Nokia X7

Wyświetlacz XXL, WLAN, HSPA, 8-megapikselowy aparat i zoptymalizowany system operacyjny: Nokia X7 wkracza na scenę jako pierwszy telefon komórkowy z systemem Symbian Anna. Wzięliśmy na tapetę tego eleganckiego, fińskiego smartfona w ładnym aluminiowym opakowaniu.
Nokia X7

Nokia X7: pierwszy smartfon z Symbianem Anna

Nokia X7: pierwszy smartfon z Symbianem Anna

Nawet jeśli Nokia przechodzi teraz ciężkie chwile, jedno trzeba Finom przyznać: potrafią projektować eleganckie telefony. Najlepszym tego przykładem jest pierwszy smartfon z Symbianem Anna – Nokia X7. Ten telefon jest zamknięty w solidnej obudowie z aluminium, pod którą na stałe umieszczona jest bateria. Jego 4-calowy wyświetlacz o wysokim kontraście jest wykonany w technologii AMOLED. Wyniki testu jasności wyświetlacza X7 plasują go pod tym względem na drugim miejscu w naszym rankingu smartfonów. Cztery sfazowane krawędzie z dwoma głośnikami w dolnej części nadają dodatkowo telefonowi X7 to COŚ. Aby cały design był jednolity, Nokia zrobiła wejście dla kart microSD (karta 8 GB dołączona w opakowaniu) oraz SIM również z aluminium. Jednak wsuwanie kart okazało się kłopotliwe. Po dłuższym czasie użytkowania na delikatnych aluminiowych powierzchniach mogą pojawić się zarysowania.

Elegancja, dbałość o detale, a do tego dobry, 8-megapikselowy aparat.

Elegancja, dbałość o detale, a do tego dobry, 8-megapikselowy aparat.

Nowe opakowanie, stare niedociągnięcia

Nokia wysiliła się nie tylko jeśli chodzi o wygląd X7, ale też o to, co znajduje się wewnątrz: poprawiony system operacyjny Symbian 3 o nazwie “Anna”. Według Nokii telefon X7 jest teraz wyposażony w szybszą i wygodniejszą przeglądarkę. Ale nie zauważyliśmy w niej żadnych wyraźnych ulepszeń. Przeglądarka ta potrzebowała aż 16 sekund na otworzenie całej strony testowej CHIP-a (600 Kb), korzystając z sieci dla urządzeń mobilnych. Niemniej jednak telefon szybko łączy się z siecią, kiedy korzysta z połączenia WLAN (b/g/n). W tym przypadku otworzenie tej strony trwało mniej więcej 4 sekundy.

Menu przeglądarki wraz ze wszystkimi ważnymi ustawieniami jest dostępne po naciśnięciu przycisku. W Symbianie Anna pasek adresu jest teraz dostępny w każdym widoku strony. Denerwujące jest, że kiedy chce się cofnąć do poprzedniej strony, za każdym razem otwiera się postrzępione okienko Coverflow z ostatnio odwiedzonymi stronami. Znalezienie tej strony, o którą nam chodzi, przypomina grę w rosyjską ruletkę – Nokia powinna zdecydowanie to dopracować. Za to w trybie MP3 widok Coverflow działa bez zarzutu. Przewijanie, a zwłaszcza powiększanie w przeglądarce za pomocą techniki multitouch, działa topornie, wszystko inne jest dopracowane.

4-calowy wyświetlacz: doskonały dla graczy.

4-calowy wyświetlacz: doskonały dla graczy.

Więcej widgetów, nowoczesne ikonki

Plusem jest zoptymalizowane wprowadzanie tekstu za pomocą wirtualnej klawiatury oraz odświeżone ikonki interfejsu użytkownika – to sprawia, że system Symbian jest nowocześniejszy i lepiej przystosowany do ekranu dotykowego. Ekran startowy reaguje teraz precyzyjnie na komendy wprowadzane palcami, dzięki czemu można wygodniej przesuwać ekrany główne. Nokia X7 ma łącznie trzy ekrany startowe, na których można umieścić maksymalnie 18 widgetów. Oprócz tego X7 obsługuje najnowszą wersję darmowej nawigacji Ovi Maps, która jest wyposażona w zaktualizowaną funkcję wyszukiwania.

Znajomy widok? Interfejsem graficznym wyróżnia się już chyba tylko Windows Phone 7.

Znajomy widok? Interfejsem graficznym wyróżnia się już chyba tylko Windows Phone 7.

Dobry aparat, mocny dźwięk, gry dołączone w zestawie

8-megapikselowy aparat z podwójną lampą błyskową LED robi zdjęcia w dobrej rozdzielczości i ostrości, ale ze względu na brak autofokusa zupełnie nie nadaje się do robienia zdjęć z bliska. Zamiast autofokusa Finowie wyposażyli telefon w coś, co nazwali Fullfokus, a co ostatecznie nie nadaje ostrości zdjęciom z bliska. Jakość nagrywania wideo (HD, 720p) jest natomiast naprawdę dobra i trudno mieć tu większe zastrzeżenia. Plusem jest odtwarzacz MP3 z dołączonymi, dousznymi słuchawkami – oferuje on mocne basy i przemyślane wstępne ustawienia (presets). Fani gier mogą cieszyć się zainstalowanymi fabrycznie tytułami “Avatar”, “Asphalt 5” oraz “Angry Birds Rio”, które na dużym wyświetlaczu AMOLED sprawiają wielką frajdę.

Bateria raczej słaba, ale dobra jakość rozmów

Jeśli chodzi o wydajność baterii, jest ona w przypadku X7 najwyżej przeciętna. Podczas gdy czas jej pracy w trybie rozmowy, na pełnej mocy GSM, wyniósł około cztery godziny – co jest jeszcze w porządku – to czas pracy w Sieci na pełnej jasności wyświetlacza wynosi 4 godziny 20 minut, czyli – w porównaniu z innymi topowymi smartfonami – dużo poniżej średniej. Innym minusem jest to, że w przypadku problemów z baterią użytkownik jest zmuszony oddać telefon do serwisu ponieważ baterii samemu wymienić nie można. Jakość rozmów z tego telefonu jest dobra. W sieci stałej, a szczególnie po stronie telefonu, X7 robi dobre wrażenie dzięki czystemu dźwiękowi i minimalnym szumom.

Głównym atutem i wyróżnikiem Nokii X7 pozostaje design.

Głównym atutem i wyróżnikiem Nokii X7 pozostaje design.

Podsumowanie: niezbyt dużo nowości

Ładny design? Owszem! Rewolucyjny system operacyjny? Nie! Nokia nie zrobiła zbyt wielkiego postępu swoim odświeżonym Symbianem. Wprawdzie są w nim jakieś ulepszenia w zakresie obsługi, ale postrzępiona przeglądarka i bardzo czasem niska wydajność obsługi dotykiem to mimo wszystko powody do irytacji. Również asortyment sklepu z aplikacjami dla Nokii nie może się równać z ofertami Apple’a i Google’a, przez co Nokia traci punkty. Podsumowując: pomimo bogatego wyposażenia i eleganckiego wyglądu Nokia X7 ma tyle minusów, że zajmuje w naszym rankingu smartfonów miejsce w okolicach 30.

Alternatywa

Jeżeli wolicie używać Androida jako systemu operacyjnego, to czy jesteście gotowi zrezygnować z wyświetlacza AMOLED o wysokim kontraście? Jeśli tak, to polecamy Samsunga Galaxy S I9000, który bez umowy kosztuje obecnie niecałe 1200 zł. Galaxy S jest nie tylko tańszy 400 zł, ale ma takie atuty jak wymienną i mocniejszą baterię, stabilny transfer danych i dostęp do bogatej oferty aplikacji napisanych dla Androida.

Nokia X7

Elegancko wyglądający smartfon z wyświetlaczem AMOLED i najnowszą wersją systemu operacyjnego Symbian Anna, ale w praktyce wyraźnie daje się odczuć… brak innowacyjności.

PLUSY:

Jasny wyświetlacz AMOLED

Solidna, elegancka obudowa

Świetne możliwości multimedialne (aparat, kamera, muzyka, gry)

MINUSY:

Niewygodne wejście na karty SIM i microSD

Niewymienna bateria

Słaba przeglądarka