Sony Ericsson Xperia neo

Atrakcyjne funkcje multimedialne, najnowsza wersja systemu operacyjnego Android, doskonała akustyka: Sony Ericsson Xperia neo zaskakuje w teście i pokonuje nawet drozszego smartfona Sony – Xperia Arc.
Sony Ericsson Xperia neo

Xperia neo wygląda na pierwszy rzut oka jak mała Xperia arc. Tył jest lekko wygięty na zewnątrz, a cały smartfon jest utrzymany w ciemnej i eleganckiej kolorystyce. Pierwszy plus testowemu urządzeniu należy się ewidentnie za wygląd i wykonanie.

Xperia neo to pierwszy telefon komórkowy marki Sony Ericsson, który ma na pokładzie system Android 2.3.3. System operacyjny Google’a bardzo dobrze komponuje się z nowym interfejsem Sony Ericsson’a. Obsługa jest intuicyjna, a przede wszystkim bardzo płynna. To zasługa szybkiego procesora taktowanego z częstotliwością 1 GHz i pamięci RAM o pojemności 512 MB, które zapewniły Xperii najlepszy wynik w teście wydajności. Nawigacja po menu, uruchamianie najnowszych gier napisanych pod Androida, czy też otwieranie aplikacji – wszystko to chodzi płynnie.

Wyświetlacz: “Bravia engine” nie oferuje zbyt dużo

Wyświetlacz TFT o przekątnej 3,7 cala i rozdzielczości 854×480 pikseli powinien dzięki stworzonej przez Sony technologii “Mobile BRAVIA Engine” renderować autentyczne i wyraźne obrazy. W naszym teście wyświetlacza zajął on jednak średnią pozycję. Wyłączony wyświetlacz bardzo mocno odbija światło, zakres kolorów i kontrast są w porządku. Oceniając subiektywnie, kolory na wyświetlaczu wyglądają na ostre i intensywne, a małe czcionki są dobrze czytelne. Bardzo spodobała nam się szybkość reakcji telefonu na wprowadzanie danych za pomocą dotykowego ekranu. Komendy wprowadzane za pomocą techniki wielodotykowej oraz palcami są wykonywane natychmiast.

Aparat: dobry przy świetle dziennym

Czujnik obrazu “Exmor R” ma za zadanie zapewnić przy słabym świetle zdjęcia ostre jak brzytwa. W teście ten 8,1-megapikselowy aparat sprawuje się lepiej niż ten z modelu Xperia Arc. Przy świetle dziennym aparat robi dobre zdjęcia. Ostrość i odwzorowanie kolorów są bez zarzutu.

Nasze zdjęcia testowe, robione przy sztucznym oświetleniu, pokazują jednak, że czujnik Exmor nie likwiduje jednak nieostrości ani rozmycia na zdjęciach. Nagrywanie wideo w rozdzielczości HD (720p) robi natomiast dobre wrażenie dzięki nieprzekłamanym kolorom. Również elementy w głębi są bardzo ostre. Wszystkie te detale można podziwiać na dużym ekranie np. telewizora LCD dzięki dostępnemu w Xperii neo wyjściu HDMI

Zdjęcie testowe nr 1

Zdjęcie testowe nr 1
Zdjęcie testowe nr 2

Zdjęcie testowe nr 2
Zdjęcie testowe nr 3

Zdjęcie testowe nr 3

Płynne narzędzie do przeglądania Internetu wyposażone w fajne aplikacje multimedialne

Przeglądarka daje czadu na YouTubie – smartfon potrzebuje w połączeniu WLAN tylko 4,5 sekundy na kompletne załadowanie i wyświetlenie testowej strony zajmującej 600 KB. Wygląd stron nie pozostawia niczego do życzenia.

Jeśli chodzi o aplikacje, ten smartfon jest wyraźnie przeznaczony do obsługi multimediów. Odtwarzacz MP3, w połączeniu z wygodnymi dousznymi słuchawkami, które są dołączone do zestawu, zapewnia doskonały dźwięk. Za pomocą usługi Sony Ericsson Timescape można na ekranie startowym umieszczać wiadomości, Facebooka i inne aplikacje oraz je przewijać. Dostępny z poziomu home w menu odtwarzacz multimediów zapewnia bezpośredni dostęp do wszystkich zapisanych w telefonie plików wideo, zdjęć i muzyki.

Dobra jakość rozmowy, wytrzymała bateria
Xperia neo pokazuje swoje zdolności w podstawowym zakresie. Zrozumiałość, dźwięk i głośność są w trakcie rozmowy cały czas na dobrym poziomie. Jedynie głośnik grzeszy przeciętną, ale mimo wszystko wciąż akceptowalną czystością dźwięku. Głosy są wprawdzie zrozumiałe, ale brzmią głucho i nienaturalnie.

Xperia neo pokazała w testach laboratorium CHIP-a liczne zalety. W teście pracy w Internecie akumulator wytrzymał prawie dziewięć godzin ciągłego surfowania przy ustawionej na sto procent jasności wyświetlacza. Wynik czasu rozmowy, to wyższa średnia – prawie pięć godzin. Czas naładowania do pełna baterii jest ekstremalnie krótki – wynosi 101 minut, czyli tylko o jedną minutę więcej niż zwycięski w tej kategorii telefon Nokia C6.

Podsumowanie: zaskakująco dobry
Sony Ericsson Xperia neo wywalczył sobie bardzo dobrą lokatę w pierwszej piątce naszego rankingu smarfonów, wykazując we wszystkich kategoriach bardzo dobrą wydajność. Stoi nawet minimalnie wyżej od drozszej Xperii Arc ponieważ wyniki testu jego aparatu, baterii i akustyki są wyraźnie lepsze. W dodatku ten multimedialny telefonu o wysokiej jakości ma przystępną cenę. Sklepy online chcą obecnie za niego około 1460 zł bez umowy a tendencja jest spadkowa.

Alternatywa
Jeżeli chcecie za tą samą cenę kupić smartfona z 4-calowym wyświetlaczem i tak samo dobrym wyposażeniem, polecamy Samsunga Galaxy S. Dawny zwycięzca naszego rankingu cały czas jest godny polecenia dzięki swoim nowoczesnym funkcjom, możliwości aktualizacji systemu do wersji Android 2.3. Pod wieloma względami niemal dorównuje on Xperii neo a jest tańszy a jego wyświetlacz AMOLED jest po prostu lepszy.

Sony Ericsson Xperia neo

Multimedialna rakieta z Androidem 2.3.3, która oprócz wysokiej wydajności i bogatego wyposażenia oferuje też dużą wytrzymałość i dobrą jakość rozmów.

PLUSY:
Stabilna przeglądarka i tempo pracy
Wytrzymała bateria
Kamera nagrywająca w HD + wyjście HDMI
Wysoka jakość rozmów

MINUSY:
Problemy z jakością zdjęć przy słabym oświetleniu