Test praktyczny: Samsung Galaxy Tab 10.1 (GT-P7500)

Po wejściu Samsunga na rynek tabletów z kompaktowym i udanym urządzeniem Galaxy Tab 7, które miało miejsce około roku temu, koreański producent zamierza wypuścić większy tablet Galaxy Tab 10.1 i zrobić go bezpośrednim konkurentem iPad-a. Nowy Samsung 10.1 jest znacznie szczuplejszy i jeszcze cieńszy od iPad-a 2. Jednak wyposażenie jest okrojone, tzn. zamiast bardzo dobrego aparatu z wersji GT-P7100 wbudowany został aparat o rozdzielczości tylko 3-megapikseli.
Test praktyczny: Samsung Galaxy Tab 10.1 (GT-P7500)

Samsung Galaxy Tab 10.1 z systemem Android 3.1.

Jak większość nowych 10,1-calowych tabletów z systemem Android 3 (Honeycomb), również Galaxy Tab 10.1 bazuje na platformie Tegra II Nvidii. Dwurdzeniowy procesor T20 dysponuje pamięcią operacyjną o pojemności 1 GB i dyskiem SSD o pojemności 16 GB. Pamięci tej nie można jednak rozszerzyć, jak to ma miejsce w przypadku innych tabletów, bo nie ma potrzebnych do tego czytników kart. Ale za to jest slot na karty SIM. Samsung wykorzystuje standardowy interfejs systemu Android 3 – producent udostępni aktualizację dla popularnego interfejsu TouchWiz.

Znane problemy z Androidem

Chociaż Samsung wypuszcza Galaxy Tab 10.1 z systemem Android 3.1 (Galaxy Tab 10.1 GT-P7100 był z wersją Android 3.0), luki, z którymi borykaliśmy się testując poprzednią wersją urządzenia, wciąż nie zostały naprawione: jak większość aktualnych tabletów z wersją Honeycomb, również ten tablet odtwarza tylko ograniczony zasób formatów muzyki i filmów. Do obsługiwanych formatów zaliczają się: wideo Flash, pliki MP4, MP3, OGG i format WAV. Wszystkie inne przetestowane przez nas formaty są przez odtwarzacz bardzo zniekształcane – odtwarzane bez dźwięku lub z mocnymi przeskokami. Pomaga tylko instalacja innego, dostępnego na rynku odtwarzacza, na przykład Mobo Player’a. Wydajność menu jest w porównaniu z urządzeniami z systemem Android 2.2, iOS, czy systemem operacyjnym tabletu Blackberry wyraźnie niższa – denerwujące są znaczne opóźnienia podczas przewijania menu. Wprawdzie czujniki zamontowane w tablecie działają dobrze, jednak zawsze reagują z małym opóźnieniem. Za to przeglądanie Internetu w wersji Android 3.1 zostało wyraźnie poprawione: otwieranie stron przebiega sprawnie a przewijanie działa jak z płatka. Powiększanie, które stanowi znaczący problem tabletów z Androidem 3.0, w Galaxy Tab 10.1 również nie sprawia trudności, wszystko przebiega płynnie.

Samsung Galaxy Tab 10.1: opcjonalnie z białym panelem tylnym.

Super-wyświetlacz, ale długi czas ładowania

Rozdzielczość odblaskowego wyświetlacza o przekątnej 10,1 cala, obsługującego HD Ready, wynosi 1280×800 pikseli. Podczas pomiarów w naszym laboratorium wyświetlacz wydawał się dopracowany: zdobywa punkty dzięki bardzo dobrej jasności o wartości 313 Cd/m2 i doskonałemu kontrastowi szachownicy, który wynosi 162:1. Również subiektywne wrażenia wizualne są jak najlepsze – denerwujący efekt odbijania światła został w tablecie 10.1 zredukowany znacznie bardziej niż u konkurencji – lepszego wyświetlacza nie widzieliśmy jak na razie w żadnym innym tablecie.

W przypadku tabletu, czyli urządzenia przenośnego, czas pracy na baterii powinien być obowiązkowo jak najdłuższy. W przypadku Galaxy Tab 10.1 GT-P7100 okazuje się jednak, że jest inaczej i tablet wytrzymuje około 5 godzin – jest to wynik co najwyżej przeciętny. Poza tym ładowanie trwa dłużej niż sama praca na baterii. Kiedy bateria jest rozładowana potrafi on się wyłączyć nawet będąc podłączonym do sieci, bo w trybie pracy zużywa więcej prądu niż jest w stanie doładować. Nie inaczej wygląda to w przypadku Galaxy Tab 10.1 GT-P7500: procent naładowania akumulatora spada także podczas oglądania wideo, chociaż urządzenie jest podłączone do prądu. Przyczyną tego jest prawdopodobnie o 10 W za mała moc zasilacza, który najwyraźniej dostarcza tabletowi za mało prądu. Problem ten znika za to podczas korzystania z Internetu. Ładowanie za pomocą portu USB zwyczajnie nie działa.

Dostęp do własnych sklepów

Oprócz standardowego dostępu do aplikacji napisanych dla Androida, Samsung Galaxy Tab 10.1 oferuje teraz dostęp do sporej ilości innych sklepów – ta funkcjonalność nazywa się Hubs. Są to pogrupowane tematycznie dodatki, takie jak sieci społecznościowe (“Social Hub”), sklep muzyczny oferujący ponad 13 milionów piosenek (“Music Hub”) oraz pobieranie e-booków (“Readers Hub”) – cyfrowych książek, dostępnych przeważnie po angielsku, magazynów i czasopism. Po aktualizacji jest dostępny również “Games Hub”, czyli dodatek oferujący gry. Jednak każdy Hub wymaga oddzielnej rejestracji.

Samsung Galaxy Tab 10.1: szczuplejszy od iPad-a 2.

Wyposażenie: żadna rewelacja

Tak samo jak tablet Samsung 10.1 GT-P7100 również model GT-P7500 jest wyposażony w najlepsze interfejsy komunikacyjne: superszybkie, bezprzewodowe połączenia z Siecią za pomocą WLAN n, UMTS (HSPA) i GPRS, moduł Bluetooth i odbiornik GPS. Za pomocą protokołu DLNA nawiązuje on także połączenie z urządzeniami domowej rozrywki i może odtwarzać wideo oraz muzykę, jednak tylko w ograniczonej ilości formatów, o czym wspominaliśmy wcześniej. Samsung oświadcza, że wersja wyposażona tylko w WiFi pojawi się w ciągu najbliższych tygodni.

W obudowie nie został jednak zintegrowany ani port USB, ani złącze HDMI, ani czytnik kart pamięci. Na dolnej krawędzi obudowy znajduje się firmowe złącze Multiport, przez które za pomocą specjalnego kabla i odpowiedniej przejściówki (oba dostępne opcjonalnie) można podłączyć czytnik kart pamięci.

Podsumowanie

Samsung Galaxy Tab 10.1 GT-P7500 jest bardziej elegancki i szczuplejszy od wersji GT-P7100 i przypada do gustu dzięki fajnemu wykonaniu i wyświetlaczowi wysokiej klasy. System Android 3.1 to minimalne ulepszenia, ponieważ luki Androida 3 w zakresie wydajności i ilości obsługiwanych formatów nie zostały wyeliminowane. Dopóki Google nie przebuduje całkowicie swojego systemu operacyjnego, ich zapędy, aby znaleźć się na pierwszym miejscu, które zajmuje obecnie iPad 2 Apple’a, nie rokują powodzenia.

Alternatywa

Jeżeli nie rażą Was wady Androida 3, powinniście pomyśleć o tablecie Acer Iconia Tab A500. Ten 10,1-calowy tablet jest wprawdzie trochę grubszy i cięższy, ale za to oferuje dwa pełne porty USB (jeden z nich to nawet USB host), wyjście HDMI, elegancką obudowę z aluminium oraz o wiele szybsze czasy ładowania akumulatora. Jest przy tym o kilkaset złtych tańszy od prezentowanego Galaxy Tab-a 10.1 GT-P7500.

Samsung Galaxy Tab 10.1 (GT-P7500)

Bardzo cienki i lekki tablet o przekątnej 10,1 cala, bazujący na platformie Tegra 2, wyposażony w system Android 3.1, 3-megapikselowy aparat i bardzo dobry wyświetlacz. Nie jest on jednak w stanie odtwarzać wielu popularnych formatów video ani nie jest wolny od znanych już wad systemu Android 3.

PLUSY:

Bardzo szczupły
Bardzo lekki
Bardzo dobry wyświetlacz
Bardzo dobre wykonanie

MINUSY:
Długie czasy ładowania
Odtwarza mało formatów wideo