Tego nie możesz przegapić! Najciekawsze informacje z mijającego tygodnia [01.08 – 05.08]

Z Gmaila, a konkretnie, z webmaila obsługującego tę pocztę, możemy od dziś w naszym kraju wykonywać połączenia na telefony stacjonarne i komórkowe. Usługa nie jest darmowa: koszt rozmowy uzależniony jest od jej czasu trwania, a rozliczać możemy się w euro, funtach, kanadyjskich dolarach i amerykańskich dolarach).Cennik dostępny jest na podwitrynie Google.
Tego nie możesz przegapić! Najciekawsze informacje z mijającego tygodnia [01.08 – 05.08]

Apple ma już więcej gotówki, niż amerykański rząd

Apple jest teraz potężniejsze, niż kiedykolwiek – bogatsze nawet od amerykańskiego rządu. Sukces przede wszystkim na rynku telefonów komórkowych, tabletów, a także notebooków, pozwolił firmie z Cupertino na zgromadzenie 76 miliardów gotówki, podczas gdy rząd Stanów Zjednoczonych ma finansową rezerwę w wysokości 73 miliardów dolarów. Pomnażanie gotówki Apple rozpoczęło w 2005 roku, kiedy na koncie znalazło się 9 miliardów dolarów…

Nokia N9 w sklepach od połowy września

Tak przynajmniej informuje szwajcarski oddział operatora Orange, który już umieścił na swojej stronie internetowej kartę nowego produktu Nokii. Informacje operatora wydają się być najbardziej wiarygodnymi, chociaż już wcześniej jeden ze szwedzkich operatorów 3 Group zapowiadał pierwsze dostawy smartfona z MeeGo na 23 września, a jeden ze sprzedawców z Kazachstanu obiecuje Nokię N9 już od 19 sierpnia.

WiFi 802.22 z zasięgiem do 100 kilometrów!

To jedna z tych wiadomości, którą z ogromną przyjemnością możemy się z wami podzielić. Organizacja Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE), stojąca za takimi standardami jak Ethernet, Bluetooth czy WiMAX, właśnie zapowiada następną generację łączności WiFi – 802.22. Technologia ta pozwoli przesyłać dane z prędkością 22Mbps na odległość nawet do 100 kilometrów.

Zaniósł podróbkę MacBooka do sklepu Apple’a, by go naprawić…

Nie jesteśmy pewni, czy owy Chińczyk nie wiedział, że sprzedano mu podróbkę MacBooka Air, czy też z premedytacją zaniósł fałszywego notebooka do chińskiego Apple Store w Szanghaju, ale z pewnością był to chyba dotychczas najbardziej nietypowy klient firmy z Cupertino. Najciekawsze jest to, że pracownicy Apple’a mimo wszystko pomogli mu w naprawieniu podrobionego MacBooka Air, chociaż rzecz jasna, nie był w stanie okazać oryginalnego dowodu zakupu.

Trojan na Androida, który nagra twoje rozmowy

Trojan nie potrafi rozprzestrzeniać się samodzielnie. Udawać jednak może niewinną aplikację, którą znajdziemy w Android Market lub Internecie. Po zainstalowaniu rejestruje zapis rozmowy na karcie pamięci, wraz z informacją o jej czasie trwania i danymi rozmówcy, a następnie wysłać całość na zdalny serwer. Na razie aplikacji nie znaleziono na Android Market, biorąc jednak pod uwagę to, że programy nie są weryfikowane przez Google’a przed umieszczeniem, a jedynie usuwane po zgłoszeniu nadużyć, jest to zapewne kwestia czasu.

Samolot, który został wydrukowany

Inżynierowie z Uniwersytetu w Southampton stworzyli pojazd bezzałogowy, który w całości został wydrukowany, w tym skrzydła, elementy sterujące czy klapy dostępowe. Samolot został wydrukowany na drukarce EOS EOSINT P370, która jest zdolna do obróbki plastików i metali, budując je warstwa po warstwie. Po wydrukowaniu wszystkich komponentów, złożenie ich do kupy było kwestią minut, bez konieczności użycia narzędzi, opierając się wyłącznie na zatrzaskach.

Spakuj 250 znaków w SMS-ie, zamiast 160

Nowa, polska aplikacja pozwala “spakować” 250 znaków w sms-ie, zamiast standardowych 160. Jeżeli wiadomość zawiera znaki diakrytyczne lub jest napisana cyrylicą, można przesłać do 220 znaków zamiast 70. Dłuższe wiadomości są przesyłane jako wielosegmentowe. Do odczytu skompresowanych wiadomości można używać także innych aplikacji SMS/MMS.

Od dziś zadzwonisz z Gmaila na telefon stacjonarny i komórkowy

Usługa nie jest dostępna póki co dla wszystkich: trwa jej wdrażanie, które powinno się zakończyć za kilka dni. Jeżeli jest już dla ciebie dostępna, poznasz ją po zielonej słuchawce w webmailu Gmaila, wyświetlonej nad czatem. Co bardzo cieszy, użytkownicy kont powiązanych z Google Apps mają mieć dostęp do usługi od razu, bez konieczności czekania jak zawsze).

Chrome 13 szybszy niż sam użytkownik

Chrome ładuje już witryny tak szybko, że ciężko tu cokolwiek usprawnić. Wolnym ogniwem stajemy się my, użytkownicy. Dlatego też Google Chrome 13, dzięki mechanizmowi Instant Pages, stara się zgadnąć w który link klikniesz za chwilę, i podczas gdy ty jeszcze ogarniasz wzrokiem poprzednią witrynę, Chrome już sobie po cichu pobiera i renderuje następną. Usprawniony też został pasek adresu, który sprawniej prezentuje podpowiedzi podczas wpisywania adresu lub zapytania. Doszedł też podgląd wydruku w wersjach dla systemów Windows i Linux. Przeglądarka aktualizuje się automatycznie.

Eee PC X101 na MeeGo kosztuje 639 złotych!

Na polskim rynku netbook Eee PC X101 pojawi się w czwartym kwartale 2011 roku. Opierać się będzie na systemie operacyjnym MeeGo, a przeznaczony będzie przede wszystkim dla nastolatków i studentów, dla których najistotniejszy jest szybki i łatwy dostęp do Internetu. Wygodny i łatwy w użyciu interfejs nowego systemu operacyjnego MeeGo powstał, aby ułatwić korzystanie z komputera jako platformy komunikacji. Dzięki specjalnym aplikacjom dla Facebooka, Twittera i dedykowanemu komunikatorowi nawiązywanie znajomości i kontakt z przyjaciółmi jest banalnie prosty. System operacyjny MeeGo został wyposażony dedykowane aplikacje do Facebooka i Twittera, wbudowany komunikator internetowym oraz przeglądarkę Google Chrome umożliwiającą łatwe surfowanie w sieci. Daje ona także dostęp do szeregu usług chmurowych, takich jak asus vibe, asus appstore i popularny wirtualny dysk Dropbox.