Archos 9 Pctablet

Archos 9 PCtablet wygląda na pierwszy rzut oka podobnie do konkurentów iPad-a, tylko że oferuje on technologię netbookową i ma zainstalowany system Windows 7. Dobre wrażenie psują jednak kiepska wydajność i denerwująca nawigacja.
Archos 9 Pctablet

Archos 9 PCtablet: tablet z Windows 7.

Archos 9 PCtablet: tablet z Windows 7.

Archos próbuje w tym 8,9-calowym tablecie połączyć netbooka i tablet. Producent postawił na platformę Atom Intela i wykorzystał system Windows 7 Starter Edition. W praktyce okazuje się, że jest on zbyt wolny w porównaniu ze współczesnymi systemami operacyjnymi do tabletów. Oprócz niezoptymalizowanego dla tabletów systemu operacyjnego, część winy za tą toporną wydajność ponosi wolny procesor Intel Atom Z515 taktowany z częstotliwością 1,2 GHz. Nawet jeśli procesor ten dorównuje wydajnością platformie Tegra 2 Nvidii oraz A5 Apple’a, nie jest w stanie sprostać wymaganiom zasobożernego systemu Windows. Następstwem są regularne zawieszenia i częste przycięcia podczas odtwarzania filmów z YouTube’a. Wydajność Archosa 9 nie odpowiada już nawet osiągom współczesnych netbooków.

Ekran dotykowy: staromodny, ale nie odbija światła

Sterowanie Archosem 9 Pctablet okazało się w trakcie testu bardzo niewygodne: zamiast pojemnościowego dotykowego ekranu Archos zaimplemntował technologię rezystancyjną. Odmiennie od aktualnych tabletów, takich jak iPad czy Xoom, Archos nie reaguje na sam dotyk, tylko na nacisk, i to całkiem niemały! Przesuwanie w ten sposób okien, przewijanie stron w Sieci oraz arkuszy w zbiorach zdjęć to prawdziwy test na cierpliwość. Wprawdzie w opakowaniu znajduje się rysik, ale zgina się on przy najmniejszym nacisku i dlatego nie nadaje się specjalnie do użytku. Bardzo mały jest również umieszczony z boku manipulator, który nie pomaga za bardzo w obsłudze urządzenia.

Archos 9 PCtablet: prawdziwe złącze USB dla dysków twardych.

Archos 9 PCtablet: złącze USB typu host

8,9-calowy wyświetlacz, który wyjątkowo nie odbija światła, generuje bardzo ostry i dobrej jakości obraz. Niestety, w natywnej rozdzielczości 1024×600 pikseli litery w Windows wychodzą są zdecydowanie za małe. Męczące jest czytanie mikroskopijnych literek, a wcelowanie w linki w przeglądarce to trudne zadanie. Za to kontrast szachownicy wypadł w naszym laboratorium testowym dobrze – 159:1. Rozczarowaniem był jednak test jasności, którego wynik jest bardzo niski – jedynie 200 Cd/m2. Podświetlenie LED mogłoby spokojnie być trochę jaśniejsze.

Wyposażenie: prawdziwy port USB

Archos 9 PCtablet ma jednak jeden w porównaniu z innymi tabletami bardzo dużą zaletę: oferuje port USB typu host; w teście bez problemu rozpoznawał on przykładowo karty pamięci USB i zewnętrzne dyski twarde 2,5 cala. Pozostałe dostępne złącza to tylko WLAN “n” i wyjście na słuchawki. Przez firmowy port dokowania można jednak dobudować też inne złącza, na przykład wyjście VGA.

Ciężki i szybko dostaje zadyszki

Archos 9 Pctablet waży około 780 gramów (dla porównania: iPad 2 waży 600 gramów) – to na dłuższą metę za dużo. W teście pracy na baterii przeprowadzonym w naszym laboratorium tablet ten wytrzymał tylko około 3 godzin podczas odtwarzania wideo i 3 godziny 24 minuty podczas korzystania z Internetu. To za mało jak na urządzenie, które w założeniu ma być przenośne. Inne tablety w obu testach wytrzymują około 5 godzin.

Archos wyposażył swoje urządzenie w 32-gigabajtowy dysk SSD, służący do przechowywania prywatnych danych. Jednak połowę jego pojemności zajmuje system Windows 7. Pamięci tabletu nie można jednak rozszerzyć, ponieważ nie dysponuje on slotem np. na karty SD.

Archos 9 Pctablet: poprzez złącze USB host możemy podłączyć urządzenia USB,

Archos 9 Pctablet: poprzez złącze USB host możemy podłączyć karty pamięci USB i zewnętrzne dyski twarde 2,5 cala. Przez firmowy port dokowania można jednak dobudować też inne złącza, na przykład wyjście VGA.

Podsumowanie

Kombinacja tabletu z komponentami netbook-a i systemem Windows 7 nie sprawdza się do końca. Podobnie jak w przypadku Acer-a Iconii Tab-a W500 widać aż nadto wyraźnie, że Windows 7 nie został stworzony z myślą o tabletach. System cały czas się zawiesza, podczas odtwarzania wideo występują przeskoki. W dodatku technologia rezystywna dotykowego ekranu jest przestarzała, a czas pracy na baterii zbyt krótki. Plusem jest tylko wyświetlacz nie odbijający światła. Jak na urządzenie, którego zakup wymaga wyłożenia co najmniej 1500 zł to o wiele za mało.

Alternatywa

Jeśli szukacie tabletu do wydajnej pracy, pomyślcie raczej o Asusie Transformerze z opcjonalną klawiaturą. Tablet ten pracuje lepiej na systemie Android 3 niż Archos 9 na Windows. Jeśli chodzi natomiast o tablety z systemem innym niż Android, to jak na razie żaden nie dorównuje bezkonkurencyjnemu iPad-owi 2. Czy zdecydujecie się na iPad-a, czy na Transformera, oba obsługuje się znacznie lepiej niż Archos-a 9 PCtablet, a do tego są one bezgłośne, lżejsze i znacznie wytrzymalsze.

Archos 9 Pctablet

Kompaktowy tablet z systemem Windows 7, który pracuje jednak powoli i wykorzystuje przestarzałą technologię.

PLUSY:
Wyświetlacz nieodbijający światła

MINUSY:
Brak pojemnościowego ekranu dotykowego
Niska wydajność
Za duży ciężar
Krótki czas pracy na baterii