Dell Streak 7

Niska cena – nieduży tablet: nowy, 7-calowy model Dell Streak 7 z własnym interfejsem użytkownika, systemem operacyjnym Android i mocnym procesorem Nvidia Tegra 2 wkracza na scenę. Sprawdziliśmy jego możliwości w testach.
Dell Streak 7

Dell Streak 7: 7-calowy tablet oparty na platformie Tegra 2.

Dell Streak 7: 7-calowy tablet oparty na platformie Tegra 2.

Po tablecie Streak 5, Dell wypuszcza urządzenie Streak 7 i po raz drugi próbuje wejść na rynek tabletów, na którym toczy się zacięta walka. Inaczej niż cała reszta konkurencji, producent ten nie bierze sobie za wzór iPada, lecz uderza w stronę bardziej kompaktowych urządzeń o przekątnej 7 cali, takich jak Samsung Galaxy Tab. W przeciwieństwie do Samsunga, Dell nie ma ambicji konkurowania na rynku drogich tabletów, lecz oferuje Streak-a 7 za dość umiarkowaną cenę – jedynie około 1350 zł.

Za bazę całego układu Streak 7 Dell wybrał aktualną platformę Nvidii Tegra 2, a konkretnie dwurdzeniowy procesor Tegra T20 taktowany z częstotliwością 1 GHz. Podstawowa pamięć przeznaczona dla Androida 2.2.2 i aplikacji wynosi 512 MB.

Wydajność: dość wysoka, nie licząc odtwarzania HD

Dell Streak 7 nie ma żadnych problemów z mniej wymagającymi zadaniami takimi jak surfowanie w Internecie, odtwarzanie plików flash czy muzyki. Jest kompatybilny z prawie wszystkimi rozpowszechnionymi formatami multimediów, ale nie jest fabrycznie przygotowany do współpracy z formatem Apple’a AAC. Pomimo tego, że tablet ten dysponuje platformą Tegra 2, nie daje on sobie rady z odtwarzaniem filmów HD – filmy w full HD (1080p) były w teście odtwarzane z mocnymi przeskokami. Trochę mniejsze zakłócenia występowały podczas odtwarzania filmów w formacie HD Ready (720p). Niewiele płynniej odtwarzane były filmy HD w popularnych formatach MKV i DivXPlusHD. To może być powodem, dlaczego Streak 7 nie ma wyjścia HDMI.

Navigacja: przewijanie interfejsu Stage jest perfekcyjne.

Navigacja: przewijanie interfejsu Stage jest perfekcyjne.

Wyposażenie: dwa aparaty, GPS i 16 GB pamięci

Streak 7 jest wyposażony we wbudowaną pamięć flash o maksymalnej pojemności 16 GB, z czego kilka gigabajtów zajmuje system operacyjny i fabrycznie zainstalowane aplikacje. W praktyce zostaje więc tylko 11,63 GB. Pamięć można rozszerzyć maksymalnie do 32 GB wykorzystując złącze dla kart SD(HC)/MMC.

Połączenia bezprzewodowe nawiązuje się za pomocą sieci n WLAN i złącza Bluetooth 2.1. Zamiast właściwego portu USB Streak 7 oferuje tylko własne złącze firmowe. Za pomocą przejściówki USB można wymieniać dane z komputerem stacjonarnym, a podłączając ją do zasilacza ładować urządzenie. Jak na razie nie udaje się ani jedno ani drugie.

Nad ekranem znajduje się obiektyw wbudowanego aparatu o rozdzielczości 1,3 megapiksela służącego do komunikacji wideo i robienia małych zdjęć. 5-megapikselowy aparat z błyskową lampą LED jest dostępny z tyłu tabletu.

Technicznie rzecz biorąc, Dell Streak 7 jest wyposażony w kilka czujników – czujnik położenia rozpoznaje kierunek, w którym położony jest wyświetlacz, i sprawnie obraca w trzech kierunkach wyświetlaną na ekranie zawartość; przyśpieszeniomierz (akcelerometr) mierzy przyśpieszenie; cyfrowy kompas pokazuje kierunek, a GPS ustala, w którym miejscu na kuli ziemskiej aktualnie się znajdujemy. Brakuje tylko żyroskopu do rozpoznawania kąta nachylenia.

Wygląd z klasą

Streak 7 jest co prawda pokryty warstwą tworzywa sztucznego, ale w dotyku jest równie przyjemny jak Galaxy Tab P1000. Tył jest żłobkowany, dzięki czemu tablet nie wyślizguje się tak łatwo z rąk. Wszystkie przełączniki są dobrze umiejscowione. Złącza dla kart pamięci są ukryte pod zaślepką. Złącze dokowania znajduje się na wierzchu.

Dell Stage: elegancki interfejs pod systemem Android

Dell użył swojego atrakcyjnie wyglądającego interfejsu użytkownika Stage jako nakładki graficznej systemu Android 2.2.2. Na sześciu trójwymiarowo pływających w przestrzeni “homescreenach” wyświetlane są między innymi ostatnio odwiedzone strony internetowe, zdjęcia, filmy, utwory muzyczne, maile i wiadomości z Facebook-a. Optycznie wygląda to ładnie, a sam interfejs jest elastyczny, ponieważ widgety można samodzielnie zastąpić innymi widgetami albo tradycyjnie umieścić na homescreenach aplikacje.

Streak 7 ma dostęp do aplikacji Google’a napisanych dla systemu Android oraz do sklepu Applanet. W tym przedziale cenowym jest to raczej rzadkość. Oczywiście, można też z komputera pobrać aplikacje do pamięci tabletu, a następnie je zainstalować.

Tył: z lewej strony u góry jest umieszczony 5-megapikselowy aparat z lampą błyskową.

Tył: z lewej strony u góry jest umieszczony 5-megapikselowy aparat z lampą błyskową.

Płynna nawigacja, klawiatura obsługująca technikę Swype

Dzięki interfejsowi Dell Stage i wydajności oferowanej przez platformę Tegra 2 nawigacja po interfejsie, poruszanie się w menu i uruchamianie aplikacji przebiegają płynnie i bez żadnych zacięć. Tekst wpisuje się tradycyjnie – używając wirtualnej klawiatury – albo za pomocą techniki Swype. Poruszanie się od litery do litery przebiega bez przeszkód. Technika Swype próbuje rozpoznać słowo zanim skończymy jego wpisywanie i, tak jak lepsze słowniki T9, wyświetla odpowiednie wyrazy. Wychodzi to naprawdę dobrze, do tego stopnia, że nawet użytkownicy dotychczas sceptycznie nastawieni do tego sposobu pisania mają szansę przekonać się do techniki Swype.

Transfer danych – metoda drag’n’drop (przeciągnij i upuść) oraz synchronizacja

Urządzenia z Androidem są standardowo rozpoznawane przez komputery stacjonarne jako pamięci USB. Nie inaczej ma się sprawa ze Streakiem 7. Dane do pamięci tabletu i w drugą stronę kopiuje się więc w tradycyjny sposób. Jak na tablet odbywa to się całkiem szybko – prędkość transferu danych wynosiła podczas testów 7 MB/s. Dla porównania: prędkości transferów Galaxy Tab P1000 są prawie dwa razy niższe. Dell dołącza do zestawu dodatkową aplikację Dell Mobile Sync. Do jej użycia konieczne jest pobranie ze strony producenta oprogramowania SyncUp i zainstalowanie go na komputerze. Następnie można zsynchronizować albo zapisać kontakty z Outlooka i pliki multimedialne.

Wyświetlacz: jasny, ale surowy; jakość obrazu mocno zależy od kąta patrzenia

Dell wbudował w swoim Streak-u 7-calowy wyświetlacz, który jak na ten przedział cenowy jest niezwykle jasny. Jest on zrobiony ze szkła Gorilla. Wynik naszych pomiarów jasności wyniósł 321 cd/m2, czyli blisko wyniku pierwszego iPad-a (335 cd/m2), a znacznie lepiej niż wynik Galaxy Tab P1000 (266 cd/m2). Opcjonalnie można włączyć czujnik, który jasność reguluje automatycznie w zależności od warunków oświetleniowych otoczenia.

Niestety to koniec pozytywnych opinii na temat wyświetlacza ponieważ uważamy, że w praktyce zbyt mocno odbija światło. Najistotniejszym minusem jest to, że uzyskanie dobrego obrazu bardzo zależy od kąta patrzenia. Już przy lekkim pochyleniu do tyłu albo do przodu kolory ulegają zniekształceniu. Za to przechylenie na boki urządzenie znosi dobrze. Raster pojawiający się na obrazie w rozdzielczości 800 x 480 pikseli na dłuższą metę okazuje się sporą wadą. Ta rozdzielczość jest po prostu zbyt mała nawet dla wyświetlacza o przekątnej 7 cali.

Dell Stage: elegancki interfejs użytkownika dla systemu Android 2.2.2

Dell Stage: elegancki interfejs użytkownika dla systemu Android 2.2.2

Mobilnośc: cięższy niż się wydaje

Streak 7 zajmuje znacznie mniej miejsca niż zeszyt A4, a jego grubość wynosi 13 milimetrów. Można go zatem swobodnie schować za pazuchę albo do kieszeni. Ważąc 420 gramów należy on wprawdzie wśród tabletów do wagi lekkiej, ale w praktyce jego ciężar wydaje się większy – prawie tak jak dużo większy i cięższy iPad 2. Galaxy Tab P1000 waży teoretycznie tylko trochę mniej (385 gramów), ale w praktyce różnica jest wyraźnie odczuwalna. Po prostu jak na 7-calowe urządzenie Dell Streak jest nieco za ciężki.

Czas pracy na baterii jest mniej więcej równy czasowi pracy innych tabletów z tego przedziału cenowego. W naszym teście pracy w Internecie Streak 7, korzystając z połączenia WLAN, wytrzymał około 3 godziny oraz odtwarzał bez przerwy wideo przez 2 godziny i 10 minut. W Internecie pracował przez 3 godziny i 6 minut. Aby go naładować potrzeba trochę ponad 2 godziny. Galaxy Tab P1000 jest w stanie odtwarzać wideo przez prawie dwa razy dłużej, a pracować w Internecie może przez 5,5 godziny.

Podsumowanie

Po urządzeniu Dell Streak 7 spodziewaliśmy się więcej. Jest jasne, że wśród przystępnych cenowo tabletów zalicza się on do najlepszych modeli, jednak dobre wrażenie psują: ekran z wąskimi kątami patrzenia, odrobinę zbyt niska rozdzielczość wyświetlacza oraz czas pracy na baterii, który w porównaniu Galaxy Tab P1000 jest krótki. Problemów z odtwarzaniem wideo HD nie bierzemy pod uwagę, ponieważ sam ekran nie bardzo nadaje się do obsługi HD. Stage – elegancki interfejs użytkownika – nie jest w stanie tych wad zrównoważyć.

Alternatywa

Chociaż Samsung Galaxy Tab GT-P1000 jest już parę miesięcy po premierze, ale kosztuje niewiele więcej niż Dell Streak 7: jest dostępny od około 1500 zł. Jest do tego lżejszy, pracuje znacznie dłużej na baterii, wyświetla lepszej jakości obraz i ma bogatsze wyposażenie. A chociaż ma starszy hardware, nie ma żadnych problemów z odtwarzaniem wideo w HD – w przeciwieństwie do omawianego tabletu Della.

Dell Streak 7

Przystępny cenowo 7-calowy tablet z systemem Android 2.2.2, który zdobywa punkty dzięki eleganckiemu interfejsowi użytkownika i jasnemu wyświetlaczowi, ale przeszkadzają w nim trochę zbyt toporna rozdzielczość i to, że dobry obraz jest mocno zależny od odpowiedniego kąta patrzenia. Na krytykę zasługują też bardzo krótki czas pracy na baterii.

PLUSY:

Niska cena
Poręczny format
Jasny wyświetlacz
Ładny interfejs użytkownika

MINUSY:
Ograniczone kąty widzenia
Krótki czas pracy na baterii

Więcej:Delltablety