Nokia E6

Zupełna nowość: Nokia stworzyła ten biznesowy telefon na bazie klasycznego, blokowego designu, wyposażyła go w klawiaturę QWERTY, którą połączyła z dotykowym ekranem oraz nowym systemem operacyjnym Symbian “Anna”. Czy ta symbioza przyniesie telefonowi zwycięstwo, czy trochę z nim przedobrzyli?
Nokia E6

Nokia E6: biznesowy telefon z dotykowym ekranem i przyciskami.

Nokia E6: biznesowy telefon z dotykowym ekranem i przyciskami.

Sprawdzony design, mocna obudowa, bardzo dobrze dopasowana klawiatura – od razu widać, że E6 to biznesowa Nokia. Ten pierwszy biznesowy telefon z najbardziej aktualnym systemem operacyjnym Symbian Anna wygląda łudząco podobnie do popularnych poprzedników – Nokii E72 i E71. Jedyną dużą różnicę stanowi dotykowy ekran umieszczony nad pełną klawiaturą. Przekątna tego horyzontalnego ekranu LCD wynosi prawie 2,5 cala, a jego rozdzielczość 640×480 pikseli. W laboratorium CHIP-a reagował on precyzyjnie na dotyk, a wyniki jego pomiarów okazały się przyzwoite. To wszystko sprawia, że ten odpowiednio jasny wyświetlacz E6 zajmuje w testowym rankingu drugie miejsce. Jaśniejszy jest tylko telefon BlackBerry Torch.

Świetna, pełna klawiatura, przemyślane przyciski szybkiego dostępu

Oprócz dotykowego wyświetlacza, do najlepszych cech tego telefonu z Symbianem zalicza się także pełna klawiatura. Wszystkie teksty w E6 wprowadza się za pomocą klawiatury QWERTY więc zrezygnowano zupełnie z klawiatury wirtualnej. Klawisze mogłyby być – jak na nasz gust – trochę większe, ale za to reagują one błyskawicznie, a punkt ich nacisku jest dobry. Praktycznym rozwiązaniem są klawisze szybkiego dostępu do poczty, kontaktów, kalendarza i nagrywania audio.

Godny pochwały biznesowy pakiet

Użytkownicy E6 mogą po raz pierwszy cieszyć się wynikami współpracy Nokii i Microsoftu. Są więc dostępne – fabrycznie zainstalowane – funkcje dla komunikatorów, łącznie z komunikatorem Microsoft Communicator Mobile, wymiany plików, oraz udostępniania (Sharepoint). Do innych biznesowych funkcji E6 należy sprzętowe zabezpieczenie danych, dostęp do Intranetu poprzez VPN oraz nowe funkcje poczty elektronicznej. Można na przykład proponować spotkania i odpowiadać na propozycje spotkań bezpośrednio za pomocą kalendarza. Niemal zupełnie nieużyteczna w biznesie okazała się w naszym teście wersja Quick Office. Nie można edytować prezentacji przygotowanych w MS Power Point, ani otworzyć plików zapisanych w Wordzie i Excelu 2010.

Symbian Anna z pięcioma ekranami głównymi

W przeciwieństwie do innej nowości z Symbianem – X7 – Nokia E6 ma łącznie pięć ekranów głównych, ponieważ na mniejszym ekranie siłą rzeczy może zmieścić się mniej ikonek. Porusza się po nich pocierając palcem po ekranie albo używając 5-kierunkowego przycisku. Po dłuższym naciśnięciu na dotykowy ekran można na ekranach głównych rozmieszczać według własnego uznania aplikacje i widgety. Prędkość pracy jest w porządku, pomimo tego, że E6 pozwala sobie czasem na przestój.

Przeglądarka: powolna i toporna

Chociaż Nokia E6 dysponuje sprawną technologią UMTS oraz odbiornikiem WLAN (b/g/n), praca w Sieci, w przeciwieństwie do innych topowych smartfonów, raczej nie sprawia frajdy. Podobnie ja ma to miejsce w przypadku Nokii X7 – również wyposażonej w Symbiana Anna – przeglądarka tego telefonu okazuje się toporna podczas ładowania strony i zoomowaniu. Za to E6 ma dobrą nawigację, która sprawdza się w trakcie jazdy po ulicach. Na pokładzie telefonu dostępna jest sprawdzona na całym świecie, darmowa nawigacja Nokia Ovi Maps w najnowszej wersji.

8-megapikselowy aparat i nagrywanie wideo w HD

Użytkownicy biznesowi, którzy podczas swoich podróży w interesach chętnie robią czasem zdjęcia, mogą cieszyć się 8-megapikselowym aparatem. Jakość zdjęć jest jednak raczej przeciętna, bo są częściowo nieostre, a w kiepskich warunkach oświetleniowych za ciemne. Za to jakość obrazu z kamery przeciwnie – E6 nagrywa fajne wideo w wysokiej rozdzielczości HD (720p).

Zdjęcie testowe nr 1

Zdjęcie testowe nr 1
Zdjęcie testowe nr 2

Zdjęcie testowe nr 2
Zdjęcie testowe nr 3

Zdjęcie testowe nr 3

Resztę multimedialnego wyposażenia uzupełniają między innymi dobrze brzmiący odtwarzacz MP3 oraz wewnętrzna pamięć o pojemności 8 GB, którą można rozszerzyć za pomocą kart microSD. Pamięci USB lub dyski twarde z własnym zasilaniem można podłączać przez złącze USB On The Go. Ale niezbędną do tego przejściówkę trzeba dokupić oddzielnie.

Dobre wyniki testu baterii i akustyki
E6 nie ma żadnych słabych stron jeśli chodzi o podstawową funkcjonalność: zarówno akustyka, jak i wydajność akumulatora pozwalają zdobyć telefonowi w teście dużo punktów. Czas pracy baterii podczas rozmowy i podczas pracy w Sieci wynosi w obu przypadkach około 5,5 godziny, co plasuje ten biznesowy telefon w górnej średniej całego rankingu smartfonów. Żaden konkurent szybko nie zagrozi E6 lepszą jakością rozmów, ponieważ zarówno w sieci stałej jak i po stronie telefonu dźwięk jest czysty i pozbawiony szumów.

Podsumowanie: ładna, klasyczna biznesowa komórka
Nokia dobrze zrobiła rezygnując w E6 z eksperymentowania. Finowie wyprodukowali udany, solidny, biznesowy smartfon, który łączy klasyczny styl i nowy system Symbian Anna przystosowany do telefonów z ekranem dotykowym. Dobre wykonanie, odpowiednia klawiatura, jasny wyświetlacz oraz najlepsze wyniki testu baterii i akustyki zapewniają temu telefonowi, który kosztuje około 1250 zł bez umowy, miejsce w pierwszej dwudziestce rankingu najlepszych, aktualnie telefonów komórkowych. Stałby jeszcze wyżej, gdyby miał lepszą przeglądarkę internetową i aparat.

Alternatywa
Jeżeli całkiem stawiacie na biznesową funkcjonalność telefonu z dotykowym ekranem, może kupicie raczej… Nokię E7. Ma ona szansę idealnie trafić w Wasze gusta. Ten telefon z wysuwaną klawiaturą QWERTY w formacie XXL oferuje świetną pełną klawiaturę, duży wyświetlacz, port HDMI i obszerny pakiet Office. Jego aktualna cena, to około 1250 zł bez umowy.

Nokia E6

Biznesowy smartfon – kombinacja dotykowego ekranu i klawiatury, utrzymany w klasycznej stylistyce. Jego wydajność w teście wypadła przekonująco.

PLUSY:
Świetna, pełna klawiatura
Jasny wyświetlacz
Wytrzymała bateria
Bardzo dobra akustyka
Porządny pakiet dla biznesu

MINUSY:
Męcząca przeglądarka internetowa
Nieszczególna jakość zdjęć