Asus K73TA

W naszym rankingu notebooków dominują urządzenia wyposażone w procesor Intela. Lecz według AMD, pozostającego do tej pory w cieniu na rynku komputerów przenośnych, obecny stan ma ulec zmianie. Ma to zapewnić najnowsza technologia oznaczona kryptonimem Fusion. Po pierwszych układach APU, które trafiły to netbooków oraz innych mniej wydajnych urządzeń przyszedł czas na notebooki. O ile w przypadku netbooków nowe układy z serii C i E zrobiły wśród nich furorę, bijąc wydajnością procesory Intel Atom oraz ich zintegrowaną grafikę to w przypadku notebooków już nie będzie tak łatwo. Na tym polu Intel ma ogromną przewagę nie tylko pod względem wydajności ale także długości czasu pracy na baterii. Mając świadomość, że najnowsze układy Intela – Core z rodziny Sandy Bridge, które także mają zintegrowane procesory graficzne, nie są łatwymi przeciwnikami, do walki o masowy rynek najbardziej popularnych notebooków AMD wystawiła najnowszą rodzinę APU z serii A.
Asus K73TA

Poziom generowanego hałasu nawet przy pełnym obciążeniu jest akceptowalny.

Poziom generowanego hałasu nawet przy pełnym obciążeniu jest akceptowalny.

Do naszego laboratorium trafił pierwszy notebook z nowym układem AMD serii A o kodowej nazwie Llano – Asus K73TA. Jest to 17-calowy notebook przeznaczony głównie do domowego użytkowania, jako multimedialne centrum rozrywki i uniwersalny komputer zastępujący tradycyjnego desktopa w jednym. Serce notebooka to A6-3400M – czterordzeniowy procesor ze zintegrowanym układem graficznym AMD Radeon HD 6500M. Zegar procesora nominalnie taktowany jest zegarem 1,4 GHz. Co ciekawe podobnie jak układy Intel Core, ma on możliwość automatycznego przyśpieszenia do 2,3 GHz, dzięki funkcji Turbo Core.

17-calowy Asus mimo, że plastikowy jest cięższy od swojego konkurenta spod znaku jabłka.

17-calowy Asus mimo, że plastikowy jest cięższy od swojego konkurenta spod znaku jabłka.

Sam procesor nie jest rewelacyjnie wydajny i bez wątpienia ustępuję pod tym względem najnowszym Intelom z serii Core i3 / i5 lecz w połączeniu z wydajnym hybrydowym systemem graficznym pozwala nawet na płynne renderowanie grafiki w nowych grach 3D. Wspomniany hybrydowy układ graficzny składa się ze zintegrowanego z procesorem układu AMD Radeon HD 6500 oraz dodatkowego AMD Radeon HD 6600M. Niestety wydajność połączonych układów Dual Graphics skaluje się tylko w środowisku DirectX 11. W starszych grach oraz benchmarkach wykorzystujących DirectX 9 i 10 póki co nie odczujemy przyrostu wydajności w przypadku gdy wykorzystywane są obydwa układy zamiast jednego. Nad przełączaniem się pomiędzy grafiką wbudowaną w procesor oraz dodatkową czuwa oprogramowanie sterujące, w którym możemy dla każdej aplikacji oddzielnie zdefiniować sposób wykorzystania hybrydowej grafiki.

Wydajność graficzna jest wysoka dzięki wydajnej grafice AMD Radeon Dual Graphics.

Wydajność graficzna jest wysoka dzięki wydajnej grafice AMD Radeon Dual Graphics.

W testach wydajności komputer wypada dobrze lecz wyraźnie słabiej niż konkurenci z dwurdzeniowymi procesorami Intela, które mogą pracować na czterech wątkach jednocześnie. W teście PCMark Vantage Asus K73TA osiągnął wynik 4595 punktów. Dla porównania Dell Inspiron 1764 wyposażony w starszy procesor Intel Core i5-430M, w tym samym teście otrzymał wynik 6479, czyli o prawie jedną trzecią lepszy. Natomiast wydajność samej grafiki stoi na dobrym poziomie, jest wyraźnie wyższa od zintegrowanej grafiki Intel GMA 3000, zintegrowanej w układach Sandy Bridge. Dla porównania w 3DMark06 testowana grafika AMD osiąga 6620 punktów a w nowszym 3DMark Vantage 4814 punktów. Dla porównania wynik zintegrowanego ukąłdu Intela to odpowiednio około 3800 punktów w 3DMark06 i 1700 w 3DMark Vantage. Lecz wydajne układy graficzne typowo gamingowych notebooków osiągają znacznie wyższe wyniki.

Z uwagi na zastosowanie wydajnego układu graficznego komputer poradzi sobie nawet z nowszymi grami 3D.

Z uwagi na zastosowanie wydajnego układu graficznego komputer poradzi sobie nawet z nowszymi grami 3D.

W komputerze zainstalowano 8 GB pamięci DDR3 1133 MHz, której możemy zainstalować maksymalnie do 8 GB. Do przechowywania danych są dwa tradycyjne dyski twarde 7200 obr./min o pojemnościach 500 i 750 GB. Poza tym komputer wyposażono w napęd Blu-ray, cztery złącza USB (w tym jedno USB 3.0), czytnik kart pamięci oraz kamerę internetową. I tu jest mały zgrzyt w wydawałoby się bardzo ciekawej konfiguracji, albowiem producent zastosował błyszczący ekran z matrycą o rozdzielczości 1600×900 zamiast Full HD co sprawia, że napęd Blu-ray nie uwolni swojego potencjału. Rozwiązaniem problemu może być podłączenie komputera do projektora lub telewizora poprzez złącze HDMI. Obudowa Asus-a K73TA została wykonana z dobrej jakości tworzywa w kolorze ciemnego brązu. Jej konstrukcji ciężko zarzucić większe potknięcia, nic nie trzeszczy i się nie ugina. Do zalet można jeszcze zaliczyć całkiem niezłe głośniki marki Altec Lansing.

Ogólna wydajność jest jednak niższa od konkurencyjnych modeli z procesorami Intela.

Ogólna wydajność jest jednak niższa od konkurencyjnych modeli z procesorami Intela.

Testowany model zasilany był litowo-jonowym ogniwem o pojemności 5200 mAh. Podczas testów pozwoliło to na dwie i pół godziny oglądania filmu z DVD lub sześć godzin oszczędnej pracy. To bardzo dobry wynik jak na tak duży komputer. Co więcej jest to najlepszy wynik wśród bardzo dużych notebooków w naszym rankingu z baterią nie większa niż 5200 mAh. Rekordzistą w tej klasie jest Dell Inspiron 1764 z wynikiem dochodzącym do 438 minut (7 godzin i 18 minut). Czyli może on pracować nieco ponad godzinę dłużej od Asusa lecz jego bateria ma pojemność aż 8100. Jak widać potencjał wydajności energetycznej w nowych układach AMD jest bardzo duży i może stanowić pod tym względem duże zagrożenie dla niepokonanego dotychczas rywala – Intela.

Czas pracy jak na 17-kę jest bardzo dobry, a nawet najlepszy jeżeli weźmiemy pod uwagę pojemność baterii.

Czas pracy jak na 17-kę jest bardzo dobry, a nawet najlepszy jeżeli weźmiemy pod uwagę pojemność baterii.

Energooszczędność nowych układów AMD przekłada się również na dość niską emisję ciepła za czym idzie niewysilona praca system chłodzenia. Działa ono bez wydawania większego hałasu, który w czasie testów miał natężenie w zależności od obciążenia procesora w zakresie 23,7 dB(A) do 26,6 dB(A).

Podsumowując Asus K73TA to dobra i niedroga alternatywa dla konkurencyjnych rozwiązań z układami Intel Core pod względem wydajności zintegrowanej grafiki i długości czasu pracy na baterii.

Karol Kulas

Więcej:Asus