HTC Salsa

Wszystko się kręci wokół Facebook-a: również telefon HTC Salsa jest dzięki przyciskowi Facebook i bogatym dodatkom dostosowany do wymogów sieci społecznościowych. Chociaż ma on parę minusów, w teście okazuje się być solidnym telefonem z Androidem, przeznaczonym dla młodszych użytkowników.
HTC Salsa

HTC Salsa: telefon z Androidem do korzystania z sieci społecznościowych.

HTC Salsa: telefon z Androidem do korzystania z sieci społecznościowych.

Na pierwszy rzut oka HTC Salsa wygląda przyzwoicie. Od razu wpada w oko mały przycisk ze znaną literką “F” pod wyświetlaczem, który uruchamia bezpośrednio aplikację do Facebook-a. Praktyczny, zintegrowany klient informuje użytkownika o nowych wpisach na jego tablicy i pozwala błyskawicznie zmieniać status, publikować zdjęcia oraz czatować ze znajomymi. Kontakty z Facebook-a można łatwo synchronizować i automatycznie zapisywać w książce telefonicznej. Kto chciałby Facebook-a używać codziennie w swoim telefonie, doceni bogate możliwości Salsy. W przeciwieństwie do innych telefonów z Androidem klient Facebook-a w HTC Salsa jest zdecydowanie wygodniejszy i ma ogólnie lepsze narzędzia edycyjne dla tej największej na świecie sieci społecznościowej.

W plecy z wydajnością

Ten solidny telefon z Androidem został zrobiony w kompaktowym formacie (109x59x12 milimetrów) i jest przy tym lekki (120 g). Dotykowy ekran LCD o przekątnej 3,4 cala reagował w teście wprawdzie precyzyjnie, ale w porównaniu z innymi super-smartfonami reakcje na komendy wprowadzane palcami nie były szczególnie szybkie. Również ogólna wydajność Salsy pozostawia gdzieniegdzie trochę do życzenia. Na przykład w naszych testach pomiaru pracy na najwyższych obrotach potrzebował prawie dwóch sekund, aby uruchomić przeglądarkę.

Android 2.3.3, WLAN, HSDPA

Dzięki najnowszej wersji Androida 2.3.3 oraz interfejsowi Sense (wersja 2.1) HTC Salsa okazuje się telefonem bardzo intuicyjnym w obsłudze. Dodatkowo użytkownik ma do dyspozycji niezliczone możliwości indywidualnych ustawień. Jeśli chodzi o oprogramowanie, obecnie jest na rynku ponad 250 tysięcy aplikacji dla Androida. Dzięki połączeniom WLAN (b/g/n), UMTS z HSDPA oraz interfejsom Bluetooth 3.0 i USB 2.0 użytkownik ma możliwość niemal nieograniczonej wymiany danych. Podczas gdy przeglądarka osiągnęła dobry wynik, ładując nasza stronę testową w połączeniu WLAN w 5 sekund, to na całkowite jej załadowanie w sieci mobilnej potrzebowała aż 18 sekund. Również maksymalna szybkość przesyłania, wynosząca 384 kbit/s, jest raczej słaba jak na telefon dla Facebook-a.

Aparat: pokazał w teście słabe strony

Aparat: pokazał w teście słabe strony

Słabe zdjęcia w przyciemnionym świetle

5-megapikselowy aparat wbudowany w HTC Salsa nadaje się właściwie do robienia zdjęć jedynie przy dobrych warunkach oświetleniowych. Nasze testowe zdjęcia zrobione w laboratorium CHIP-a odkryły słabe punkty tego aparatu – zdjęcia w słabym świetle; lampa błyskowa LED kiepsko doświetla ciemniejsze motywy, które po zrobieniu zdjęcia stają się rozmyte i nieostre. Ograniczeniem nagrań wideo jest rozdzielczość 720×480 pikseli – to mniej niż jest w stanie wyświetlić stary telewizor PAL. Dzięki umieszczonej z przodu kamerze VGA oraz zainstalowanej aplikacji działającej w połączeniu WLAN i sieci mobilnej można prowadzić też rozmowy wideo. Czat wideo w Facebook-u nie jest jednak na razie możliwy.

Zdjęcie testowe

Zdjęcie testowe
Zdjęcie testowe

Zdjęcie testowe

Wytrzymały, ale słaba akustyka
Wydajność HTC Salsa w teście akumulatora okazała się miłym zaskoczeniem – około 4 godziny i 45 minut rozmowy na pełnym obciążeniu GSM. Również czas pracy w Sieci, wynoszący sześć i pół godziny jest wart uwagi. Za to długo trwa naładowanie Salsy: pusty akumulator trzeba ładować do pełna przez dobre trzy godziny.

Nie zadowoliła nas także akustyka. W telefonie, z powodu lekkich szumów otoczenia i metalicznego dźwięku, rozmówca nie był dostatecznie zrozumiały. Dodatkowo głośniki wyraźnie brzęczały.

Podsumowanie
HTC Salsa jest kompaktowym smartfonem z Androidem pomyślanym dla użytkowników komórek, którzy często i chętnie korzystają podczas podróży z największej na świecie sieci społecznościowej. Nawet jeśli w teście Salsa wykazała pewne braki, to ostatecznie jest to solidny telefon z Androidem przeznaczony dla młodszych użytkowników. Tylko aktualna cena 1370 zł bez umowy (stan z dnia 31.08.2011) wydaje nam się trochę za wysoka.

Alternatywa
Jeżeli Waszym priorytetem przy zakupie telefonu jest doskonałe funkcjonowanie Facebook-a, ale wolicie pisać posty na swojej tablicy na mechanicznej klawiaturze, w grę wchodzi tylko HTC ChaCha. Ten siostrzany model Salsy oferuje właściwie takie samo wyposażenie, z jedną tylko różnicą – pod wyświetlaczem znajduje się pełna klawiatura QWERTY. Model ChaCha można kupić obecnie w sklepach internetowych za niewiele ponad 800 zł bez umowy (ZOBACZ PORÓWNANIE).

HTC Salsa

Solidny telefon do Facebooka z dobrym czasem pracy na akumulatorze, ale słabym aparatem i akustyką.

PLUSY:

Bogata funkcjonalność dla Facebook-a
Android 2.3 + interfejs Sense
Wytrzymały akumulator

MINUSY:
Kiepska jakość zdjęć przy słabym świetle
Przeciętna jakość rozmów
Wysoka cena

Więcej:HTCsmartfony