PS VITA to oficjalna nazwa przenośnej konsoli, znanej wcześniej jako Sony NGP

PS Vita, następca PSP oficjalnie: jest cena i specyfikacja

Nowa, przenośna konsola Sony debiutuje na targach E3 i wreszcie wiadomo na pewno co ma w środku i ile będzie kosztować

Najpierw miała nosić nazwę PSP2, potem nadano jej pseudonim NGP. Teraz oficjalnie debiutuje pod nową nazwą – PS VITA. To nowa, przenośna konsola Sony, która japoński producent oficjalnie zaprezentował podczas odbywających się właśnie targów E3. Urządzenie posiada dwie analogowe gałki, 5-calowy ekran dotykowy w technologii OLED, 6-osiowy czujnik ruchu, panel multidotykowy z tyłu obudowy oraz dwie kamery – z przodu i z tyłu, mające pozwolić na granie w trybie rozszerzonej rzeczywistości. Oficjalnie nie potwierdzono, czy konsola opiera się na czterordzeniowej platformie Nvidia Tegra 3, tak jak wcześniej zapowiadano, czy też Sony zdecydowało się obniżyć koszty, poprzez umieszczenie dwurdzeniowej jednostki.

Następca PSP wniesie ze sobą kilka nowych funkcji, w tym rozbudowane rozwiązania społecznościowe. Funkcja Party pozwoli na głosową komunikację graczy, znajdujących się w tym samym „game roomie”. Funkcja Near zapewni natomiast możliwość rozgrywki z graczami, znajdującymi się w pobliżu użytkownika. PS VITA pozwoli także zapisywać wyniki gier w chmurze, dzielić się materiałami czy grać online.

Wiadomo natomiast, że na rynku pojawią się dwie wersje konsoli PS VITA – z samą łącznością WiFi oraz z modułami WiFi i 3G (ta druga na razie na wyłączność dla sieci AT&T). Cena modelu z WiFi to 249 dolarów (około 700 złotych), natomiast model WiFi/3G dostępny będzie za 299 dolarów. PS VITA na rynek ma trafić pod koniec 2011 roku, najprawdopodobniej tuż przed świętami.