Superkomputer “Zeus” z AGH ponownie w pierwszej 100. światowego rankingu

Oznacza to, że superkomputer z AGH jest nadal najwydajniejszym tego typu urządzeniem w Polsce i jedynym komputerem z naszego kraju sklasyfikowanym w pierwszej setce tego globalnego zestawienia.
Superkomputer “Zeus” z AGH ponownie w pierwszej 100. światowego rankingu
Zeus

Zeus

Klaster “Zeus” z CYFRONETU AGH jest przeznaczony do obliczeń naukowych w projektach gridowych, m.in. w projekcie PL-Grid Superkomputer Akademii Górniczo-Hutniczej oparty jest o system operacyjny Scientific Linux (SL). Pamięć dyskowa “Zeusa” wynosi 1 500 terabajtów, a jego moc obliczeniowa to 105 Tflops, zaś używane procesory to Intel Xeon. Dostawcą rozwiązań zastosowanych w jednostce jest HP.

Wśród kryteriów oceny superkomputerów na liście TOP 500 pod uwagę brana jest m.in. liczba i typ rdzeni, rok produkcji (lub ostatniej większej zmiany), maksymalna wydajność osiągnięta w teście LINPACK (w TFLOPS-ach – test polegający na mierzeniu szybkości rozwiązywania gęstego układu równań liniowych), teoretyczna wydajność szczytowa (w TFLOPS-ach) oraz moc całego systemu mierzona w kilowatach.

Superkomputer “Zeus” wykorzystywany jest np. do modelowania projektów energetycznych związanych z pracami nad Węzłem Wiedzy i Innowacji (prace polskiego Węzła koordynowane są przez AGH), obliczeń w pracach nad fizyką wysokich energii (m.in. w pracach CERN-u), lokalizacją obliczeń Klastra LifeScience, a także skomplikowanych obliczeń z dziedziny chemii, biologii czy nanotechnologii.

W prowadzonym od 1993 roku rankingu, aktualizowanym dwa razy w roku, znalazły się także cztery inne superkomputery z Polski. Zestawienie polskich superkomputerów na światowej liście przedstawia się następująco:

84. CYFRONET AGH, “Zeus”

163. “Galera Plus”, Gdańsk

364. “Nasza Klasa”

480. “Allegro”

Warto nadmienić, że superkomputer z AGH w ciągu kilku kolejnych edycji rankingu systematycznie poprawia swoją pozycję na liście (dwie edycje wstecz zajmował miejsce 161., a podczas ostatniego wydania listy 84.).

Na liście Top 500 wyraźnie dominują superkomputery z USA. Na kolejnych miejscach znajdują się Chiny, Niemcy, Wielka Brytania, Japonia i Francja. Zwycięzcą tej edycji rankingu okazał się japoński superkomputer RIKEN.