Odtwarzacze plików multimedialnych

Każdy odtwarzacz podłączamy do wysokiej jakości telewizora plazmowego Panasonic TX-P46G15E przez najlepsze dostępne złącze wideo (najczęściej jest to HDMI) oraz do zestawu głośników Creative INSPIRE 5.1 Digital 5700. przez optyczne złącze cyfrowego audio (TOSLINK).

UWAGA! W przypadku odtwarzaczy sprzedawanych bez dysku do ceny urządzenia doliczamy średnią cenę dysku twardego. W wypadku modeli przystosowanych do instalacji HDD 3,5″: Seagate Barracuda LP 5900.12 1000GB, SATA II (ST31000520AS) doliczamy około 185 zł, a w wypadku HDD 2,5″: Seagate Momentus 7200.4 500 GB (ST9500420AS) około 260 zł.


Ocena budowy i wyposażenia

Ocenie podlega typ i pojemność zainstalowanego w odtwarzaczu dysku twardego, liczba i rodzaj wejść i wyjść audio-wideo oraz dołączonych kabli, obecność wbudowanych tunerów i czytników kart pamięci. funkcjonalność pilota zdalnego sterowania. Przyznajemy również punkty za dołączone oprogramowanie. Jeśli chodzi o dokumentację, punkty są przyznawane za jej obszerność i spolszczenie.

Ocena funkcjonalności

Szczegółowej ocenie podlega menu ekranowe (OSD) – wszystkie opcje dotyczące odtwarzania materiałów audio i wideo, a także plików graficznych. Przyznajemy punkty za możliwość korzystania z radia internetowego, internetowych serwisów wideo, np. YouTube, internetowych serwisów ze zdjęciami, np. Flickr, a także za możliwość użytkowania urządzenia np. jako serwera FTP.


Ocena ergonomii

Przyznajemy punkty za łatwość nawigacji po menu ekranowym (OSD), za jego czytelność i przejrzystość, a także za wygodę obsługi urządzenia za pomocą pilota zdalnego sterowania. Częścią oceny ergonomii jest pomiar głośności odtwarzacza. Głośność każdego urządzenia mierzymy w specjalnie do tego celu przystosowanym pomieszczeniu. Mikrofon umieszczamy nad projektorem w odległości 25 cm. Przeprowadzamy dwa pomiary – jeden podczas wyświetlania menu, drugi w trakcie odtwarzania filmu. W obu przypadkach mierzona jest średnia głośność. w decybelach [dB] oraz sonach [so]. Odtwarzacze otrzymują także punkty za wielkość poboru mocy w trakcie wyświetlania menu, w trakcie odtwarzania filmu oraz gdy urządzenie jest w trybie uśpienia (stand by).


Ocena jakości i kompatybilności

Przyznajemy punkty za prawidłowe odtwarzanie testowych plików wideo (tu oceniamy także bezproblemowe przewijanie zawartości), audio i graficznych w wielu formatach. Oceniamy możliwość odtwarzania napisów do filmów w różnych formatach (np. SUB lub TXT). Wybrane sceny z różnych plików wideo służą do oceny jakości obrazu i dźwięku. Jeżeli odtwarzacz ma odpowiednie złącza, mierzymy szybkość kopiowania dużych i małych plików z komputera podłączonego przez USB, eSATA lub przez sieć LAN.

Platforma testowa

Panasonic Viera TX-P46G15

Panasonic Viera TX-P46G15