Toshiba Mini NB550D-10G

Długodziałający na baterii multimedialny netbook. Zaleta konstrukcji jest nowoczesny układ APU od AMD łączący w sobie procesor oraz kartę graficzną. Pozwoli cieszyć się odtwarzaniem filmów w rozdzielczości HD, a nawet pograć w starsze gry 3D. Niestety są też mankamenty w postaci ekranu o niskiej

Pojemna bateria oraz energooszczędny, ale wydajny układ to przepis na ultra mobilny netbook NB550D-10G od firmy Toshiba. Tym razem liderem dystansu czasu pracy na baterii, jeżeli weźmiemy pod uwagę liczbę rdzeni, jest układ AMD C-50 a nie słynący z tego Intel Atom. Jest to dwurdzeniowa jednostka ze zintegrowaną grafiką Radeon HD 6250. Zaletą tej konstrukcji jest nie tylko energooszczędność, ale przede wszystkim znacznie wyższa wydajność zintegrowanego układu graficznego, zwłaszcza w porównaniu z bezpośrednim konkurentem od Intela. Netbooki z nowymi układami AMD wyróżniają się większymi multimedialnymi możliwościami, które do tej pory były niedostępne w tradycyjnych urządzeniach wyposażonych zwykle w procesory Intel Atom.

Toshiba Mini NB550D-10G poradzi sobie ze starszymi grami co dla wielu konkurentów jest zbyt dużym wyzwaniem.

Toshiba Mini NB550D-10G poradzi sobie ze starszymi grami co dla wielu konkurentów jest zbyt dużym wyzwaniem.

Użytkownicy najbardziej docenią zapewne bezproblemowe odtwarzanie wideo w wysokiej rozdzielczości oraz możliwość grania w starsze gry 3D. Niestety nic nie jest idealne, w przypadku netbooka Toshiby jest niezrozumiała oszczędność producenta na matrycy ekranu, która ma standardową rozdzielczość 1024×600 pikseli. Dla porównania w podobnym modelu Aspire One 522 firma Acer wykorzystano 10-calowy ekran o większej rozdzielczości 1280×720 pikseli, który bardziej sprawdzi przy oglądaniu filmów HD. Tym bardziej, że zintegrowany z procesorem układ graficzny AMD Radeon HD 6250 ma wbudowany dekoder UVD3, który wspomaga ich odtwarzanie. Ratunkiem w tej sytuacji jest złącze HDMI, które pozwoli podłączyć nowoczesny telewizor lub projektor.

Ponad dziesięć godzin pracy na baterii to bardzo dobry wynik jak na komputer z procesorem AMD.

Ponad dziesięć godzin pracy na baterii to bardzo dobry wynik jak na komputer z procesorem AMD.

Poza tym we wnętrzu komputera znalazł się tradycyjny dysk twardy 5400 obr./min o pojemności 250 GB. Dla urządzeń peryferyjnych dostępne są trzy uniwersalne złącza USB 2.0. Standardowym wyposażeniem jest również czytnik kart SD umieszczony z przodu w dolnej części obudowy. Do komunikacji można wykorzystać przewodową sieć LAN 100 Mb/s lub bezprzewodowe Wi-Fi w standardzie N i Bluetooth.

Ogólna wydajność wypada dobrze na tle konkurencji.

Ogólna wydajność wypada dobrze na tle konkurencji.

Obudowę netbooka Toshiby wyróżnia oryginalny design oraz żywa kolorystyka w kilku odmianach do wyboru. Testowany model miał niebiesko-czarną obudowę. Wierzchna częśc pokrywy oraz palmrest z daleka przypomina perforowaną skórę, co prezentuje się bardzo elegancko. Jeżeli mowa o palmreście to tu kryje się jeszcze jedna niespodzianka, a mianowicie dość duże jak na małego netbooka… głośniki znanej marki Harman Kardon. Z sensownością ich umiejscowienia można polemizować, lecz jedno trzeba przyznać – grają całkiem nieźle. 10-calowa Toshiba waży sporo jak na swoje rozmiary – bo aż 1,3 kg. Jest to spowodowane między innymi dużą baterią, która jest znacznie cięższa od standardowych rozwiązań w 10-calowych netbookach. Jeżeli już jesteśmy przy baterii to w testowanym modelu do zasilania wykorzystywana była litowo jonowa bateria o pojemności 5650 mAh. Podczas testów pozwoliła ona na ponad pięć i pół godziny odtwarzania filmu lub ponad dziesięć godzin oszczędnej pracy. To rewelacyjny wynik jak na komputer z procesorem…AMD. Obala to definitywnie stereotyp, że tylko netbooki z procesorem Intel Atom mogą zapewnić wielogodzinne użytkowanie komputera w terenie lub podczas długiej podróży.

Jedną z wad małej toshiby jest jej duża hałaśliwość.

Jedną z wad małej Toshiby jest jej duża hałaśliwość.

Niestety po wspomnianych wyżej zaletach trzeba jeszcze wymienić jedną wadę tego oryginalnego produktu. Jest nią głośna praca podczas pełnego obciążenia. Podczas testów poziom zmierzonego hałasu dochodził do 36,7 dB (A).

Podsumowując Toshiba Mini NB550D-10G to bardzo ciekawy mały komputer, który szczególnie sprawdzi się jako rozrywkowy towarzysz nawet długiej podróży. Gdyby nie brak wbudowanego modemu 3G byłby to idealny sprzęt na wakacje.

Karol Kulas

8
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.