HTC Evo 3D

Niedługo po premierze pierwszego telefonu 3D produkcji LG, HTC wypuszcza na rynek swoje urządzenie – telefon Evo 3D. Jednak nie ważne, kto jest pierwszy, a kto drugi, bo w teście ten telefon z Androidem okazuje się być świetnym smartfonem, nie tylko dlatego, że oferuje trzeci wymiar.
HTC Evo 3D

HTC Evo 3D: drugi telefon z 3D.

HTC Evo 3D: drugi telefon z 3D

Na początek trochę krytyki: HTC nie było tak bardzo konsekwentne w realizowaniu koncepcji 3D, jak LG produkując telefon Swift 3D. HTC Evo 3D nie ma specjalnego menu 3D, a tylko dwie zainstalowane fabrycznie gry. Trójwymiarowy efekt jest wyraźnie rozpoznawalny w “Lets Golf 2 3D” oraz w “Asphalt 6 3D”, ale po pewnym czasie męczy on oczy. HTC mogłoby spokojnie dorzucić jeszcze kilka gier, zwłaszcza że na rynku Androida mało jest aplikacji 3D.

HTC, oferując tryb 3D, położyło większy nacisk na nagrywanie w nim. Dostępna jest podwójna kamera, która konwertuje do trybu 3D w rozdzielczości 2 megapikseli. Zdjęcia trójwymiarowe wyglądają na ekranie bardzo plastycznie, znacznie lepiej niż w LG Swift 3D. Za to wideo nie wygląda już tak elegancko. Aby oglądać nagrania na trójwymiarowym telewizorze, dostępne jest złącze USB kompatybilne z MHL (nowe złącze, którego zaletą jest możliwość ładowania smartfona podczas oglądania materiału np. na telewizorze). Na próżno jednak będziecie szukali w opakowaniu odpowiedniego złącza HDMI, kosztuje ono dodatkowe około 60 zł. Natomiast pierwszymi telewizorami natywnie wyposażonymi w nowe złącze MHL będą modele z serii Regza WL800A od Toshiby.

Nasza ocena zdjęć 3D i wideo oglądanych na telewizorze 3D przez okulary LCD: zdjęcia wyglądają całkowicie w porządku, bardziej nam przypadły do gustu niż obrazy 3D Swifta P920. Wideo 3D w maksymalnej rozdzielczości 720p wygląda na telewizorze jednak czasami bardzo nieostro, skacze i pojawia się na nim mocny czerwony odcień.

W trybie 2D aparat ten podoba nam się jeszcze bardziej. Nasze testowe zdjęcia w rozdzielczości 5 Mp robią wrażenie dzięki dużej ostrości, nasyconym kolorom i dobrym kontrastom, również w sztucznym świetle. Przy słabym świetle jakość jednak trochę spada. Podczas ujęć na zewnątrz w świetle słonecznym pojawił się czerwony odcień – to niedociągnięcie często występuje w telefonach HTC. Zdarza się ono także w nagraniach wideo w rozdzielczości 1080p, które podczas odtwarzania od czasu do czasu przeskakują, jednak rzadziej niż w przypadku klipów 3D.

Zdjęcie testowe

Zdjęcie testowe
Zdjęcie testowe

Zdjęcie testowe
Zdjęcie testowe

Zdjęcie testowe

Dotykowy ekran: duży, jasny i nie zawsze dokładny
Centrum dowodzenia Evo 3D to 4,3-calowy dotykowy ekran, który reaguje szybko, ale niestety nie zawsze dokładnie. W widoku pionowym na wirtualnej klawiaturze była wyświetlana zawsze litera znajdująca się obok. Nie pomogła ponowna kalibracja. Problem ten nie jest oczywiście tak bardzo dokuczliwy w przypadku większych ikonek i punktów menu. Ostatecznie ekran okazuje się w teście przeciętnie dobry, a jego jasność jest bardzo wysoka, tylko często odbija światło.

Siła dwóch serc
Dużym plusem Evo 3D jest mocny, dwurdzeniowy procesor, taktowany z częstotliwością 1,2 GHz. Wydajność jest odpowiednia, przeglądarka chodzi na pełnym gazie. W teście Evo miał tylko minimalne opóźnienia. Preinstalowany menadżer zadań pomoże Wam dowiedzieć się, które programy są w danej chwili aktywne.

Aparat: z prawdziwym wyzwalaczem i przełącznikiem do trybu 3D.

Aparat: z prawdziwym wyzwalaczem i przełącznikiem do trybu 3D.

Ciężki, ale elegancki
Systemem operacyjnym telefonu jest Android w wersji 2.3.4 z interfejsem HTC Sense 3.0. Ten nowy interfejs użytkownika, oferujący przede wszystkim ekran blokady, który można dopasować, jest dostępny od czasu wypuszczenia HTC Sensation. Zgodnie z założeniami 3D, siedem ekranów głównych porusza się z efektem karuzeli. Optycznie wygląda to przyjemnie.

A propos wyglądu: tutaj HTC Evo 3D pokazuje się ze swojej dobrej strony. To urządzenie, ważące 170 gramów, wygląda bardzo elegancko. Przyczyniają się do tego żłobienia na tylnym panelu oraz brązowe obramowanie aparatu.

Duża bateria, przeciętna wytrzymałość
Pojemność akumulatora wynosi 1730 mAh. Brzmi to co najmniej imponująco. W teście wytrzymał on niecałe 4,5 godziny podczas rozmowy oraz 5,5 godziny podczas ciągłego korzystania z Internetu. Ostatecznie nie są to złe wyniki, ale spodziewaliśmy się, że wytrzyma nieco więcej. Również jakość rozmowy jest przeciętna. Wprawdzie rozmówca brzmi bardzo naturalnie, ale trochę nosowo, a jego głos przytłumiają hałasy otoczenia.

Podsumowanie: lepszy telefon 3D
Nagrania 3D drugiego telefonu z tym trybem wychodzą lepiej niż w przypadku pierwszego modelu LG Swift 3D. Zdjęcia wyglądaj niezwykle plastycznie, zwłaszcza na ekranie telefonu, i nie męczą tak bardzo oczu. Za to wideo jest bardzo toporne, częściowo nieostre i z wyraźnym czerwonym odcieniem. Za niebagatelną cenę 2350 zł jest to trudne do zaakceptowania. Poza trybem 3D telefon Evo 3D okazuje się udanym, ciężkim urządzeniem z Androidem w najnowszej wersji, mocnym dwurdzeniowym procesorem, dużym dotykowym ekranem i szybką przeglądarką, dzięki której korzystanie z Internetu to przyjemność. Czas pracy akumulatora i akustyka są przeciętne.

Alternatywy
Jedyną alternatywą 3D jest jak na razie LG Swift 3D. Ale jeśli chodzi o 3D telefonu tego za bardzo polecić nie można, bo jego ujęcia 3D są zdecydowanie gorsze niż te, które robi Evo 3D. Fanom gier 3D Swift 3D oferuje jednak większy wybór.

Jeżeli możecie odpuścić sobie bajer, jakim jest tryb 3D – a my na razie zdecydowanie to zalecamy – i szukacie telefonu z bardzo dobrym aparatem i szybkim procesorem, rozważcie dobrze zakup HTC Sensation. Telefon ten również jest wyposażony w Androida 2.3 i praktyczną, nową wersję interfejsu Sense. Zdjęcia i wideo robione jego aparatem wypadły w teście doskonale. Dwurdzeniowy procesor pokazuje swoją moc szczególnie podczas surfowania w Necie. HTC Sensation znajduje się na drugim miejscu naszego rankingu smartfonów właśnie dzięki takiemu wyposażeniu i bardzo dobrym wynikom praktycznego testu. Obecnie kosztuje on około 2000 zł bez umowy – znacznie mniej niż Evo 3D (ZOBACZ PORÓWNANIE).

HTC EVO 3D

Doskonale zrobiony telefon z Androidem, w którym szczególnie zadbano o nagrywanie w trybie 3D, który w przypadku zdjęć jest bardzo udany, a w przypadku wideo rozczarowuje.

PLUSY:

Mocny, dwurdzeniowy procesor
Ogromny, jasny wyświetlacz
Bardzo szybka przeglądarka
Miły w dotyku
Zdjęcia w 3D wyglądają na ekranie bardzo plastycznie, ale…

MINUSY:
… wideo w 3D jest nieostre
Wysoka cena

Więcej:HTCsmartfony