Komisja Europejska chce zwiększyć konkurencję w roamingu

W zaproponowanym, bezpośrednio wiążącym rozporządzeniu po raz pierwszy wprowadza się w celu zwiększenia konkurencji środki strukturalne, które od dnia 1 lipca 2014 r. umożliwią klientom – jeżeli taka będzie ich wola – podpisanie tańszej umowy na świadczenie usług roamingu, odrębnej od ich umowy na krajowe usługi łączności ruchomej, przy jednoczesnym zachowaniu tego samego numeru telefonu. We wniosku przyznaje się również operatorom sieci łączności ruchomej (w tym również operatorom wirtualnym łączności ruchomej, którzy nie posiadają własnej sieci) prawo do korzystania z sieci innych operatorów w innych państwach członkowskich po regulowanych cenach hurtowych, co powinno zachęcić większą liczbę operatorów do konkurowania na rynku usług roamingu.
Komisja Europejska chce zwiększyć konkurencję w roamingu
Roaming w Europie będzie tak tani, jak rozmowy w kraju

Roaming w Europie będzie tak tani, jak rozmowy w kraju

Zanim jednak środki strukturalne staną się w pełni skuteczne i zanim konkurencja doprowadzi do spadku cen, zgodnie z proponowanymi uregulowaniami obecnie obowiązujące maksymalne wysokości stawek za usługi głosowe i usługi wiadomości tekstowych będą stopniowo obniżane, a ponadto wprowadzon

e zostanie nowe ograniczenie stawki za detaliczne usługi transmisji danych w roamingu.

Od dnia 1 lipca 2014 r. podróżujący za granicą klienci korzystający z roamingu będą płacić nie więcej niż 24 eurocenty za minutę za wykonanie połączenia, nie więcej niż 10 eurocentów za minutę za jego odebranie, nie więcej niż 10 eurocentów za wysłanie wiadomości tekstowej oraz nie więcej niż 50 eurocentów za megabajt w przypadku transmisji danych lub korzystania z Internetu (przy zastosowaniu naliczania za każdy kilobajt).

Celem wniosku jest realizacja celu określonego w

Europejskiej agendzie cyfrowej, zgodnie z którym różnice między cenami usług w roamingu a krajowymi taryfami usług telekomunikacyjnych powinny być bliskie zeru w 2015 r.