HP ProBook 5330m

Jeżeli ktoś szuka solidnego i zarazem łatwego do przenoszenia notebooka, to warto zainteresować się 13-calowym produktem od HP. Jest nim model 5330m z serii ProBook, który należy do linii urządzeń biznesowych. Wygląd zewnętrzny oraz charakter modelu 5330m od pierwszego wejrzenia przynosi skojarzenie z produktem firmy Apple, również z określeniem Pro w nazwie. Obudowa wykonana z aluminium oraz podświetlana klawiatura wyspowa to najbardziej zbliżone podobieństwa.
HP ProBook 5330m

Wysokie natężenie hałasu podczas pracy przy pełnym obciążeniu to największa wada tego modelu.

Wysokie natężenie hałasu podczas pracy przy pełnym obciążeniu to największa wada tego modelu.

Konstrukcja komputera bazuje na wydajnym, dwurdzeniowym procesorze Intel Core i5-2520M, który taktowany jest zegarem 2,5 GHz i dysponuje zintegrowanym układem graficznym Intel GMA HD 3000. Urządzenie wyposażono w matowy ekran o przekątnej 13,3 cala i rozdzielczości 1366×768 pikseli. Do komputera można podłączyć zewnętrzny monitor lub nowoczesny telewizor poprzez złącza D-Sub i HDMI.

ProBook 5330M nie należy do najlżejszych trzynastek, lecz waży znacznie mniej od konkurencyjnego MacBook'a Pro.

ProBook 5330M nie należy do najlżejszych trzynastek, lecz waży znacznie mniej od konkurencyjnego MacBook’a Pro.

W komputerze zainstalowano 4 GB pamięci RAM DDR3 1333 MHz w postaci pojedynczego modułu SO-DIMM. Pamięć operacyjną można łatwo rozszerzyć do 8 GB dzięki jednemu wolnemu slotowi. Do przechowywania danych w testowanej wersji (LG724EA) wykorzystano szybki dysk SSD o pojemności 128 GB. Poza tym na wyposażeniu znajdziemy trzy złącza USB 2.0, czytnik kart pamięci oraz kamerę internetową. W przypadku zastosowania nowoczesnego i szybkiego dysku SSD nieco dziwi brak w testowanym modelu szybkich złączy USB 3.0 oraz eSATA. Za to na uwagę zasługuje rozbudowana komunikacja w postaci kontrolerów sieci LAN, Wi-Fi oraz modemu 3G z odbiornikiem GPS. Jak na biznesowy notebook dla profesjonalistów przystało, ProBook 5330m został wyposażony w zaawansowany system chroniący dostęp do danych oraz antykradzieżowy. Wśród nich znalazły się rozwiązania sprzętowe takie jak czytnik linii papilarnych oraz moduł szyfrujący – TPM oraz funkcje przechowywania haseł, rozpoznawania twarzy, bezpiecznego usuwania plików oraz ochrony prywatności. Poza tym komputer ma system Intel Anti Theft, który pozwala namierzyć i zdalnie zablokować skradziony komputer.

Wydajność graficzna jest na przeciętnym poziomie z racji wykorzystywania tylko zintegrowanej grafiki w procesorze (Intel GMA HD 3000).

Wydajność graficzna jest na przeciętnym poziomie z racji wykorzystywania tylko zintegrowanej grafiki w procesorze (Intel GMA HD 3000).

Podobnie jak w innym modelu 8460p z biznesowej serii EliteBook, konstruktorzy HP zastosowali bardzo wygodne rozwiązanie dostępu do wnętrza komputera. W przypadku ProBooka 5330m jest to nieco bardziej skomplikowane – trzeba użyć śrubokrętu lecz w dość łatwy sposób można dostać się do wszystkich ważnych podzespołów komputera. Praktycznie cała obudowa komputera została wykonana z metalu co nadaje jej solidności i bardziej profesjonalnego wyglądu. Pomimo tego urządzenie nie jest nadzwyczaj ciężkie i waży mniej (1834 g) niż konkurencyjny Apple MacBook Pro 13″ (2041 g).

Ogólna wydajność może zachwycać, ale jest to przede wszystkim zaleta szybkiego dysku SSD, co widać też po konkurencyjnym Lenovo ThinkPad X1, który także wyróżnia się wysokim wynikiem w PCMark'u.

Ogólna wydajność może zachwycać, ale jest to przede wszystkim zaleta szybkiego dysku SSD, co widać też po konkurencyjnym Lenovo ThinkPad X1, który także wyróżnia się wysokim wynikiem w PCMark’u.

Wyniki testów plasują testowany model dość wysoko w naszym rankingu pod względem ogólnej wydajności. Szczególnie widać to po wysokim wyniku jaki komputer osiągnął w teście PCMark Vantage – 12037 punktów. Dla porównania konkurencyjny Apple MacBook Pro z procesorem z nieco wyższej półki – Intel Core i7-2620M, otrzymał “tylko” 6936 punktów. Taka różnica to między innymi zasługa bardzo szybkiego dysku SSD, który prawie dwukrotnie przyspiesza transfer danych w systemie w porównaniu z tradycyjnym dyskiem HDD. Jednakże nieco słabsze osiągi procesora Core i5-2520M w porównaniu ze wspomnianym Core i7-2620M widać po wyniku w teście 3DMark Vantage CPU Score, gdzie odpowiednio uzyskano 9171 (HP) oraz 9488 (Apple).

Ponad trzy godziny odtwarzania filmu z DVD to wynik dobry lecz słabszy od najbardziej energooszczędnych konkurentów.

Ponad trzy godziny odtwarzania filmu z DVD to wynik dobry lecz słabszy od najbardziej energooszczędnych konkurentów.

Do zasilania komputer wykorzystuje litowo-jonową baterię o pojemności ok 2800 mAh. Jest to raczej mało jak na współcześnie stosowane ogniwa, których pojemność średnio wynosi ok 4000-5000 mAh. Dla porównania we wspomnianym modelu Apple użyto ogniwa o pojemności ponad dwa razy większej (5800 mAh). Mimo to wyniki pomiaru długości czasu pracy MacBook’a nie odbiegają tak bardzo od konkurencyjnego ProBook’a. Komputer HP podczas odtwarzania filmu z zewnętrznego napędu DVD pracował przez 186 minut na baterii, a wyposażony we własny napęd MacBook niecałe pół godziny dłużej. Jeszcze mniejsza różnica jest w przypadku oszczędnej pracy, gdzie komputer HP działał na baterii przez 385 minut, a jabłkowy przeciwnik tylko kwadrans dłużej. Tak przyzwoite osiągi na “małej” baterii są zasługą przede wszystkim bardziej energooszczędnych podzespołów, między innymi dysku SSD.

Prawie sześć i pół godziny podczas pracy biurowej to również dobry wynik zważywszy na fakt, że bateria ma raczej małą pojemność (2770 mAh).

Prawie sześć i pół godziny podczas pracy biurowej to również dobry wynik zważywszy na fakt, że bateria ma raczej małą pojemność (2770 mAh).

Podsumowując 13,3-calowy ProBook 5330m to solidny komputer, który zapewnia wysoką wydajność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa. Jest to również ciekawą propozycją dla użytkowników, którzy pożądliwie patrzą na profesjonalny produkt ze znaczkiem jabłuszka, ale nie przekonuje ich jego wyższa cena.

Karol Kulas

Więcej:HP