IFA 2011 – czym zachwycimy się w tym roku?

To właśnie na tych targach Albert Einstein wygłosił swoje przemówienie na temat przyszłości radia (1930), na IFA zaprezentowano po raz pierwszy na świecie magnetyczne taśmy (1935), kolorowe telewizory PAL (1967), odtwarzacze CD (1981), czy telewizję cyfrową (1995)… Robi wrażenie, prawda?
IFA 2011 – czym zachwycimy się w tym roku?

Co zobaczymy w tym roku? Dobre pytanie. Nie wszystkie informacje zostały jeszcze oficjalnie potwierdzone, jednak kto nie lubi czytać o komputerowych plotkach i domysłach?

Zacznijmy od potwierdzonych przecieków:

Sony

Sony w tym roku pokaże swoje 2 tablety z Androidem. Sony Tablet S, znany wcześniej jako S1, alowym wyświetlaczem i procesorem Nvidia Tegra 2 ma kosztować 479$. Drugie urządzenie – Sony Tablet P, znany wcześniej jako Sony S2 to coś bardziej nietypowego. S2 będzie składanym tabletem, wyposażonym w dwa 5,5-calowe ekrany o rozdzielczości 1024 x 480 i podobnie jak S1, urządzenie wyposażone będzie w procesor Nvidia Tegra 2.

Oprócz tabletów z Androidem 3.0, Sony z pewnością pochwali się najnowszym czytnikiem e-booków, o jakże łatwej do zapamiętania nazwie Sony Reader Wi-Fi PRS-T1. Jego waga to zaledwie 168g, 9mm grubości i oferować ma aż miesiąc pracy na baterii.

Czytniki i tablety będą z pewnością królowały w tym roku w Berlinie, jednak nie będzie to jedyna atrakcja. Sony oprócz tego zaprezentuje Vaio L 3D (Vaio VPCL21S1E/B) – komputer all in one z 24 calowym monitorem Full HD Vaio LED. Do linii Vaio dołączy także nowy przenośny komputer z 15,5-calowym wyświetlaczem 3D.

Jeśli chodzi o bardziej przenośne urządzenia, które pozwolą użytkownikom w pełni korzystać z magii trzech wymiarów, na targach IFA zaprezentowany zostanie hełm trójwymiarowy Sony HMZ-T1. Powrót do przeszłości? Niewykluczone. Jednak z wyrobieniem opinii o tym urządzeniu, wolimy poczekać, aż dostaniemy je do testów.

SAMSUNG

Nie wiadomo, czy po ostatnich perypetiach patentowych z firmą Apple, Samsungowi uda się zaprezentować swoje wszystkie nowości w Berlinie, jednak ich lista jest nader imponująca.

Zacznijmy od nowej serii laptopów Samsunga – Series 7 Chronos. Z wyglądu “niepodobne zupełnie do nikogo”, ociekające aluminium i modnym designem urządzenia mają całkiem sensowną konfigurację sprzętową: Za wyświetlanie grafiki w Chronosach, odpowiadać będzie AMD Radeon HD6750M (1GB GDDR5, procesor to w zależności od wersji – czterordzeniowy Core i7 dla wersji 700Z5A, bądź nieco wolniejsza jednostka Intel Huron River Core i5 2467M dla modelu 700Z4A. Seria Chronos zostanie wyposażona w technologię Express Cache, co oznacza 8GB wbudowanej pamięci flash, która znacząco przyśpieszy pracę na komputerze.

Samsung Galaxy Q to tajemnicze urządzenie, które przed premierą zostało nazwane tabletofonem. Jeśli plotki się potwierdzą, będzie to androidowy mini-tablet z super AMOLEDowym wyświetlaczem o przekątnej 5,3 cala, z którego będzie można dzwonić. Jeśli to prawda, to Samsung planuje odnieść sukces w segmencie, w którym nie udało się to Dellowi ze swoim Streakiem.

Oprócz tego, na stanowisku Samsunga z pewnością pojawi się nowa odsłona Samsunga Galaxy S2 – LTE, do tego kolejne wersje obecnie produkowanych tabletów i… Tablet Samsung Series 7 Slate, czyli przenośne urządzenie z Windowsem 7.

HTC

Z pewnością niektórzy z Was mają nadzieję na premierę telefonów HTC z Windows Phone 7.5 Mango. Jeśli plotki się potwierdzą, to nowe telefony HTC zostaną zaprezentowane jeszcze w tym tygodniu. Do tego, w sieci mówi się o HTC Puccini – 10 calowym tablecie z dwurdzeniowym procesorem 1,5GHz i gigabajtem pamięci RAM. Jak widać, HTC Flyer nie będzie jedynym tabletem tego producenta. I całe szczęście.