Internauci wskrzesili program SETI

Zabrakło rządowych i prywatnych pieniędzy na szukanie pozaziemskich form życia. Internauci pomogli.

Czy jest tam kto... ?

Czy jest tam kto… ?

SETI (Search for Extra-Terrestrial Intelligence) to program naukowy, którego zadaniem jest nasłuchiwanie sygnałów radiowych i świetlnych z kosmosu. Po co? A nuż widelec, wśród kosmicznego szumu, znajdziemy fale radiowe pochodzące od inteligentnych form życia.

Jak nietrudno się domyśleć, tego typu nasłuch kosztuje mnóstwo pieniędzy. A nikt chętnie nie łoży pieniędzy na szukanie małych, zielonych ludzików pośród gwiazd. Ratunkiem miała być własna sieć teleskopów ATA (Alien Telescope Array), ale nie starczyło pieniędzy. SETI potrzebuje milion dolarów rocznie na działania naukowe i kolejne 1,5 miliona na działanie teleskopów. Na drugi cel zabrakło pieniędzy.

Do akcji wkroczyli internauci. W ciągu 40 dni udało im się zebrać 200 tysięcy dolarów od 200 tysięcy ludzi. Wśród darczyńców znalazła się Jodie Foster, aktorka, która grała główną rolę we wspaniałym filmie Kontakt, opowiadającym o działalności SETI i hipotetycznej sytuacji wykrycia sygnału od obcych. Zbiórka nadal trwa, ale decyzja o wybudzeniu ATA z hibernacji już zapadła. Co nas, prywatnie, bardzo cieszy.