Routery WiFi N

Poniżej wyjaśniamy jak testujemy w laboratorium Router WiFi N.

Poniżej wyjaśniamy jak testujemy w laboratorium Router WiFi N.

Wyliczenia oceny Możliwości (POWER):

Podczas testów wykorzystujemy oprogramowanie mierzące prędkość przesyłania pakietów danych o określonej wielkości między serwerem a klientem.

Wyposażenie (20%)

W tej kategorii największą uwagę przywiązujemy do danych technicznych i wyposażenia danego modelu. Ważne jest w jakich częstotliwościach pracuje urządzenie (2,4 GHz, 5 GHz, obie jednocześnie), jakie ustawienia zabezpieczeń oferuje oraz czy dostępne jest filtrowanie dostępu po adresach fizycznych MAC. Dodatkowe punkty zdobywa sprzęt, w którym zaimplementowano funkcjonalność WDS i WPS. Kolejne, jeśli zabezpieczenia są domyślnie skonfigurowane. Podczas oceny wyposażenia sprawdzamy także ilość złączy LAN, oraz złączy telefonii analogowej bądź VoIP jeśli w taką funkcję router jest wyposażony. Ocenie podlega także okres gwarancji, dołączone oprogramowanie oraz dokumentacja. Punktujemy też wszelkie akcesoria w postaci kabli, podstawek itp.

Funkcjonalność (25%)

Przyznając punkty w tej kategorii dużą wagę przywiązujemy do obsługiwanych protokołów, firewalla, mapowania portów oraz funkcji QoS. Sprawdzamy także obecność opcji DDNS, możliwość tworzenia podsieci, połączeń VPN, ale także udogodnienia takie jak udostępniania plików czy drukarek z użyciem wbudowanego w router portu USB.

Ergonomia (15%)

Osobnej ocenie podlega wygoda użytkowania routera. Badamy czy router da się skonfigurować przez przeglądarkę internetową (uwzględniając opcję określenia komputerów w sieci lokalnej oraz WAN, które mają do niego dostęp). Oceniamy też złożoność opcji monitorowania i raportowania a także funkcje automatycznej aktualizacji firmware czy automatycznej konfiguracji routera.

Wydajność (40%)

Wydajność ma największy udział w końcowej ocenie POWER urządzenia. Notę w tej kategorii tworzą cztery elementy: wydajność LAN, kompatybilność z urządzeniami standardu 802.11g, wydajność w standardzie N oraz na większych odległościach z przeszkodami między serwerem a klientem.

Wydajność LAN testowana jest między dwoma komputerami stacjonarnymi wyposażonymi w karty o wydajności 1Gbit.

Kompatybilność 802.11g sprawdzamy z wykorzystaniem notebooka wyposażonego w kartę WiFi zgodną z Centrino oraz komputera stacjonarnego z zainstalowanymi kartami WiFi bazującymi na chipsetach: Broadcom, Atheros i Ralink.

Wydajność standardu N badamy na stosunkowo niewielkiej odległości, tak aby między routerem a klientem nie znalazła się żadna przeszkoda. Pomiar wykonujemy dla kart dedykowanych, zainstalowanych w jednym jak i dwóch komputerach.

Jeśli router pozwala na pracę w dwóch pasmach jednocześnie powtarzamy te same testy w częstotliwości 5 GHz, dodajemy także pomiar w trybie z jednym klientem pracującym w 2,4 GHz a drugim w 5 GHz (DualBand).

Prędkości przesyłania w warunkach rzeczywistych sprawdzamy w dwóch punktach. Pierwszy jest oddalony o metr od routera, ale klienta oddziela gruba ściana. Drugi punkt jest oddalony o pięć metrów a między routerem i klientem znajdują się dwie grube ściany.

W przypadku każdego z testowanych routerów punkty pomiarowe są stałe, urządzenia zawsze pracują na tym samym kanale i mają skonfigurowane te same opcje zabezpieczeń.

Wszystkie testy wydajności przeprowadzamy oddzielnie dla zestawu tysiąca małych pakietów (256KB) oraz pięćdziesięciu pakietów o rozmiarze 5MB przesyłanych jednocześnie w obie strony.

Platforma testowa:

Komputer nr 1

Płyta główna: MSI MS-6728 v.1

Procesor: Pentium 4 (Northwood) 2,8 GHz,

Pamięć: 1 GB RAM (4x256MB PC3200),

Dysk twardy: Maxtor 6Y120M0 120GB,

Karta sieciowa: Gigabit LAN (Intel PRO/1000 CT),

Trzy karty WiFi 802.11g bazujące na chipsetach Atheros (D-Link), Broadcom (Linksys), Ralink (TechnicLan),

System operacyjny: Windows XP Professional SP3

Komputer nr 2 i 3

2 x notebook Aristo Smart 210 (Intel Celeron M 1,3 GHz, 1 GB RAM, Samsung MP0402H 40GB) z Windows XP Professional do którego poprzez USB podłączane są dedykowane karty WiFi.

Komputer nr 4

Płyta główna: Gigabyte GA-965P-DS3P,

Procesor: Intel Core 2 Duo E6600 2,4 GHz,

Pamięć: 4×1024 PC2-6400,

Dysk twardy: Seagate ST3250824AS 250GB,

Karta sieciowa: Marvell Yukon 88E8056 PCI-E Gigabit

Komputer nr 5

Notebook Acer Aspire 1810TZ-412G25n (Intel Pentium U4100 1,3GHz, 2GB RAM, Toshiba MK2555GSX 250GB) z Windows Vista Home Premium wyposażony w kartę WiFi zgodną z Centrino 2 (Intel WiFi Link 5100 AGN).

Komputer nr 6

Notebook LG LM70 (Intel Pentium M 1,86GHz, 1GB RAM, Seagate ST910021AS 100GB) z Windows XP Professional wyposażony w kartę WiFi zgodną z Centrino (Intel PRO/Wireless 2915ABG).

Wyliczenia oceny ECONO

Ocena ECONO jest wyliczana na podstawie ilorazu możliwości POWER przez cenę urządzenia a następnie przeskalowana tak, aby najlepsze pod tym względem urządzenie otrzymywało 100 punktów.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.