Tego nie możesz przegapić! Przegląd najciekawszych informacji mijającego tygodnia [11.07 – 15.07]

Władze Izraela zebrały dane o wszystkich trzystu osobach, które dołączyły do tej grupy na Facebooku. Te dane następnie zostały przekazane liniom lotniczym latającym do Izraela, z zastrzeżeniem, że te osoby nie zostaną wpuszczone na teren kraju. I faktycznie: osobom tym odmówiono wejścia na pokład, lub deportowano od razu po wylądowaniu w Tel Awiwie.
Tego nie możesz przegapić! Przegląd najciekawszych informacji mijającego tygodnia [11.07 – 15.07]

Chcesz polecieć do Izraela? Uważaj co piszesz na Facebooku

Rząd Izraela tłumaczy swoją decyzję przekonaniem, że te osoby planowały “wprowadzać chaos w kraju”. Zatrzymane osoby “apelują do rządu o trzymanie się faktów”.

Konsole następnej generacji wyłącznie z układami AMD?

Redakcja portalu [H]ard|OCP, powołując się na swoje zakulisowe rozmowy podczas targów E3, twierdzi, że następcy konsol PlayStation 3 i Xbox 360 będą korzystały z rozwiązań graficznych AMD. Jeżeli to prawda, oznacza to, że największy konkurent AMD, firma Nvidia, będzie obserwowała rynek gier wideo nieco z boku. I to przez bardzo długi okres. Na chwilę obecną Nvidia produkuje układy graficzne dla PlayStation 3. Xbox 360 i Wii korzystają z rozwiązań AMD.

Wii U będzie korzystało ze specjalnie na jej potrzeby zaprojektowanego wielordzeniowego procesora IBM PowerPC. Następca Xboksa 360 ma również mieć w sobie układ AMD, nie jest to jednak pewne (zdaniem redakcji [H]ard|OCP). Premiera nowego Xboksa będzie najprawdopodobniej też odłożona w czasie z uwagi na znakomitą sprzedaż kontrolera Kinect.

Płyta z Windows 8 do kupienia na eBay’u

Nie wiadomo, czy to faktycznie wyciek z Microsoftu, czy też próba wyłudzenia pieniędzy, ale Windows 8 w bardzo wczesnej wersji przedpremierowej jest już dostępny do kupienia na eBay’u. Radzimy się spieszyć zainteresowanym, gdyż z pewnością Microsoft wystąpi o usunięcie aukcji. Należy też pamiętać, że to wczesna, nieukończona wersja systemu.

Premiera Windows 8 wyznaczona jest wstępnie na drugą połowę przyszłego roku.

Duże zmiany w Google+ jeszcze w tym tygodniu

Google+ wzbudza skrajne emocje. Nie brakuje entuzjazmu i pochwał, ale też i krytyki. Google ma zamiar skupić się na tej drugiej i zmodyfikować swój serwis, usuwając największe niedoróbki wskazane przez użytkowników. Zmieniony zostanie system zaproszeń do portalu, a także system powiadomień, który na chwilę obecną zalewa skrzynki użytkowników informując o absolutnie wszystkim.

Krytykowany jest też brak wiadomości prywatnych, mała intuicyjność serwisu oraz problemy z umieszczaniem zdjęć. Użytkownicy sugerują również możliwość tworzenia kręgów w kręgach oraz by kręgi mogły się przenikać.

Co Google wzięło sobie do serca? Mamy dowiedzieć się już w tym tygodniu.

Anoni publikują loginy i hasła do poczty 90 tysięcy wojskowych

Ruch Anonimowych staje się problemem numer jeden dla władz. Ich motywy nie są znane, ale wiadomo jedno: są diabelnie skuteczne. Plik z loginami i hasłami do poczty 90 tysięcy pracowników wojskowych jest do pobrania z sieci torrent, której specyfika uniemożliwia władzom zablokowanie udostępniania go.

Opublikowane konta należą do pracowników SOCOM-u, Marines, Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych, Departamentu Stanu i CENTCOM-u. Dodatkowo, w pliku znajdziemy różne inne dane, które udało się pobrać, w tym lokalizacje różnych tajnych placówek rządowych na całym świecie.

Dane dotyczą wyłącznie służb podlegających Stanom Zjednoczonym.

Galaxy SII z Windows Phone 7 jest faktem!

Na konferencji WPC 2011 pokazano również nowy sprzęt pracujący pod kontrolą Windows Phone. Niestety, nie powiedziano o nim praktycznie nic. Zademonstrowano smartfony marki ZTE, Acera i wodoodpornego Fujitsu.Najciekawszy jest jednak nowy Samsung, który ma być bardzo cienki i lekki. Jest też wyposażony w kamerę do wideorozmów, co jest absolutną nowością dla Windows Phone.Wszystkie te urządzenia będą miały już Windows Phone “Mango”. Data ich premiery nie jest znana.

Windows XP umrze za tysiąc dni

Windows XP wciąż cieszy się sympatią użytkowników i przedsiębiorstw, mimo pojawienia się na rynku Windows Vista i Windows 7, które wniosły dużo ulepszeń do poczciwego “XP-ka”. Windows XP okazał się jednak dla wielu dostatecznie dobry, by nie widzieć sensu w płaceniu za aktualizację. Co więcej, starsze komputery nie radzą sobie już z najnowszymi systemami Microsoftu. Windows XP kiedyś jednak musi umrzeć. Microsoft wyznaczył dokładną datę, kiedy to skończy serwisować swój system, czyli łatać wykryte usterki i luki w zabezpieczeniach. Będzie to 8 kwietnia 2014 roku, czyli za tysiąc dni.
Użytkownicy XP-ka, planujecie aktualizację do Windows 7? Czy może wolicie przenieść się do konkurencji, na przykład Ubuntu?

Pirackie oprogramowanie w MSWiA?

Jak czytamy na łamach Niebezpiecznik.pl, w źródle jednego z formularzy, jaki znajdziemy na witrynie MSWiA znajdziemy taki oto wpis

Warto zwrócić uwagę na ostatni jego fragment. Informuje on o posiadaczu licencji aplikacji wykorzystanej do wygenerowania danego formularza. “KO (EMBRACE)” to podpis jednej z grup crackerskich, która zajmuje się nielegalnym usuwaniem zabezpieczeń antypirackich.

Aplikacja XMLSpy kosztuje niecałe 400 euro. MSWiA utrzymuje, że plik został stworzony przez firmę trzecią na zlecenieMinisterstwa i że “sprawa obecnie jest wyjaśniana”.

Aktualizacja: MSWiA: u nas nie ma pirackiego oprogramowania

Polacy trzy razy na podium: III, II i I miejsce należy do Poznaniaków!

O godzine 22:00 (16:00 w Nowym Jorku) rozpoczęła się finałowa gala konkursu technologicznego Imagine Cup 2011, podczas której ogłoszono wyniki tegorocznych zmagań studentów z całego świata. Polacy zdobyli trzecie miejsce w kategorii Interoperability Challenge z projektem Trident, opracowanym przez Łukasza Michniewicza, Szymona Majewskiego, Marka Banaszaka i Magdalenę Dudarską (zespół DemosceneSpirit z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu). Na podium stanął także Błażej Matuszyk, który po 24 godzinach zmagań z komputerem zajął drugie miejsce w kategorii IT Challenge.

Polacy staneli po raz trzeci na podium odbierając nagrodę za pierwsze miejsce w kategorii Projektowanie gier web! Zespół Celladoor z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w składzie: Krzysztof Żarczyński, Oskar Szuc, Rafał Szekalski i Aleksandra Łukasiak oczarował sędziów Księgą Elma, opowiadającą dzieciom, jak ciekawe są książki.