Gracze zagrożeni – uwaga na fałszywe zaproszenia do bety Diablo III

Odbiorca jest namawiany do wprowadzenia swoich danych na stronie, która stanowi replikę oryginalnej witryny atakowanej gry.

Zrzut ekranu przedstawiający legalne zaproszenie od firmy Blizzard

Zrzut ekranu przedstawiający legalne zaproszenie od firmy Blizzard

Długo oczekiwane zamknięte testy beta Diablo III ruszyły, a firma Blizzard, producent gry, rozesłała już pierwsze zaproszenia do zarejestrowanych graczy na całym świecie. Aby znaleźć się w gronie szczęśliwców, którzy mogą zagrać w tę grę jeszcze przed premierą, trzeba posiadać konto Battle.Net oraz zapisać się do udziału w zamkniętym teście beta.

W przeszłości pojawiały się już fałszywe wiadomości związane z grami, strasząc potencjalne ofiary dezaktywacją ich kont z powodu rzekomych podejrzanych działań lub kwestii bezpieczeństwa i wabiąc darmowymi przedmiotami bonusowymi.

W nowym zagrożeniu odbiorca jest namawiany do kliknięcia określonego odsyłacza i wprowadzenia swoich danych uwierzytelniających na stronie docelowej, która stanowi replikę oryginalnej witryny atakowanej gry. W efekcie konto gracza zostaje skradzione.

Warto pamiętać, że oryginalna wiadomość z zaproszeniem, wysyłana przez firmę Blizzard, nie wymaga od użytkownika kliknięcia odsyłacza. Informuje go jedynie, że musi zalogować się do swojego konta Battle.Net i przejść do sekcji „Account”, aby kontynuować. Jedyne odsyłacze zawarte w prawdziwym mailu prowadzą do forów, FAQ i sekcji wsparcia na stronie blizzard.com.

Atak przeszedł znaczną ewolucję i z biegiem czasu jakość sfałszowanych wiadomości bardzo się poprawiła. Problemy z ich identyfikacją mogą mieć nawet doświadczeni użytkownicy.

Oto kilka wskazówek, które ułatwią użytkownikom ochronę przed phishingiem:

  • Nigdy nie należy klikać odsyłaczy w e-mailach – najlepiej ręcznie wprowadzać adresy URL w przeglądarce internetowej;
  • Warto stosować skuteczny produkt typu Internet Security wyposażony w dobry moduł antyspamowy – pozwoli to na odfiltrowanie wiadomości phishingowych;
  • Jeżeli gracz zapisał się do testu beta i otrzymał e-mail z zaproszeniem, powinien na spokojnie sprawdzić, czy rzeczywiście został przyjęty. Najlepiej zrobić to bezpośrednio na swoim koncie u producenta gry. W tym przypadku nie należy ufać wiadomościom e-mail, szczególnie gdy ich treść sugeruje konieczność wypełnienia dodatkowych formularzy i zawiera odsyłacze do stron logowania.

„Oprócz fałszywych zaproszeń do testów wykryliśmy także pierwsze oszustwa, w ramach których cyberprzestępcy próbują złapać użytkowników na złamane wersje beta Diablo III” – mówi Christian Funk, ekspert z Kaspersky Lab. „Stojący za takimi oszustwami ludzie próbują zarobić dzięki reklamom i ankietom – pobrane pliki mogą w rzeczywistości zawierać szkodliwe oprogramowanie.