Tego nie możesz przegapić: przegląd najciekawszych informacji z mijającego tygodnia [30.05 – 06.05]

Nasze stałe kolumny:
Tego nie możesz przegapić: przegląd najciekawszych informacji z mijającego tygodnia [30.05 – 06.05]

Lwy ukradły kamerę, nakręciły swój własny film

Fotograf Roger de la Harpe chciał wykonać parę zdjęć w południowoafrykańskim rezerwacie na potrzeby książki o lwach. Podczas sesji postanowił dać lwom chwilę na krótka autobiografię. rezultat go zaskoczył. De la Harpe, widząc trzy lwice przed sobą, położył swoją kamerę na ziemi i oddalił się w bezpieczne miejsce. Chciał sfilmować, jak zwierzęta mijają urządzenie z bliskiej odległości. Lwice postanowiły jednak nieco ubarwić reportaż. Zaciekawione, obwąchały je dokładnie, obejrzały z każdej strony, sprawdziły językiem jak smakuje, po czym wzięły ze sobą na pamiątkę.

Najnowszy tablet Samsunga: Galaxy Tab 10.1 (GT-P7100)

Po wypuszczeniu poręcznego urządzenia Galaxy Tab GT-P1000 w formacie 7 cali Samsung wchodzi teraz na rynek dużych tabletów wypuszczając nowe urządzenie Galaxy Tab 10.1, które ma być bezpośrednim konkurentem iPada 2. Tak jak w przypadku większość nowych 10-calowych tabletów z systemem Android 3.0 (Honeycomb) również Galaxy Tab 10.1 wykorzystuje platformę Nvidii Tegra 2: dwurdzeniowy procesor T20, 1 GB pamięci operacyjnej i dysk SSD o pojemności 16 GB. W przeciwieństwie do innych tabletów nie można jednak rozszerzyć pamięci flash, ponieważ urządzenie nie ma odpowiedniego czytnika pamięci. Jest natomiast slot na karty SIM.

Google vs PayPal: brudne triki

Osama Bedier i Stephanie Tilenius odpowiedzialni są za niemałe zamieszanie przy premierze Google Wallet. PayPal oskarża ich i Google’a sprzeniewierzenie tajemnicy handlowej i naruszenie obowiązku powierniczego. Osama Bedier był wiceprzewodniczącym działu mobilnego i układów zewnętrznych w PayPalu zanim przeszedł do działu Google Android. Tilenius również była pracownicą PayPala zanim przeszła do Google’a.

Supercienki i niesamowicie tani netbook z MeeGo

Po odwróceniu się Nokii od systemu operacyjnego MeeGo, szczerze wątpiliśmy w świetlaną przyszłość tego OS-u. Intel jednak stanął na wysokości zadania i dopracował ostatecznie na własną rękę system, łączący w sobie najlepsze cechy Maemo i Moblina. Teraz, system MeeGo wreszcie ma szansę zadebiutować na rynku netbooków, bowiem Asus przygotowuje premierę swojego urządzenia o nazwie Eee PC X101.

Oto Asus Padfone – dwa w jednym. Szaleństwo czy geniusz?

Padfone to nazwa nowego, innowacyjnego urządzenia tajwańskiego producenta, które składa się z dwóch części – tabletu z 10,1-calowym ekranem o rozdzielczości 1280 x 800 pikseli oraz smartfona z 4-calowym wyświetlaczem. Nie są to jednak dwa, zupełnie oddzielne urządzenia. Asus obiecuje bowiem, że bateria tabletu pozwoli na naładowanie akumulatora telefonu, natomiast telefon potrafi dostarczyć łączność internetową tabletowi za pomocą funkcji hotspota WiFi.

Asus UX21: Stalowe klawisze i szklany touchpad

Zacznijmy od rzeczy najważniejszych. Asus UX21 ma być notebookiem ultramobilnym, a waga 1,1 kilograma oraz grubość 17 milimetrów z pewnością czynią go sprzętem naprawdę mobilnym. Ale co z mocą obliczeniową? Procesor z najsilniejszej linii Intela – Core i7 (lub nieco słabszy Core i5), a także napęd SSD o pojemności 64 lub 128 GB z interfejsem SATA III wydajności dostarczą aż nadto. Wystarczy powiedzieć, że system Windows 7 startować ma ze stanu uśpienia w zaledwie 2 sekundy. W wyposażeniu nie mogło zabraknąć także dwóch portów USB 3.0 i złącza mini-HDMI.

Innowacyjny Asus Padfone i Transformer to plagiaty?

“Dobry artysta kopiuje. Świetny artysta kradnie” to słowa Pabla Picasso, cytowane przez nikogo innego, jak Steve’a Jobsa przed kilkunastoma laty. Nie mamy zamiaru nikogo oskarżać, ale wygląda na to, że Asus jest artystą świetnym, lub co najmniej dobrym. Okazuje się bowiem, że pomysł tabletu z ukrytym schowkiem na oddzielnego smartfona pojawił się już wcześniej.

Plotki: iPhone 4S bez karty SIM, iPhone 5 na wiosnę

Pozbawienie iPhone’a karty SIM umożliwi umieszczenie w jej miejscu innego urządzenia w i tak już malutkim telefonie. A co konkretnie? iPhone 4S ma mieć 8-megapikselowy aparat z lampą błyskową i dwurdzeniowy procesor ARM Cortex-A9, znany z iPada 2.

Według tych samych plotek, na wiosnę ma się pojawić iPhone 5, który ma w zauważalny sposób zmienić się wizualnie w porównaniu do linii 4x. Kolejna rewolucja, Apple?

Microsoft przejmie Nokię za 19 milionów dolarów?

Eldar Murtazin, znany nam wszystkim rosyjski bloger ze świetnymi kontaktami, napisał na swoim koncie twitterowym, że Nokia i Microsoft są już po wstępnych rozmowach dotyczących przejęcia, a kwota jaką firma z Redmond zapłaci fińskiemu producentowi wyniesie 19 miliardów dolarów. Żeby nieco uwiarygodnić twierdzenia Murtazina dodajmy, że on jako jeden z pierwszych blogerów na świecie poinformował o umowie pomiędzy Nokią i Microsoftem, która została zawarta na początku roku.

Microsoft pokazuje Windows 8!

Firma z Redmond wreszcie pokazała publicznie swój najnowszy system operacyjny – Windows 8. Głównym założeniem nowej platformy, jest przeniesienie znanego nam stylu Metro z mniejszych ekranów, na te większe – zarówno dla dotykowych tabletów, jak i niedotykowych ekranów w notebookach, monitorach itd. Na pierwszy rzut oka widać ogromny wpływ stylu Metro w interfejsie użytkownika nowego OS-u. Na ekranie startowym zobaczymy same, znane nam z mobilnych okienek kwadraty. Większość proponowanych zmian wprowadzonych jest z myślą o tabletach, zatem jednym ruchem Microsoft chce powalczyć nie tylko z Mac OS X, ale także z mobilnym systemami Google’a i Apple’a dla tabletów.

Wydrukuj sobie zapasowe klucze do drzwi

Nie powinien was zdziwić fakt drukowania kluczy, jeśli widzieliście już drukowane jedzenie. Mimo tego, z pewnością nowy projekt Nirava Patela zasługuje na uznanie. Inżynier najpierw zakupił kilka używanych zamków na eBayu, a następnie ręcznie zmierzył pasujące do nich klucze – linijką i suwmiarką. Następnie w oprogramowaniu OpenSCAD utworzył modele i wydrukował je za pomocą drukarki 3D RepRap. Wydrukowane przez niego klucze pasują do zamków KW1 firmy Kwikset oraz SC1 firmy Schlage, jednak po ręcznej zmianie schematów powinny pasować także do innych zamków.