Zotac GeForce GTX 560 AMP! Edition 1024MB GDDR5

Walka o klienta będącego w stanie wydać na kartę graficzną do 1000 zł trwa w najlepsze. Oferty obu producentów są bardzo zróżnicowane podobnie jak wydajność kart. Co zatem wybrać aby nie przepłacić? Odpowiedź nie jest prosta. W naszym rankingu staramy się zebrać i umieścić wszystkie karty graficzne dostępne na rynku ułatwiając tym samym podjęcie decyzji. Tym razem dodajemy do niego wysoko podkręconego GeForce GTX 560 od Zotac’ka.
Zotac GeForce GTX 560 AMP! Edition 1024MB GDDR5

Pod względem poboru prądu platformy karta Zotac'ka w wersji AMP! okazuje się najbardziej energochłonna pobierając ponad 40 W więcej niż podkręcony ENGTX560 DirectCU II TOP. Dla porównania Radeony pobierają aż 110 W mniej.

Pod względem poboru prądu platformy karta Zotac’ka w wersji AMP! okazuje się najbardziej energochłonna pobierając ponad 40 W więcej niż podkręcony ENGTX560 DirectCU II TOP. Dla porównania Radeony pobierają aż 110 W mniej.

Różnic pomiędzy kartami z serii Titanium oraz tych bez znaczna Ti na pierwszy rzut oka nikt z nas nie zobaczy, gdyż obie konstrukcje wykorzystują to samo PCB, a także, w większości przypadków, identyczny system chłodzenia. W odróżnieniu od droższego GTX 560 Ti jego uboższa wersja wyposażona została w 336 jednostki cieniujące zamiast 384. Zmianie uległy również częstotliwości pracy rdzenia oraz zegar jednostek cieniowania. Rdzeń GPU ma taktowanie na poziomie 810 MHz, a shadery 1620 MHz. Są to wartości minimalnie niższe niż w przypadku referencyjnych konstrukcji GTX 560 Ti oferujących odpowiednio 822 MHz i 1644 MHz. Wprowadzenie obu tych zmian pozwoliło również ograniczyć współczynnik TDP ze 170 do 150 W. Obie karty wykorzystują pracujące z natywną częstotliwością 1002 MHz pamięci GDDR5 komunikujące się przy pomocy 256-bitowej szyny danych.

Wynik w 3DMark Vantage jest na poziomie droższych GeForce GTX 560 Ti.

Wynik w 3DMark Vantage jest na poziomie droższych GeForce GTX 560 Ti.

Zotac którego mam okazję Wam zaprezentować od modelu standardowego odróżnia się chyba wszystkim – począwszy od układu chłodzenia, poprzez częstotliwości taktowania komponentów a na przebudowanym laminacie skończywszy. Zacznijmy jednak od kwestii widocznych. Aby możliwe było poprawne funkcjonowanie podkręconego Zotac’ka inżynierowie postanowili wykorzystać rozbudowany układ chłodzenia. Jego podstawową zaletą są umieszczone bezpośrednio na rdzeniu trzy rurki heat-pipe odprowadzające ciepło do umieszczonego nad nimi radiatora. Nad temperaturą pracy czuwają dwa 75-milimetrowe wentylatory podłączone do regulatora obrotów. Niestety, nie jest to rozwiązanie wystarczające do schłodzenia wersji AMP!. Karta jedynie w trybie 2D jest w stanie utrzymać przyzwoitą temperaturę 42°C, a także generować znośny hałas na znośnym poziomie 42,9 dB. W przypadku pełnego obciążenia karty rdzeń rozgrzewa się do niebotycznych 92°C, a wentylatory generują nawet 51 dB! Taki hałas może być dokuczliwy nawet podczas grania. O ile sam gracz może jeszcze ratować się słuchawkami, o tyle pozostali domownicy zapewne szybko stracą wyrozumiałość dla naszej pasji.

W Crysis Warhead AMP! przegrywa jedynie z podkręconymi GTX 560 Ti TOP oraz referencyjnym Radeonem HD 6950.

W Crysis Warhead AMP! przegrywa jedynie z podkręconymi GTX 560 Ti TOP oraz referencyjnym Radeonem HD 6950.

Jak już wspomniałem wyżej Zotac’ka oprócz samego układu chłodzenia od referencyjnych konstrukcji odróżnia dodatkowo częstotliwość pracy wszystkich komponentów. Jego rdzeń ze standardowych 810 MHz został podkręcony do wartości aż 950 MHz. Pamięciom dostały się dodatkowe 392 MHz ostatecznie zapewniając efektywną częstotliwość taktowania na poziomie 4400 MHz. Tak podniesione częstotliwości zegarów pozwalają karcie na konfrontację nie tylko z konkurencyjnymi Radeonami, ale również z podkręconymi GeForce’ami GTX 560 Ti.

Far Cry 2 w rozdzielczości Full HD działa niewiele wolniej niż na droższym, podkręconym GTX 560 Ti TOP Asusa.

Far Cry 2 w rozdzielczości Full HD działa niewiele wolniej niż na droższym, podkręconym GTX 560 Ti TOP Asusa.

Zawartość opakowania GeForce GTX 560 AMP! Edition również nie pozostawia wiele do życzenia. Oprócz przejściówki z sygnału cyfrowego na analogowy, znajdziemy tu przejściówkę mini HDMI – HDMI oraz dwa kable zasilające. Dla graczy umieszczony został tu również kupon na grę Assassin’s Creed: Brotherhood.

Również w DiRT2 AMP! radzi sobie bardzo dobrze wyprzedzając konkurencyjne Radeony, a także referencyjne karty Titanium.

Również w DiRT2 AMP! radzi sobie bardzo dobrze wyprzedzając konkurencyjne Radeony, a także referencyjne karty Titanium.

Zotac GeForce GTX 560 AMP! Edition jest kartą wydajną lecz niestety nie pozbawioną wad. Układ chłodzenia działa głośno nie oferując przy tym oczekiwanej skuteczności. Sytuację ratuje cena, która jest niższa od innych podkręconych kart z układem GeForce GTX 560, a także od kart bazujących na kości GeForce GTX 560 Ti, od których prezentowany AMP! jest szybszy. Dużym plusem karty Zotac’ka jest również 60-miesięczna gwarancja.

Grzegorz Glonek