Projektory do kina domowego

Wykorzystywane podczas testów oprogramowanie:

•CyberLink PowerDVD 7.3 Ultra

•DisplayMate 2005

Wyliczenie oceny MOżliwoście (POWER):

Jakość obrazu (45%)

Projektor umieszczamy w takiej odległości od ekranu, żeby obraz miał wielkość 2 m2, a jego przekątna wynosiła ok. 85″. Przy pomocy światłomierza mierzymy na środku obrazu jasność bieli w trybie normalnym i ekonomicznym, jasność czerni w trybie normalnym oraz jasność bieli w 9 punktach obrazu. Na tej podstawie obliczamy kontrast i równomierność oświetlenia ekranu. Przy użyciu testowych plansz programu DisplayMate 2005 oceniamy wierność kolorów, ostrość, efekt mory itp. w rozdzielczości podstawowej oraz w rozdzielczościach o jeden stopień niższej i wyższej (np. dla projektora SVGA będą to 640×480 i 1024×768). Odtwarzając film na stacjonarnym odtwarzaczu DVD oceniamy smużenie oraz wierność odwzorowania kolorów. Materiały wideo w rozdzielczości 1080p i 720p zapisane na dysku twardym komputera oceniamy także pod kątem uciążliwości ewentualnego “efektu tęczy” (wada projektorów DLP).

Funkcjonalność (25%)

W tej kategorii oceniamy głównie funkcje dostępne z poziomu menu ekranowego (OSD), takie jak regulacja położenia i wielkości obrazu, zniekształceń trapezowych, niezależna regulacja składowych koloru: RGB i CMY, liczba predefiniowanych profili oraz ustawień temperatury barwnej itd. Przydzielamy również punkty za sprzętową (optyczną) korekcję obrazu oraz podświetlenie klawiszy pilota i panelu sterującego.

Budowa i wyposażenie (15%)

Przyznajemy punkty za rozdzielczość matrycy, moc i żywotność lampy, liczbę i typ złączy wideo – D-Sub, DVI, S-Video, kompozytowego, komponentowego, HDMI, złączy USB, odpowiednich kabli, moc wbudowanego głośnika, budowę pilota zdalnego sterowania (np. czy posiada wbudowany wskaźnik laserowy) oraz dokumentację.

Głośność (15%)

Głośność każdego projektora sprawdzamy w specjalnie do tego celu przystosowanym pomieszczeniu. Umieszczany jest on w pasywnie chłodzonym komputerze. Przeprowadzamy dwa pomiary – jeden podczas pracy trybie normalnym po półgodzinnym nagrzewaniu, drugi w trybie ekonomicznym, 5 minut po przełączeniu do tego trybu. Wyniki podajemy w [dB] oraz [so]. Częścią oceny jest również subiektywne odczucie testera, dzięki czemu można wychwycić np. nierównomierną, pulsującą pracę wentylatora, której nie sygnalizuje poziom hałasu podawany w decybelach.

Wyliczenie oceny Opłacalność (ECONO)

Ocena ECONO powstała po podzieleniu noty Możliwości (POWER) podniesionej do kwadratu przez cenę urządzenia, a następnie tak przeskalowana, aby drukarka o najlepszym współczynniku możliwości do ceny otrzymała 100 punktów.