Google fotografuje Polskę, rozszerza działalność o kolejne miasta

Z początkiem lata specjalne samochody wyposażone w aparaty fotograficzne rozpoczęły przygotowanie zdjęć z Polski na potrzeby usługi Street View – funkcji Map Google, pozwalającej na wirtualne zwiedzanie miejsc z całego świata. Od czerwca samochody Street View realizowały zdjęcia w województwach: mazowieckim (Warszawa i okolice), dolnośląskim (Wrocław i okolice), wielkopolskim (Poznań i okolice), pomorskim (Trójmiasto i okolice) i małopolskim (Kraków i okolice), a także na trasach między odwiedzanymi miastami.
Google fotografuje Polskę, rozszerza działalność o kolejne miasta
Google fotografuje Polskę

Google fotografuje Polskę

W sierpniu zdjęcia rozpoczynają się dodatkowo w województwie łódzkim (Łódź i okolice), podlaskim (Białystok i okolice) oraz zachodniopomorskim (Szczecin i okolice). Jeśli pozwolą na to warunki pogodowe i dostępność sprzętu, w następnej kolejności samochody Google odwiedzą atrakcje turystyczne w dodatkowych województwach: kujawsko-pomorskim, lubelskim i świętokrzyskim.

Poza samochodami, Google wykorzystuje do wykonywania zdjęć także trójkołowe rowery, szczególnie w punktach atrakcyjnych turystycznie, w których nie mogą pojawić się samochody. Rowery trafią do miejsc, które znalazły się w finale zakończonego niedawno plebiscytu “Patrzcie, Polska! Wybieramy naszą wizytówkę na Street View”. Internauci oddali w plebiscycie ponad 115 tys. głosów, a zwycięzcą została ulica Piotrkowska w Łodzi. Dzięki temu zdjęcia ul. Piotrkowskiej zostaną zaprezentowane na Mapach Google jako pierwsze z Polski.

Po kilku miesiącach zbierania materiału zdjęciowego, a następnie zaawansowanych obróbkach technologicznych, fotografie z Polski zostaną udostępnione użytkownikom Map Google na całym świecie. Edycja zdjęć polega m.in. na zamazywaniu twarzy przypadkowych przechodniów i numerów rejestracyjnych pojazdów w celu ochrony prywatności, jak również przetwarzaniu i dokładnym łączeniu obrazów w panoramy 360 stopni.

Więcej:Googlemapy