pracować z częstotliwością 2133 MHz.

Obok złącza zasilania widoczne są punkty pomiarowe napięć najważniejszych komponentów umieszczonych na płycie głównej.

Na laminacie oprócz złączy opisanych wyżej znajdziemy trzy złącza będące w stanie obsłużyć karty graficzne w trybach CrossFireX oraz SLI. Dodatkowo są tu również dwa starsze PCI oraz tyle samo PCI-Express x1.

Na dolnej krawędzi laminatu znajdziemy stosowany w droższych produktach MSI zestaw przycisków – Power, Reset a także OC Genie II. O ile działanie dwóch pierwszych jest oczywiste, to możliwości ostatniego na płytach z chipsetami Z68 zostały poszerzone. Po jego wciśnięciu zwiększone zostanie nie tylko taktowanie rdzenia CPU, pamięci DDR3 oraz ich napięcia, ale także podniesiona będzie częstotliwość zintegrowanego z rdzeniem procesora GPU.

Obok przycisków umieszczone zostało podłużne, niebieskie gniazdo z pinami. Dzięki niemu możliwe staje się wyprowadzenie dwóch dodatkowych złączy USB 3.0 na przedni panel obudowy peceta.

Pod względem wydajności płyta dorównuje droższej konkurencji zajmując w chwili obecnej wysokie trzecie miejsce w naszym zestawieniu.

MSI Z68A-GD80 to płyta główna zbyt droga, aby powiedzieć iż jest to produkt dla Kowalskiego, natomiast na tyle tania, aby zainteresować nią bardziej wymagających użytkowników. Dzięki sporym udogodnieniom dla overclockerów (OC Genie II, EFI BIOS) oraz graczy (SLI/CrossFire) sprawdzi się wręcz idealnie w ich komputerach.

Grzegorz Glonek