Czy iTunes Match to narzędzie Apple’a do wykrywania piratów?

iTunes Match przeszuka twoją bibliotekę muzyczną, zapamiętując wszystkie utwory, które są dostępne w iTunes Store. Dzięki temu jeżeli na innym urządzeniu zalogujemy się do swojego konta iTunes, będziemy mogli strumieniować swoją muzykę bez konieczności umieszczania swoich plików na serwerze. Jednak czy iTunes Match może wykazać, że jesteś piratem? I co na to Apple, jeśli tak?
Czy iTunes Match to narzędzie Apple’a do wykrywania piratów?
Twoja muzyka na wszystkich twoich urządzeniach

Twoja muzyka na wszystkich twoich urządzeniach

Według eksperta z branży muzycznej, którego wypytała redakcja portalu Ars Technica, Apple jak najbardziej może się dowiedzieć tego, czy dane pliki są pirackimi kopiami. Wszystko dzięki analizom znaczników IDv3, które są częścią standardu cyfrowej muzyki. A konkretniej jego niektórym elementom, jak zahashowanym znacznikom czasowym. Jeżeli iTunes Match znajdzie tysiąc identycznych takich znaczników, to jest to wskazówka, że pliki te pochodzą z nielegalnych źródeł. Brak znaczników i znaków wodnych od wytwórni muzycznych jest kolejną poszlaką.

Czy Apple więc będzie współpracowało z wytwórniami płytowymi i zgłaszało donosy o piratach? Koncern nie komentuje tego pytania, jednak firmom trzecim przekazuje bardzo wiele danych, zawsze jednak anonimizowanych (chyba, że prawo wymaga od nich czegoś innego).

Apple nie ma interesu w wydawaniu swoich własnych klientów policji. Gdyby to robiło, ludzie niechętnie płaciliby 25 dolarów abonamentu na iTunes Match czy w ogóle wiązali się z iTunes, by tam kupować muzykę.

To jednak tylko nasze spekulacje. Prawdą obiektywną jest z pewnością jednak co innego: nie masz pirackiej muzyki, to nie masz się czego obawiać…