Intel opowiada o wydajności procesorów Ivy Bridge

Wytworzone w 32-nanometrowej technologii układy Sandy Bridge były pierwszymi, prawdziwie high-endowymi procesorami ze zintegrowanymi GPU w ofercie Intela. Jak wiemy, procesory Ivy Bridge mają być wytworzone w 22-nanometrowym procesie technologicznym i mają zadebiutować na rynku w 2012 roku. A czego się możemy spodziewać? Intel spodziewa się 60-procentowego wzrostu wydajności w benchmarku 3DMark Vantage (grafika, DX10) oraz 30-procentowego w teście 3DMark ’06 (grafika, DX9).
Intel opowiada o wydajności procesorów Ivy Bridge
Ivy Bridge będą wytworzone w technologii 22 nanometrów

Ivy Bridge będą wytworzone w technologii 22 nanometrów

Liczby te dotyczą konfiguracji procesora graficznego GT2, która dostępna będzie w mocniejszych jednostkach (odpowiednik grafiki Intel HD 3000). Słabsza konfiguracja (odpowiednik Intel HD 2000) o oznaczeniu GT1 będzie oferować wzrost wydajności na poziomie 10-20%. Procesory graficzne w procesorach Ivy Bridge mają oferować wsparcie dla DirectX 11, OpenCL 1.1 oraz OpenGL 3.1.

Z pierwszych informacji może wynikać, że wydajność grafiki w nowych procesorach Intela może plasować je na równi z układami APU od AMD z serii Llano A8, które oferują wzrost wydajności graficznej o 60% w stosunku do grafiki znanej z procesorów Sandy Bridge.

Rewolucji zatem najprawdopodobniej nie będzie, przynajmniej w obszarze zintegrowanej w procesorach grafiki. Wciąż do bardziej wymagających zastosowań niezbędna będzie oddzielna karta graficzna.