Zotac GeForce GTX 580 AMP2! Edition 3072MB GDDR5

Na rynku wydajnych kart graficznych mamy obecnie mały zastój – zarówno AMD jak i Nvidia pokazały planowane produkty i skupiły się na podbijaniu rynku masowego klienta. Postanowiłem zatem sprawdzić co ciekawego i wartego przetestowania znajdziemy na rynku. Tym razem wybór padł na najnowszego Zotacka z serii AMP2!
Zotac GeForce GTX 580 AMP2! Edition 3072MB GDDR5

Rdzeń GF110 wykorzystywany w układach GeForce GTX 580 został zbudowany z 3 mld tranzystorów. Redukcja ich liczby oraz przeorganizowanie całej struktury w porównaniu z poprzednikiem (GF100 stosowany w GTX 480 miał ich 3,2 mld) pozwoliły na odblokowanie wszystkich 512 jednostek cieniujących (GTX 480 miał ich 480), a także osiągnięcie wyższych częstotliwości pracy. GF110 pracuje ze standardową częstotliwością 772 MHz (700 MHz miał GTX 480), a jego jednostki cieniujące z taktowaniem 1544 MHz (1401 MHz w GTX 480). Na karcie, podobnie jak miało to miejsce w poprzednim modelu, mamy do dyspozycji 1536 MB szybkich pamięci GDDR5. Pracują one z częstotliwością 4008 MHz wykorzystując do komunikacji 384-bitową szynę danych. Jeżeli chcielibyście przypomnieć sobie więcej szczegółów o tych układach zapraszamy do tej recenzji.

Z kartami marki Zotac z serii AMP! mieliśmy już do czynienia zaraz po premierze układów graficznych GeForce GTX 580. W stosunku do referencyjnej konstrukcji jego rdzeń został dość znacznie przyspieszony – do częstotliwości taktowania 810 MHz. Na karcie pozostał jednak referencyjny system chłodzenia, który sprawiał, iż w trakcie ciągłej długotrwałej pracy karta ta nagrzewała się do 85°C, natomiast w trakcie spoczynku nie spadała poniżej 57°C.

Nowy AMP2! W stosunku do poprzednika jest niewiele szybszy. Częstotliwość z jaką pracuje rdzeń podbita została o zaledwie 5 MHz (815 MHz), a zegary kości pamięci w ogóle nie uległy zmianie utrzymując wartość 4104 MHz. Podwojeniu uległa natomiast ilość dostępnej dla karty pamięci – z 1536 MB do 3072 MB. Oprócz wymienionych powyżej cech AMP2! Od poprzedniego AMP!-a odróżnia go jeszcze jedna rzecz a mianowicie układ chłodzenia. Wraz z wprowadzeniem tego modelu karty do sprzedaży Zotac wrócił do sprawdzonych rozwiązań Zalmana. Na laminacie nowego GeForce’a umieszczony został topowy cooler VF3000. Składa się on ze sporych rozmiarów aluminiowego radiatora z gęsto rozmieszczonymi żeberkami oraz miedzianej podstawy. W konstrukcję tą wplecione zostało pięć rurek heat-pipe, a nad wszystkim czuwają dwa 92-milimetrowe wentylatory. Całość zajmuje zdecydowanie więcej miejsca w obudowie niż referencyjnie stosowany układ, ale dzięki niemu temperatury karty spadły do 39 °C w trakcie normalnego użytkowania komputera i 78 °C podczas grania.

Pod względem oferowanej wydajności nowy AMP! od poprzednika odskoczył średnio o 2%, tracąc do najwydajniejszego w naszym zestawieniu modelu N580GTX Lightning półtora procent. Różnice te byłyby w pełni akceptowalne gdyby z trójki wymienionych kart AMP2! nie był najdroższy. Za nowość Zotack’a przyjdzie nam zapłacić około 2130 zł podczas gdy wydajniejszy MSI N580GTX Lightning kosztuje średnio 1915 zł, a słabszy AMP! 1800 zł.

Pisząc o karcie graficznej warto również wspomnieć o zawartości opakowania, które wraz z nią otrzymujemy. W przypadku AMP2! nie mamy na co narzekać. Wraz z kartą otrzymujemy bowiem niezbędne do podłączenia przejściówki zasilające, przejściówki mini HDMI – HDMI oraz DVI – D-Sub. Jest tu również bardzo miły dodatek w postaci gry Assassin’s Creed: Brotherhood.

Nowy AMP2! jest konstrukcją na pewno wydajną i dobrze przemyślaną pod kątem chłodzenia – niestety nie idealną. Jest droższy od wydajniejszej konkurencji o prawie 200 zł i nie zrekompensuje tego ani niższa temperatura pracy, ani dołączona gra, ani nawet 60-miesięczna gwarancja.

Grzegorz Glonek